Zavřít reklamu

Postupem času se na světě vyvíjí úplně všechno. Od automobilů, přes hudbu, až po technologie. Mezi technologie a zařízení, které se vyvíjí, patří samozřejmě i ty od Applu. Když srovnáte současný nejnovější iPhone či Mac s generací, která byla k dispozici před pěti lety, tak si uvědomíte, že posun je opravdu zřetelný. Na první pohled samozřejmě můžete soudit pouze design, každopádně při bližším zkoumání, především hardwaru a softwaru, zjistíte, že jsou změny ještě zřetelnější.

V současné době nejnovější operační systém macOS 10.15 Catalina přinesl opravdu hodně změn. Hned na začátek lze zmínit, že v rámci macOS Catalina jednoduše nespustíte 32bitovou aplikaci. V předchozí verzi macOS, tedy v macOS 10.14 Mojave, Apple začal u 32bitových aplikací zobrazovat notifikace o tom, že v příští verzi macOS tyto aplikace přestane podporovat. Uživatelé a především vývojáři tak měli dostatek času na to, aby se přesunuli na 64bitové aplikace. S příchodem macOS Catalina Apple své snažení dokončil a 32bitové aplikace zde zakázal úplně. Došlo však ještě k dalším změnám, o kterých se vůbec nemluvilo. Kromě ukončení podpory 32bitových aplikací se Apple rozhodl také ukončit podporu některých video-formátů. Mezi tyto formáty, které si nativně v macOS Catalina (a novějších) nespustíte, patří například DivX, Sorenson 3, FlashPix a mnoho dalších, na které jste ještě čas od času mohli narazit. Celý seznam nekompatibilních formátů naleznete zde.

macOS Catalina FB
Zdroj: Apple.com

V březnu 2019 se všichni uživatelé iMovie a Final Cut Pro dočkali aktualizace, díky které bylo v těchto programech možné staré a v budoucnu nepodporované video-formáty překonvertovat na ty novější. Pokud jste do jednoho z těchto programů importovali video ve výše zmíněném formátu, tak jste dostali upozornění a došlo k překonvertování. Uživatelé v té době byli schopni video jednoduše převést i pomocí aplikace QuickTime. Opět platí, že tato možnost byla k dispozici jen v macOS 10.14 Mojave. Pokud si nepodporovaný video-formát chcete nativně přehrát v rámci nejnovějšího macOS 10.15 Catalina, tak bohužel máte smůlu – konvertování starých video-formátů už není v iMovie, Final Cut Pro ani QuickTime k dispozici.

macOS 10.15 Catalina:

Dá se říct, že macOS 10.14 Mojave byl operačním systémem, díky kterého měli uživatelé rok na to, aby se připravili na budoucí macOS, tedy na Catalinu. Mnoho uživatelů však vztyčený prst od Applu nebralo vážně a po aktualizaci na macOS 10.15 Catalina se divili, že jejich oblíbené aplikace nefungují, anebo že nelze pracovat se starými video-formáty. Pokud i vy patříte mezi tyto uživatele, kteří upozornění nebrali vážně, tak nyní máte dvě možnosti. Buď sáhnete po nějakém programu třetí strany, díky kterého provedete převod starých formátů na nové, anebo videa vůbec konvertovat nebudete, ale sáhnete po jiném přehrávači, který je dokáže přehrát- v tomto případě lze vypíchnout například IINA či VLC. První zmíněnou možnost je nutné provést především tehdy, pokud potřebujete s takovým videem pracovat v iMovie či Final Cut Pro. Převod či spuštění starých videí tedy v rámci macOS Catalina není problém, co se ale týče 32bitových aplikací, tak s těmi už máte doopravdy kompletní smůlu.

.