Zavřít reklamu

V roce 2017 Apple představil revoluční iPhone X, který definoval podobu dnešních jablečných telefonů. Jednalo se totiž o takzvaný první bezrámečkový smartphone od Applu. Mimo rámečků kolem displeje se zbavil i domovského tlačítka s čtečkou otisků prstů (Touch ID), což cupertinský gigant nahradil zbrusu novou technologií Face ID. Od té doby tak iPhony neskenují otisk prstu, namísto čehož se zaměřují na 3D sken obličeje.

Na druhou stranu přechod na Face ID s sebou přinesl i jednu menší nedokonalost – výřez v horní části displeje (notch). Právě za ten čelí Apple nemalé kritice, jelikož působí jako rušivý element a zkrátka nepůsobí úplně nejlépe. V samotném výřezu se ukrývají všechny potřebné komponenty, které nelze jen tak skrýt a výřezu se tedy zbavit. Apple však u iPhonu 13 dokázal výřez zmenšit, a dokonce se mluví i o jeho odstranění a nahrazení (protáhlým) průstřelem. Ačkoliv je Face ID podstatně bezpečnější a těší se velké popularitě, tak stále nemalá skupina jablíčkářů volá po návratu Touch ID. Jenže proč?

Touch ID je stále populární

Jak už jsme zmínili výše, poměrně dost jablíčkářů stále volá po návratu Touch ID. Přitom jim ani nezáleží na podobě, v jaké se čtečka otisků prstů vrátí – uvítali by ji jak zakomponovanou přímo pod displejem (jako je tomu častokrát u konkurenčních smartphonů), nebo v bočním tlačítku jako například u iPadu Air. V zásadě k tomu mají prakticky všichni stejný důvod. Touch ID se totiž pyšní jistou jednoduchostí, kdy stačí přiložit prst a máte prakticky hotovo. V jádru se to od Face ID moc neliší. I v takovém případě musíte klepnout na displej/zvednout telefon a naskenovat váš obličej.

Hlavní výhoda toho ale spočívá v situacích, kdy skenování obličeje nemusí být tak úplně komfortní. Například když iPhone leží na stole, nebo jej nemáte příležitost dobře nasměrovat na sebe, tak je jednoznačně pohodlnější použít čtečku otisků prstu, která funguje prakticky v jakékoliv situaci. Představit si to můžete například v pracovním prostředí, kdy máte telefon položený na stole. Pokaždé, kdy jej potřebujete odemknout, tak jej vlastně musíte zvednout, a až poté jej můžete používat.

Touch ID

Vrátí se Touch ID?

V závěru je ještě otázkou, zdali se vlastně návratu Touch ID vůbec někdy dočkáme. S něčím takovým bychom u vlajkových lodí spíše počítat neměli. Apple totiž u svých produktů a softwaru klade maximální důraz na soukromí a zabezpečení, což je jedním z pilířů, na kterých celý jablečný ekosystém vlastně staví. A jak už bylo uvedeno, Face ID je dle Apple až 20krát bezpečnější než Touch ID. Mimo toho má být i rychlejší a uživatelsky přívětivější. Přesně proto bychom s Touch ID měli počítat jen u modelů SE, avšak i u těch je otázkou, jestli zde vydrží.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  U FaceID mě neskutečně sere, že se telefon po odemčení neotevře na plochu. Zůstane na zamčené obrazovce a nutí mě ji VŽDY vytahnout gestem nahoru.

  Souhlasím, tuším, že v některých verzích iOS to šlo nastavit ještě u Touch ID, zda to má zůstat na té obrazovce a nebo rovnou přijít, ale tady jsem to nenašel.

  Kdybyste alespoň trochu přemýšlel, napadlo by vás, ze to je proto, ze byste si nemohl, doslova nemohl, prohlédnout notifikace na lockscreenu, protože byste se po pohlednuti na telefon okamžitě dostal na plochu.

  Ovšem mít možnost nastavení není nic proti ničemu.
  Mě osobně způsob jakým to je defaultně teď nevadí, ale chápu, že to tak nemusí být pro všechny.

  Proč bych se „doslova nemohl“ podívat na notifikace? Pokud by mě zajímaly, stáhl bych si je shora. A jen ve chvíli, kdy bych to chtěl sám. Apple mi vnucuje, abych se podíval doslova vždycky, i když tam žádné nejsou.

  Šaškování s face id, hlavně s rouškou, večer, nebo velkých cyklo brýlích, byl důvod proč šel iPhone z baráku a používám Samsung. A nechápu,že jsem to neudělal dřív.

celý text

Čtěte více.