Zavřít reklamu

V operačním systému macOS máme hned několik praktických způsobů pro co možná nejkvalitnější multitasking. Díky tomu si tak každý jablíčkář může zvolit, jaká varianta mu vyhovuje nejlépe, respektive s jakým nastavením se mu bude nejlépe pracovat. To je ostatně něco, co například v systému iPadOS neuvěřitelně chybí. Aby toho navíc nebylo málo, s příchodem očekávaného operačního systému macOS 13 Ventura se dokonce dočkáme dalšího způsobu, který prozatím vypadá slibně a sklízí vcelku pozitivní reakce.

Jedním z dostupných způsobů je používání takzvaně režimu celé obrazovky. V takovém případě si vezmeme okno, se kterým aktuálně pracujeme a roztáhneme jej přes celou obrazovku tak, aby nám nic jiného nepřekáželo. Takto si můžeme roztáhnout hned několik aplikací a pak mezi nimi v okamžiku přepínat, například za pomoci gest na Trackpadu, podobně jako kdybychom chtěli přecházet z jedné plochy na druhou. Případně lze tento způsob ještě zkombinovat se Split View. V takovém případě nemáme roztažené jen jedno okno přes celou obrazovku, ale rovnou dvě, kdy má každá appka polovina displeje (poměr lze případně změnit). Pravdou ale je, že tuto možnost zase tolik jablíčkářů nepoužívá a spíše se jí vyhýbá. Proč tomu tak je?

Režim celé obrazovky a jeho nedostatky

Bohužel režim celé obrazovky má jeden poměrně zásadní nedostatek, kvůli němuž nemusí tento způsob multitaskingu každému vyhovovat. Jakmile totiž otevřeme okno v tomto režimu, pak je zcela upřímně o dost horší využít funkci táhni-a-pusť neboli drag-and-drop, který je v operačním systému macOS vcelku dobře přizpůsobený a jednoduše se s ním pracuje. Právě to je hlavní důvod, proč se většinou jablíčkáři tomuto režimu spíše vyhýbají a spoléhají se na jiné alternativy. Není se proto čemu divit, že u nich převládá například Mission Control, případně použití více ploch v kombinaci s touto metodou.

macOS Split View
Režim celé obrazovky + Split View

Na druhou stranu režim celé obrazovky lze plně využít i v kombinaci s drag-and-drop, jen je potřeba se k tomu připravit. Někteří jablíčkáři tento nedostatek dokázali obejít použitím funkce Aktivní rohy, kde si nastavili Mission Control. Co je ale mezi uživateli asi nejoblíbenější, je použití aplikace Yoink. Ta je k dostání z Mac App Storu za 229 korun a jejím cílem je maximálně usnadnit používání funkce drag-and-drop. S její pomocí si můžeme do „zásobníku“ přetáhnout nejrůznější obrázky, soubory, odkazy a další a následně přejít kamkoliv, kde nám už jen konkrétní položky stačí z onoho zásobníku pro změnu vytáhnout.

macOS multitasking: Mission Control, plochy + Split View
Mission Control

Oblíbená alternativa

Většinou uživatelé macOS, kteří na jablečnou platformu přešli z operačního systému Windows, se ale z hlediska multitaskingu spoléhají na úplně jiný přístup. U těchto lidí jasně vítězí aplikace jako Magnet či Rectangle, které umožní práci s okny stejně jako ve Windows. V takovém případě je možné okna uchytit například ke stranám, rozdělit obrazovku na poloviny, třetiny nebo čtvrtiny a celkově si tak pracovní plochu přizpůsobit k obrazu svému.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Režim celé obrazovky využívám zcela běžně už roky. Navíc samozřejmě mám používám i Yoink a Magnet, ale rozhodně ne ptoto, že by v danou chvíli byl režim celé obrazovky špatný nebo nepoužitelný. Prostě každá činnost má své nástroje. Taky přece nejíme polévku vidličkou. Soudit podle toho to, že uživatelé málo používají režim celé obrazovky, je chybné a krátkozraké. Asi jde jen o vaši vlastní zkušenost z redakce, kterou nádledně považujete za fakt, což je běžná praxe Jablíčkáře. Vzhledem k tomu, že se neodkazujete na žádné zdroje, tak to tak asi i bude.

    Režim celé obrazovky má jednu zásadní nevýhodu: v okamžiku, kdy v půlce práce zjistím, že potřebuji nad celoobrazovkovou aplikací otevřít okno jiné aplikace (například Finder pro drag-and-drop, ale i cokoliv jiného), tak to prostě nejde. Musím celoobrazovkový režim ukončit.

    Oproti tomu, pokud je aplikace maximalizovaná na celou plochu, tak to jde. Ani není zapotřebí používat Rectangle/Magnet, stačí Option-click na zelené tlačítko. I když power-user samozřejmě spíš použije Ctrl-Opt-Enter právě z Rectangle/Magnetu.

celý text

Čtěte více.