Zavřít reklamu

Apple dnes ukáže iOS 16, tedy nový mobilní operační systém pro své iPhony. Bude tomu tak rok, co na stejné akci společnost ukázala světu iOS 15, které je nyní dle analytické společnosti Mixpanel nainstalováno na 90 % podporovaných zařízeních. Jak tomu ale bylo u předchozích systémů? 

Podle Mixpanelu byla k 6. červnu 2022 adopce iOS 15 na hranici 89,41 %. Toto číslo je vypočítáváno ze sledování návštěv webů, které používají jeho SDK pro možnost analýzy, takže se nedá sice říci, že se jedná o naprosto přesnou hodnotu, měla by ale být velice blízká skutečnosti. Apple nám oficiální čísla poskytl v lednu, kdy uváděl míru adopce na hodnotě 72 % u iPhonů vydaných za poslední 4 roky.

iOS 15 se rozjížděl o něco pomaleji, než třeba předchozí iOS 14. Bylo to samozřejmě kvůli menšímu množství novinek, které ale také nebyly dostupné hned od první verze systému, a jisté jeho chybovosti. Je tedy možné, že jsou čísla Mixpanelu přece jen nadsazená, protože právě před předchozími WWDC Apple vždy aktualizovaná čísla sdílel, letos však nikoli. Možná tedy čeká na to, až poskočí ještě více, anebo si oznámení nechává až na keynote.

Historicky se čísla moc nemění 

Loni tedy adopce iOS 14 dosahovala hranice 90 % na zařízeních představených v posledních čtyřech letech, což vychází přímo ze zprávy Applu. Dá se tedy říci, že letos je situace velice obdobná. V roce 2020 aktualizoval Apple čísla pro iOS 13 19. června, když se WWDC konalo od 22. června. Tehdy uváděl míru adopce ještě vyšší, protože ta u maximálně čtyřletých zařízeních dosáhla na hranici 92 %. Pořád je to ale rozdíl jen několika mála procent.

V roce 2019 sdílel Apple čísla ohledně přijetí iOS 12 až v srpnu. Oficiálně tak uváděl, že 88 procent tehdy aktivních zařízení iPhone, iPad a iPod touch používá iOS 12. Pokud bychom se podívali na iOS 11, tak to k začátku září 2018 bylo nainstalováno na 85 procentech aktivních zařízeních. Dříve však Apple házel všechna zařízení do jednoho pytle, až později je začal rozdělovat na ta ne starší čtyř let a na všechna, a zvlášť separoval čísla pro iPady.

Je velice pravděpodobné, že oficiální číslo přijetí iOS 15 nám Apple sdělí dnes večer. Nedá se ale předpokládat, že by mělo jít o nějak špatné číslo. I kdyby zde byl pokles, s tím, jak rostou prodeje iPhonů a jak zařízení stárnou, přičemž je uživatelé pořád používají, bylo by to vlastně i logické. S ohledem na Android se stejně pořád jedná o naprosto nepřekonatelná data. Ty se hodí především vývojářům proto, aby ti věděli, pro jaké verze operačních systémů se jim vyplatí optimalizovat své tituly. I Google nedávno uveřejnil míru přijetí svého Androidu, kdy uvedl, že v případě Androidu 11 a 12 se jedná o 28,3 %. Android 10 je přitom používán ještě na 23,9 % zařízení.

WWDC 2022 živě v češtině můžete od 19:00 sledovat přímo zde

.