Zavřít reklamu

Pokud už delší dobu vlastníte Apple Watch, tak jste si při používání, popřípadě při odložení, mohli všimnout toho, že čas od času začnou zespoda svítit, popřípadě blikat. Tohle světlo má u většiny jablečných hodinek zelenou barvu, každopádně u novějších modelů se může objevit také červené světlo. Hned na začátek je nutné zmínit, že se ono zelené či červené světlo nerozsvěcuje jen tak. Ve skutečnosti jsou totiž obě velice důležitá, jelikož díky nim můžete sledovat své zdraví. Pojďme se společně v tomto článku podívat, k čemu jsou tato světla vlastně určená a ukažme si, jak je případně můžete deaktivovat.

Zelené světlo na Apple Watch

S pomocí Apple Watch můžete jednoduše sledovat své zdraví, každodenní aktivitu a mnoho dalších údajů, včetně srdečního tepu. Některé z vás už dost možná napadla otázka, jakým způsobem se všechny tyto údaje vlastně měří? Slouží k tomu senzory, které se nachází ze spodní strany Apple Watch, a které při používání doléhají na vaše zápěstí. Zelené světlo, které se může čas od času rozsvítit, pak slouží právě k měření srdečního tepu. Vyvolává ho vestavěný optický srdeční senzor a využívá v tomto případě něco, čemu se říká fotopletysmografie (PPG). Tato technologie zakládá na faktu, že krev odráží červené světlo a naopak absorbuje zelené světlo. Apple Watch tak využívají kombinaci zelených LED diod s fotodiodami, které jsou citlivé na světlo. Pomocí nich je díky absorbci zeleného světla možné zjistit, kolik krve proudí vašimi žilami skrze zápěstí. Čím rychleji vaše srdce tluče, tak tím větší je tok krve, což vedu k větší absorbci zeleného světla. Ve skutečnosti zelené světlo ze senzoru bliká, a to až stokrát za sekundu, aby bylo možné zjistit co možná nejpřesnější údaj o tepové frekvenci.

Jak vypnout zelené světlo na Apple Watch

Pokud byste chtěli na vašich Apple Watch vypnout zelené světlo, tak je nutné deaktivovat měření tepové frekvence. Rozhodně tento krok zvažte, jelikož sledováním tepové frekvence vás dokáží Apple Watch například upozornit na problémy se srdcem. Postup je následující:

  • Na vašich Apple Watch přejděte do nativní aplikace Nastavení.
  • Poté sjeďte o kus níže a přesuňte se do sekce Soukromí.
  • Jakmile tak učiníte, tak najděte a rozklikněte kolonku Zdraví.
  • Následně se přesuňte do kategorie Srdeční tep.
  • Pak už jen stačí, abyste přepínačem deaktivovali Srdeční tep.

Červené světlo na Apple Watch

Kromě zeleného světla se u Apple Watch můžete setkat také s červeným světlem. Tohle světlo už ale vidíme více zřídka, jelikož se objevuje pouze u Apple Watch Series 6 a novějších, tj. v době psaní tohoto článku u posledních dvou modelů. Výše jsme si vysvětlili, že krev odráží červené světlo a absorbuje zelené světlo, což je i v tomto případě důvod, proč Apple nevyužil jinou barvu světla. Na Apple Watch Series 6 a novějších se nachází kombinace červených a zelených diod, společně s infračerveným světlem. Následně dochází k prosvícení zápěstí a fotodiody měří, kolik červeného světla se odrazilo, a kolik zeleného světla bylo absorbováno. Data z navráceného červeného světla se pak využívají k určení přesné barvy krve, pomocí které je pak možné určit hodnotu nasycení krve kyslíkem. Čím světlejší krev je, tak tím více je nasycená kyslíkem, tmavší krev pak znamená menší hodnotu nasycení. Zelené světlo i v tomto případě určuje srdeční tep.

Jak vypnout červené světlo na Apple Watch

Stejně jako u zeleného světla, potažmo u měření srdečního tepu, tak i u červeného světla neexistuje úplně pádný důvod, proč byste měli provádět jeho vypnutí. Ať už k tomu máte jakýkoliv důvod, tak stačí deaktivovat měření nasycení krve kyslíkem, a to následně:

  • Na vašich Apple Watch přejděte do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kus níže a přesuňte se do sekce Saturace kyslíkem.
  • Pak už jen stačí pomocí přepínače deaktivovat Měření saturace kyslíkem.
  • V této sekci si můžete nastavit, aby k měření nedocházelo v režimu kina či spánku, což se může hodit.
.