Zavřít reklamu

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil plány na spuštění nové sociální sítě s názvem TRUTH Social. Má se jednat o přímou konkurenci pro velké americké digitální firmy, kde se chce postavit jejich tyranii. Pokud se dodrží původní plány, měla by být ve zkušebním provozu spuštěna už v listopadu. 

Proč? 

Sociální sítě hrály klíčovou roli v Trumpově kandidatuře na Bílý dům a byly jeho oblíbeným komunikačním prostředkem jako prezidenta. Poté, co jeho příznivci vtrhli do amerického Kapitolu, byl mu zakázán Twitter a do roku 2023 pozastaven přístup na Facebook. Byl to ale jen důsledek dlouhodobě nevhodného Trumpovo chování v těchto sítích, protože už v loňském roce mu obě sítě začaly mazat některé z jeho příspěvků a jiné zase označovaly jako zavádějící – to např. v tom případě, kdy uváděl, že je COVID-19 méně nebezpečný než chřipka.

Trump tedy po lednových nepokojích, které následovaly jeho projevu, ve kterém vyslovil neopodstatněná tvrzení o volebních podvodech, dostal „ban“. Twitter a Facebook se totiž rozhodly, že je příliš riskantní dovolit této osobě nadále používat jejich platformy. A to se tak vlivné osobě samozřejmě nelíbí, a když má peníze, není problém si vyvinout platformu vlastní. A protože Trump finance má, tak to také učinil (nebo se o to alespoň pokusil). A dá se předpokládat, že na jeho vlastní síti už nikým omezován nebude. 

Pro koho 

Raná verze tohoto nejnovějšího počinu, který nese jméno TRUTH Social (sociální pravda), bude otevřena pozvaným hostům už příští měsíc, kdy do konce prvního čtvrtletí 2022 bude probíhat „celostátní zavádění“ sítě. Postup tedy bude pravděpodobně podobný, jako v případě platformy Clubhouse, tedy na pozvánky. Protože ale Trumpa minimálně jen na Twitteru sledovalo na 80 milionů lidí, může mít síť jistý potenciál. Jak to tak zatím ale vypadá, bude to prozatím pouze na území USA.

Skutečnost 

Podle analytika Jamese Claytona, který tak uvedl pro BBC, však Trump vykřikuje silná slova, která nemá příliš podložená. Zatím totiž nic nenasvědčuje tomu, že by společnost Trump Media & Technology Group (TMTG) disponovala jakoukoli funkční platformou. Nový web je totiž pouze registrační stránkou. V americkém App Store je nicméně aplikace již dostupná ke stažení.Navíc dodává, že Trump chce sice vytvořit platformu, která bude konkurovat Twitteru nebo Facebooku, ale to se prostě nestane.

Jeho platforma je ze své podstaty zjevně zpolitizovaná. Nebude to zdroj s nápady, jako je Twitter, nebo místo, kde je celá rodina a všichni přátelé, jako je Facebook. Mohla by to být spíš úspěšnější verze jiných platforem sociálních médií „svobodného projevu“, jako je Parler nebo Gab. 

Další informace 

Společnost TMTG, které Trump předsedá, také hodlá spustit předplacenou službu videa na vyžádání, tedy typickou VOD službu se streamem video obsahu. Ta by měla obsahovat ještě neobjevené a zábavné programy, zprávy, podcasty a další. Jestli by se vyjadřoval i skrze ní, známo není. Trumpovi jasně vadí, že nemá kontakt se svými sledujícími. A protože naznačil (i když oficiální prohlášení neučinil), že bude v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta USA, potřebuje jednoduše získat svůj vliv zpět. A když tak nemůže ani v síti Twitter ani Facebooku, chce prostě přijít s něčím svým. 

.