Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: přichází nejdůležitější počítač – MacBook Pro

iWant

10. ledna roku 2006 odhalil Steve Jobs na konferenci MacWorld nový patnáctipalcový MacBook Pro. V té době se jednalo o nejtenčí, nejlehčí, a především nejrychlejší laptop od Applu vůbec. Zatímco na poli rozměrů a lehkosti byl MacBook Pro o dva roky později poražen MacBookem Air, výkon a rychlost – jeho hlavní poznávací znamení – mu zůstala.

Několik měsíců po první, patnáctipalcové verzi, byl oznámen i sedmnáctipalcový model. Počítač nesl zcela nepopiratelné znaky svého předchůdce, PowerBooku G4, namísto čipu PowerPC G4 o ale poháněl procesor Intel Core. Váhově na tom byl první MacBook Pro stejně, jako PowerBook, byl ale tenčí. Novinkou byla vestavěná iSight kamera a MagSafe konektor pro bezpečnější napájení. Rozdíl byl i v chodu optické mechaniky, která v rámci ztenčení běžela o poznání pomaleji, než mechanika PowerBooku G4, a nebyla schopná zápisu na dvouvstrstvá DVD.

Jednou z nejdiskutovanějších novinek u tehdejšího MacBooku Pro byla právě změna v podobě přechodu na Intel procesory. Pro Apple se jednalo o velmi důležitý krok, což dala společnost více než jasně najevo změnou názvu z PowerBook, používaného již od roku 1991, na MacBook. Našla se ale řada odpůrců této změny – ti Jobsovi vyčítali nedostatek respektu ke cupertinské historii. Apple se ale postaral o to, aby MacBook nikoho nezklamal. Stroje, které se dostaly do prodeje, dokonce disponovaly rychlejším CPU (1,83 GHz namísto 1,67 GHz u základního modelu, 2 GHz namísto 1,83 GHz u high-endového), než bylo původně avizováno, a to při zachování stejné ceny. Výkon nového MacBooku byl oproti jeho předchůdci až pětinásobný.

V úvodu článku jsme zmínili i MagSafe konektor. Ačkoliv má i své odpůrce, je mnohými považován za jednu z nejlepších věcí, se kterými kdy Apple přišel. Jednou z jeho největších výhod byla bezpečnost, kterou poskytoval počítači: pokud někdo zavadil o připojený kabel, konektor se lehce odpojil, takže nedošlo ke stržení laptopu na zem.

Apple nicméně neusnul na vavřínech a postupně své MacBooky zlepšoval. U jejich druhé generace zavedl unibody konstrukci – tedy z jediného kusu hliníku. V této formě přišla nejprve v říjnu roku 2008 na svět třináctipalcová a patnáctipalcová varianta, počátkem roku 2009 se zákazníci dočkali i sedmnáctipalcového unibody MacBoooku. S největší verzí MacBooku se Apple rozloučil v roce 2012, kdy zároveň uvedl na trh nový, patnáctipalcový MacBook Pro – s tenčím tělem a Retina displejem. Třináctipalcová varianta spatřila světlo světa v říjnu roku 2012.

Vlastnili jste některou z předchozích verzí MacBooku Pro? Jak jste s ní byli spokojeni? A co říkáte na současnou řadu?

Zdroj: Cult of Mac