Zavřít reklamu

Na iPhonech, Apple Watch, iPadech a nově i Macích je k dispozici nativní aplikace Hodiny, která nabízí poměrně dost užitečných možností. Jejím primárním účelem bylo poskytnout jablíčkářům budík, každopádně po jeho boku se ještě nabízí světový čas, stopky a časovač. Ostatní možnosti ale nyní nechme stranou a pojďme se zaměřit na zmiňovaný budík. Jeho cíl je jasný – uživatel si nastaví čas, kdy chce ráno vzbudit a zařízení začne přesně v danou dobu vydávat zvuk.

Nejedná se o nic neobvyklého, jelikož tradiční budíky jsou podstatně starší než telefony a vycházejí z hodinářského průmyslu. Možná jste si ale u budíku z jablečných operačních systémů mohli všimnout jedné zvláštnosti. Pokud u konkrétního budíku povolíte funkci Odložit, nemůžete ji nikterak nastavit či jinak upravit. Jakmile pak začne zvonit, vy klepnete na tlačítko Odložit, budík se automaticky posune o pevných 9 minut. Jenže zatímco u konkurenčního Androidu je zcela normální si tento čas přizpůsobit vlastním potřebám, u systémů od Applu žádnou takovou možnost nenajdeme. Proč tomu tak je?

Tajemství 9 minut aneb pokračování tradice

Vzhledem k tomu, že v rámci nativní aplikace Hodiny nelze čas pro odložení budíku nikterak změnit, se mezi jablíčkáři čas od času otevře diskuze právě na tohle téma. Abychom si zodpověděli naši otázku, respektive proč lze budík odložit pouze o 9 minut, se musíme podívat do historie. Ve skutečnosti jde totiž o pouhou tradici z hodinářského průmyslu, která sahá zpět k příchodu samotnému odkládání budíku. Když na trh vstoupily první hodiny, které disponovaly budíkem s možností odložení, potýkali se hodináři s poměrně náročným úkolem. Do mechanických hodin totiž museli vměstnat další prvek, který zajišťuje právě to, kdy začne budík znovu zvonit. Tento prvek musel být implementován do již fungující mechanické části. A právě v tom to celé spočívá.

Hodináři chtěli odložení nastavit na 10 minut, což ale nebylo dosažitelné. Ve finále jim tak zbyly pouze dvě možnosti – buďto funkci odložit napasují na něco málo přes 9 minut, nebo téměř 11 minut. Nic mezitím nebylo možné. Ve finále se průmysl rozhodl vsadit na první variantu. Ačkoliv není známý přesný důvod proč, spekuluje se o tom, že ve finále je lepší si o 2 minuty přivstat, než se následně o 2 minuty zpozdit. Apple se s největší pravděpodobností rozhodl v této tradici pokračovat, a stejně tak ji proto zakomponoval i do svých operačních systémů, potažmo do nativní aplikace Hodiny.

Odložit budík

Jak změnit čas odložení budíku

Pokud byste tedy chtěli změnit čas pro odložení budíku, máte bohužel smůlu. S nativní aplikací to jednoduše není možné. V App Storu se ale nabízí řada kvalitních alternativ, které už s tímto nemají žádný problém. Velice kladným hodnocením se může pyšnit aplikace Alarmy – Alarm Clock, která je v očích řady uživatelů považována za bezkonkurenční budík vůbec. Nejen že vám umožní si přizpůsobit čas pro odložení, ale zároveň disponuje řadou funkcí, které mají zajistit, že se doopravdy probudíte. Lze si nastavit, aby se budík vypnul například až po vypočtení matematických příkladů, ujití kroků, po vykonání dřepů či naskenování čárových kódů. Aplikace je k dispozici zcela zdarma, případně se také nabízí prémiová verze s dalšími možnostmi.

.