Zavřít reklamu

Apple u svých MacBooků již léta spoléhá na jeden a ten samý poměr stran, který se ale drobně odlišuje od své konkurence. Zatímco u konkurenčních laptopů častěji narazíme na obrazovku s poměrem 16:9, jablečné modely naopak vsázejí na 16:10. Ačkoliv je rozdíl poměrně minimální, otevírá se tak mezi uživateli diskuze o tom, proč tomu tak vlastně je a jaké to přináší benefity.

16:10 vs. 16:9

Poměr stran 16:9 je daleko rozšířenější a najdeme jej na většině laptopů i monitorů. Jak už jsme ale uvedli hned v úvodu, Apple jde u svých laptopů jinou cestou. Naopak se spoléhá na displeje s poměrem stran 16:10. K tomu má pravděpodobně hned několik důvodu. MacBooky jsou totiž primárně určeny pro práci. Právě v takovém případě je na místě, aby uživatel disponoval co možná největším prostorem a teoreticky tak byl i produktivnější, což zajišťuje právě tento přístup. Samotný displej je v takovém případě o něco větší na výšku, což zvyšuje jeho celkovou velikost a má pozitivní vliv na samotnou práci. Právě to bude s největší pravděpodobností zásadním odůvodněním.

Poměr stran a rozlišení
16:10 (červeně) vs. 16:9 (černě)

Jde se na to ale podívat i z trošku jiného úhlu. Apple tento styl preferuje dost možná i z důvodu celkové ergonomie. Naopak laptopy s poměrem stran 16:9 častokrát působí, že jsou na jednu stranu dlouhé, ale na druhou trošku „oříznuté“, což jednoduše nevypadá nejlépe. Z tohoto důvodu je možné, že použití 16:10 obrazovky je dílem samotných designérů. Jablíčkáři pak přišli s ještě jedním odůvodněním. Apple se totiž velice rád odlišuje od veškeré konkurence, díky čemuž se vyznačuje svou ikonickou jedinečností a originalitou. I tento důvod může hrát klidně i menší roli v tom, proč se jablečné laptopy spoléhají na poměr stran 16:10.

Konkurence

Na druhou stranu ale musíme uznat, že i někteří konkurenční výrobci laptopů začínají od tradičního poměru stran 16:9 pomalu upouštět. Ten proto převládá spíše už jen u externích displejů (monitorů). K dostání je proto řada modelů s poměrem stran 16:10, což bychom ještě před pár lety našli pouze u produktů od Applu. Někteří to pak ještě posouvají o úroveň dál a představují laptopy s poměrem stran 3:2. Shodou okolností než vyšel přepracovaný MacBook Pro (2021), který je k dostání ve verzi s 14″ a 16″ obrazovkou, se jablíčkářskou komunitou prohnaly spekulace o úplně stejné změně. Docela dlouho se tak spekulovalo, že Apple upustí od 16:10 a přejde na 3:2. To se ale ve finále nestalo – cupertinský gigant se stále drží v zajetých kolejích a dle současných úniků a spekulací to (zatím) nehodlá měnit.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ono i nemalo stroju ktere maji cenovku nad 20 tis ma stejny pomer stran a pomer 16:9 ktery jednu dobu zacal nastupovat do pozic se lehce zmensuje a firmy se vraceji do menu nudloidnich displeju, nastesti :-) Takze Apple jen nepropadl „modni vlne“ a zustal tam kam zase smeruji i ostatni vyrobci.

  Já jsem tedy pozoroval, že rozlišení s poměrem 16:9 se začalo rozšiřovat někdy kolem roku 2010. Do té doby jsem měl na Dell a HP noteboocích poměr 16:10. Typicky 1280×800 nebo 1680×1050 (high-end modely).

  Co se týká MacBooků Pro 14″ a 16″, tak ty už nemají 16:10, ale skoro zmiňované 4:3 rozlišení.
  3024×1984 mi dává poměr 16:10,5. Je to dáno hlavně tím notchem.

  Asi by to chtělo si nejprve nastudovat nějaká fakta.

  Myslím, důvod je i trochu jinde. 16:9 je poměr stran širokoúhlého filmu. Před lety se začaly dělat monitory s tímto poměrem, ale filmový průmysl nebo kdo si prosadil clo 14%, přitom monitory pro PC mají clo 0%. Proto se tehdy rychle objevily monitory 16:10, pochopitelně se clem 0%. Clo na 16:9 už dávno neplatí, ale poměry stran 16:9 a 16:10 nám tady zůstaly.

celý text

Čtěte více.