Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Měsíční AppleCare+ zavítal do dalších zemí

Pokud se již delší dobu zajímáte o jablečné produkty, služby a celkově o veškeré dění kolem společnosti, určitě vám není cizí AppleCare+. Jedná se o prémiovou službu, která jablíčkářům dává nadstandardní záruku. V našich končinách bohužel služba není dostupná, a proto se musíme spokojit s klasickou 24 měsíční zárukou, jež je stanovená zákonem. Pojďme si nejprve říci, co vlastně AppleCare+ kryje a v čem se liší od tuzemských služeb.

AppleCare+
Zdroj: Apple

Jak jistě všichni víte, pokud si například váš iPhone rozbijete tím, že vám spadne na zem, nebo jej vytopíte, tak máte zkrátka smůlu a opravu si budete muset zaplatit kompletně ze svého. V případě aktivní služby AppleCare+ je to ale jiná písnička. Tato záruka se totiž částečně vztahuje i na nešikovnost majitele a nadále zajišťuje expresní servis v Apple Storech, servisní podporu kdekoliv po celém světě, opravu či výměnu příslušenství, bezplatnou výměnu baterie v případě, kdy její kondice klesne pod 80 procent, prioritní přístup 24/7 k expertům společnosti Apple, odbornou pomoc při odstraňování problémů a při otázkách ohledně nativních aplikací.

Nově se kalifornský gigant rozhodl pro rozšíření nové možnosti pro tuto službu, čímž se dotkne jablíčkářů v Kanadě, Austrálii a Japonsku. Tito uživatelé totiž budou moci platit za službu měsíčně a nebudou tak muset platit větší částky za dlouhodobější krytí. Při standardním sjednání AppleCare+ se platí buďto jednou za 24 či 36 měsíců. V České republice bohužel služba není k dispozici a navíc zde nemáme ani Apple Store. Zdali se těchto dvou věcí někdy dočkáme je prozatím nejasné.

FaceTime je konečně k dispozici i ve Spojených arabských emirátech

Jablečná služba FaceTime si za roky svého působení získala řadu příznivců a bezesporu nejrozšířenější je ve Spojených státech amerických. Ačkoliv na českém trhu najdeme převahu zařízení s operačním systémem Android, určitě bychom našli i takové uživatele, kteří si bez audio či video hovorů FaceTime již nedokáží představit svůj každodenní život. Právě proto vás může až šokovat zpráva o tom, že byla služba doposud zakázána ve Spojených arabských emirátech. Spolu s příchodem operačního systému iOS 13.6, o kterém jsme vás včera informovali prostřednictvím našeho článku, se naštěstí dočkali i tamní uživatelé. Proč byl vlastně FaceTime v SAE zakázán?

Po dlouhé roky byla funkce FaceTime na území Spojených arabských emirátů kompletně zakázána, a to z důvodu telekomunikačních omezení vydaných vládou. Již od roku 2018 se Apple snažil s emiráty vyjednávat o možném povolení, bohužel byl zákaz jasný a FaceTime zkrátka musel být na zařízeních tamních uživatelů zakázán. Kalifornský gigant chtěl zmiňovaným uživatelům dopřát možnost bezpečné videokonverzace, aniž by museli sahat po lokálních řešení. Jablíčkáři tento zákaz samozřejmě mohli obejít koupí zařízení z jiné země, na které se pochopitelně zákaz nevztahoval. V některých případech dokonce pomohla obyčejná VPN služba. Apple se k této novince prozatím nijak nevyjádřil.

Apple vydal betu Safari 14 pro vývojáře a AppleSeed testery

Při příležitosti úvodní Keynote k vývojářské konferenci WWDC 2020 jsme se dočkali představení chystaného operačního systému macOS 11 Big Sur. Součástí tohoto updatu je i podstatně vylepšený prohlížeč Safari s označením 14. Pokud již nyní máte nainstalovanou vývojářskou beta verzi zmiňovaného systému Big Sur, tak už o Safari 14 pravděpodobně víte vše. Nově se ale Apple rozhodl pro vydání beta verze samotného prohlížeče pro vývojáře a vybrané AppleSeed testery, kteří mohou začít s testováním i na systémech macOS Mojave a Catalina.

Zdroj: Redakce Jablíčkář
Zdroj: Redakce Jablíčkář

A co je tedy konkrétně v Safari 14 nové? Pravděpodobně největší popularitě se těší nová funkce pro sledování soukromí. V Safari vedle adresního řádku nalevo přibyla ikonka štítu, po jejímž rozkliknutí se vám zobrazí počet trackerů a o jaké z nichse konkrétně jedná. Díky tomu mají uživatelé daleko lepší přehled nad tím, zdali je internetová stránka sleduje či nikoliv. Samozřejmostí poté je, že prohlížeč automaticky trackery blokuje – pokud si tuto variantu aktivujete. Další novinkou je integrovaný překladač, který v našich končinách prozatím není k dispozici. Posuňme se ale opět dále. Kalifornský gigant dbá na soukromí svých uživatelů, což prokazuje několika kroky. Safari 14 navíc analyzuje hesla z Klíčenky na iCloudu a případně vás informuje o tom, zdali některé heslo nebylo součástí úniku dat, nebo jestli byste jej neměli raději změnit.

Při samotné prezentaci se navíc Apple chlubil tím, že je Safari o poznání rychlejší. Jablečný prohlížeč by měl až o 50 procent rychleji načítat stránky než konkurenční Chrome a jeho spotřeba se podstatně snížila. Když si Safari opět porovnáme s Chromem nebo Firefoxem, měli bychom získat až o tři hodiny větší výdrž při sledování videa a o hodinu víc při brouzdání webem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.