Zavřít reklamu

Operační systém macOS se vyznačuje svou jednoduchostí. Přímo skvěle pracuje s gesty a jablíčkáři se tak nabízí hned několik způsobů, jak například přistupovat k souborům. Součástí systému je i funkce Spotlight. S její pomocí můžeme na Macu v okamžiku vyhledávat aplikace, dokumenty, soubory, e-maily a řadu dalších, přičemž stejně tak nám zobrazí návrhy Siri, zprostředkovat výpočty, převody jednotek a podobně. Upřímně jsem kdysi Spotlight používal prakticky na všechno – jednoduše jej totiž stačí vyvolat klávesou F4 nebo klávesovou zkratkou ⌘+Mezerník a následně už jen použít od vyhledání až po spouštění aplikací.

Jednou jsem však tohle nativní řešení nahradil jinou aplikací s názvem Alfred 4, která je ve své základní verzi k dostání zcela zdarma. Na první pohled vypadá prakticky stejně jako Spotlight, ovšem s tím, že si lze na první pohled povšimnout mnohonásobně vyšší rychlosti ve vyhledávání. Zatímco u nativní funkce musíme po napsání našeho dotazu okamžik počkat, u Alfreda probíhá vše instantně. Hned tento benefit mě zpočátku dokázal přesvědčit. Jenže takovýchto výhod je hned několik a rozhodně stojí za to.

Alfred aneb Spotlight na steroidech

Jak už jsme uvedli výše, Alfred funguje jakožto alternativa pro nativní Spotlight a jeho stěžejním pilířem je tedy malé okénko pro vyhledávání, které lze vyvolat dvěma způsoby. Buďto pokaždé najedeme kurzorem do horního menu baru, klepneme na aplikaci a potvrdíme možností Toggle Alfred, nebo se spolehneme na klávesovou zkratku. Jelikož jsem byl naučen Spotlight otevírat zmiňovanou zkratkou ⌘+Mezerník, nastavil jsem si ji i tady a naopak ji zrušil u nativní funkce, aby se mi vyhledávače nebily mezi sebou. K deaktivaci u Spotlightu stačí otevřít Předvolby systému > Spotlight > (vlevo dole) Klávesové zkratky… > a zde už jen odškrtnout možnost Zobrazit hledání ve Spotlightu.

Pojďme se už nyní podívat na to, co Alfred konkrétně umí a v čem jednoznačně vyniká. Jeho primární předností je nezpochybnitelná rychlost vyhledávání, u které to ani zdaleka nekončí. K hledání ale musíme doplnit jedno pravidlo. Aby Alfred mohl fungovat co možná nejrychleji, tak se spoléhá na klíčová slova. Pokud bychom chtěli hledat některé dokumenty či soubory, je nutné před jejich název napsat open nebo find. Možnost open lze každopádně nahradit jednoduchým zmáčknutím mezerníku. Co pak dělá find je asi každému jasné – otevře nám daný soubor ve Finderu, díky čemuž se dostaneme přesně do dané podsložky. Stejně tak se nabízí i klíčové slovo in, vyhledávající náš dotaz přímo uvnitř souborů. Pokud bychom tedy potřebovali najít PDF/DOCX dokument, ve kterém píšeme například o hodnotě Applu v roce 2002, Alfred nám jej okamžitě najde. Jako poslední se pak nabízí klíčové slůvko tags. Jak už název napovídá, v takovém případě Alfred hledá podle použitých tagů.

Alfred na Macu

Stejně tak můžeme s Alfredem vyhledávat i v rámci internetu. V takovém případě stačí přímo napsat jakýkoliv dotaz, načež nám vyběhnou tři možnosti – hledat na Googlu, Amazonu, nebo Wikipedii. Ačkoliv jde o drobnost, musím upřímně uznat, že jde o krásné zpříjemnění každodenního vyhledávání na internetu. Program se každopádně i v tomto směru spoléhá na řadu klíčových slov pro zpřesnění našeho vyhledávání. Ačkoliv si tak hravě poradí s okamžitým otevřením Google Maps na dané pozici, prohledání sociálních sítí (Twitter, Facebook), prohledání Gmailu, YouTube, IMDB, Wolfram a podobně.

Další funkce a nastavení designu

Samozřejmě aby se Alfred dokázal postavit na úroveň Spotlightu, nabízí i vestavěnou kalkulačku. Ta si hravě poradí s běžnými počty. Pokud bychom ale chtěli rozšířit její možnosti například o goniometrické funkce, zaokrouhlování a další, musíme přejít do nastavení aplikace a tuto možnost povolit. Alfred nadále spolupracuje s nativním Slovníkem prostřednictvím klíčových slov define, kdy najde definici, a spell, který zobrazí zápis v mezinárodní fonetické abecedě (IPA).

Alfred na Macu

Osobně je pro mě důležitý i vzhled samotné appky, respektive vyhledávacího okénka, který mi ve výchozím nastavení přijde relativně zastaralý. Naštěstí v nastavení se nabízí hned 10 šablon a stačí si tedy pouze vybrat.

Powerpack

Výše jsme si pověděli o bezplatné verzi aplikace Alfred 4. Jak už jsme ale zmínili, k dispozici je i podstatně rozšířenější verze, která vás vyjde na přinejmenším 34 liber při zakoupení takzvaného Powerpacku. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde o nepřiměřeně vysokou částku, je nutné si uvědomit, co vše v sobě skrývá. Uživateli totiž odemyká řadu dalších možností a významně tak rozšiřuje možnosti celé aplikace. Zmiňovaný Powerpack má ještě o poznání vylepšit vyhledávání, zpřístupnit takzvané Workflows pro jednoduchou automatizaci dotazů, historii schránky (vše, co si uložíte přes ⌘+C), integraci s 1Password a Kontakty, přidává možnost spouštět terminálové příkazy přímo z Alfredu a podobně.

Upřímně program Alfred 4 používám přes 2 roky a jsem s ním nadmíru spokojený. Za celou tuto dobu se spoléhám pouze na bezplatnou verzi, která je pro mé potřeby více než dostačující a za celou dobu jsem nenarazil na jediný nedostatek. Kdyby se mě někdo zeptal, jaké první aplikace instaluji na nový Mac, tak do předních příček rovnou postavím i Alfreda.

.