Zavřít reklamu

MacBooky jsou výkonná zařízení, ale mají také mnohdy tendenci se přehřívat, a to z nejrůznějších důvodů. Překvapivě to ale není jejich stářím. I relativně nové MacBooky se mohou začít zahřívat, kdykoli žonglujete mezi aplikacemi náročnými na výkon, svůj počítač máte na klíně se překlikáváte mezi desítkami otevřených karet v prohlížeči Chrome. 

Čekají nás horké měsíce, a pokud rádi pracujete na svých přenosných počítačích v exteriéru, snadno se stane, že vaše zařízení začne topit více, než byste si přáli. Ostatně pokud máte MacBook na klíně, jasně to pocítíte i na svých stehnech. Jak tedy předejít přehřívání MacBooků? Zkuste následující kroky, kterými tomuto jevu nejen předejdete, ale můžete jej i zmírnit.

Udržujte svůj MacBook aktualizovaný 

Jak souvisí aktualizace vašeho MacBooku s přehříváním? Aktualizace na nejnovější verzi macOS opravuje softwarové chyby a pomáhá aplikacím fungovat efektivně. K aktualizaci stačí jít do Předvolby systému -> Aktualizace softwaru -> Aktualizovat.

Aktualizace mac

Zavřete zbytečné karty prohlížeče 

Pokud pociťujete, že se vaše zařízení začne zahřívat, když intenzivně vyhledáváte na internetu s mnoha otevřenými kartami, zavřete ty nepoužívané. Právě změť mnoha karet si bude klást nároky na výkon, a tím také přiměje ventilátory k akci. Ty samozřejmě u MacBooku Pro chtějí odvádět teplo, u MacBooku Air, který je chlazen pasivně, je tento problém ještě palčivější, protože ten žádné nemá.

Mnoho uživatelů Maců dává přednost prohlížečům třetích stran, jako je Firefox, Opera a Chrome, ale tyto prohlížeče typicky spotřebovávají mnohem více systémových prostředků než Safari. To je k nim tedy šetrnější jednoduše i proto, že pochází z dílny Applu. Pokud tedy nechcete karty zavírat, začněte používat spíše Safari než alternativní prohlížeče. 

Ukončete nepoužívané aplikace 

I když některé aplikace nevypadají, že si činí nějak velké nároky, stále využívají určitý výpočetní výkon. Mohou totiž pracovat na pozadí a vy ani nevíte, jak náročné tyto úlohy jsou. Pokud víte, že je aktuálně nebudete používat, ukončete je. Stačí k tomu stisknout kombinaci kláves Option + Command + Escape. V okně, které se následně objeví, uvidíte seznam všech aktivních aplikací. Vyberte tedy tu, kterou chcete zavřít, a klikněte na Vynutit ukončení.

Ukončení aplikací mac

Neblokujte větrací otvory 

Bez ohledu na to, jak je to lákavé, je používání MacBooku v posteli nebo na klíně špatný nápad. Když tak uděláte, obvykle si zakryjete nějaké větrací otvory a tím zabráníte ventilátorům ochlazovat útroby počítače. Nejjednodušší způsob, jak zabránit přehřátí, je používat MacBook na tvrdém rovném povrchu, který mu poskytne dostatek ventilace. Stůl tedy poslouží mnohem lépe než váš klín. Pokud to nejde jinak, dělejte alespoň ve své práci častější přestávky, kdy MacBook odložíte stranou, abyste mu trochu ulevili, nebo použijete chladící podložku.

ventilátory mac

Nepracujte na slunci 

Vystavení MacBooku přímému slunečnímu záření zvýší jeho teplotu a způsobí jeho rychlejší přehřátí. Samo přehřátí pak může poškodit citlivé vnitřní části vašeho stroje. Ten nicméně přece jen obsahuje vestavěné bezpečnostní prvky, které by měly zasáhnout dříve, než k tomu dojde, jenže v takovém případě se váš Mac razantně zpomalí nebo rovnou vypne. Apple doporučuje používat váš Mac takových místech, kde je okolní teplota mezi 10°až 35°C. 

Macy za super ceny lze sehnat na MacBookarna.cz

.