Zavřít reklamu

Již od 80. let minulého století pořádá Apple tzv. Worldwide Developer Conference, tedy každoroční konferenci firmy určenou především vývojářům. I když se původně jednalo o setkání vývojářů pro Macintosh, nyní má tato událost obsáhlejší formu. Apple zde totiž především představuje podobu nových operačních systémů. Aktuálně už známe i datum konání letošního ročníku.

Úvodní přednáška je to, co zajímá širokou veřejnost nejvíc. Zde společnost předvádí strategii na další rok a ukazuje novinky v operačních systémech iOS, macOS, watchOS i tvOS, nový software a někdy i hardware. Událost získala takové renomé, že už v roce 2013 se všechny lístky v přepočtu za 30 tisíc korun prodaly během dvou minut. Poslední léta pak Apple losuje mezi všemi přihláškami od vývojářů, který z nich bude moci tuto sumu vůbec zaplatit a akce se zúčastnit.

WWDC-2021-1536x855

Událost se koná obvykle v červnu a Apple o jejím datu konání informuje v patřičném předstihu, od roku 2017 vždy v únoru nebo březnu. Ani letos tomu není jinak, i když jsme si museli počkat o nějaký ten den déle. I kdybychom však samotný termín ještě neznali, který je mimochodem od 7. do 11. června, ono by to vlastně ničemu nevadilo. Už v loňském roce měla celá událost z důsledku pandemie koronaviru virtuální podobu. Neprodávaly se lístky, neuskutečnila se žádná osobní setkání. Stejnou podobu bude mít i událost letošní, proto vlastně neměl Apple kam spěchat.

Zajímavé tedy je, že jsme se dozvěděli termín konání WWDC 2021 dřív než termín jarní konference společnosti, na které bychom se měli dočkat především inovovaných iPadů Pro a lokalizačních štítků AirTags. Navzdory všem zprávám, které hovořily o březnových termínech, Apple samotnou událost ještě oficiálně neoznámil. V tomto případě tak ale nemusí činit měsíce dopředu, zde obvykle informuje jen s týdenním předstihem. I tak se ale nabízí otázka, jestli vůbec nějaká jarní událost společnosti nakonec bude.

Data oznámení konání WWDC: 

  • 2012: 25. dubna 
  • 2013: 24. dubna 
  • 2014: 3. dubna 
  • 2015: 14. dubna 
  • 2016: 18. dubna 
  • 2017: 16. února 
  • 2018: 13. března 
  • 2019: 14. března 
  • 2020: 13. března 
  • 2021: 30. března

To, že je WWDC skutečně úspěšný formát, značí i inspirace konkurence, která pochopila, že užší propojení vývojářů se společností má značné výhody. Proto už pravidelně pořádá jistou obdobu i Google s jeho Google IO a Microsoft s jeho Microsoft Build. Ani jedna z těchto akcí ale nedosahuje takové pozornosti, jako ta Applu. Pro něho je to navíc největší událost, protože udává směr všem zařízením, které dané operační systémy používají.

.