iWant

První benchmarky 18 jádrového iMacu Pro se objevily na webu – výkonu má na rozdávání

iWant

Včera jsme psali o tom, že Apple konečně začal s rozesíláním nejvýkonnějších variant nového iMacu Pro. Zájemci o super-výkonnou pracovní stanici si museli oproti slabších konfiguracím počkat něco málo přes měsíc. Jak se však ukázalo v prvních testech, čekání by mělo stát za to. Dnes zveřejněné benchmarky ukazují, o kolik výkonnější tyto vrcholné konfigurace jsou, oproti dvou slabším (a podstatně levnějším) sestavám.

Ve videotestu, který se objevil na YouTube (a který si můžete prohlédnout zde nebo níže) proti sobě autor porovnává tři odlišné konfigurace. Nejméně výkonný je v testu nejlevnější model, disponující 8 jádrovým procesorem, GPU AMD Vega 56 a 32GB RAM. Prostřední konfigurací je 10 jádrová varianta s GPU AMD Vega 64 a 128GB RAM. Na vrcholu stojí 18 jádrový stroj se stejnou grafikou a stejnou kapacitou operační paměti. Rozdíl je jen ve velikosti SSD disku.

Benchmark Geekbench 4 ukázal, o kolik je vícejádrový systém napřed. Ve vícevláknových úlohách je rozdíl mezi 8 a 18 jádrovým systémem více než 50%. Jednovláknový výkon je pak velmi podobný napříč modely. Rychlosti SSD disků jsou velmi podobné napříč jednotlivými modely (tedy 1, 2 a 4TB).

Dalším test byl zaměřen na transkodování videa. Zdrojem bylo 27 minutové video natočené v 8K rozlišení ve formátu RED RAW. 8 jádrové konfiguraci trval převod 51 minut, 10 jádrové necelých 47 minut a 18 jádrové pak 39 a půl minuty. Rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější konfigurací je tak zhruba 12 minut (tedy něco přes 21%). Podobné výsledky se objevily i v případě 3D renderingu i v případě úpravy videa ve Final Cut Pro X. Další testy najdete ve videu vloženém výše.

Otázkou zůstává, zda se obrovský příplatek za výkonnější variantu vyplatí. Mezi 8 a 18 jádrovou konfigurací je cenový rozdíl téměř 77 tisíc korun. Pokud se živíte zpracování videa či tvorbou 3D scén a každá minuta renderování navíc vás stojí pomyslné peníze, pak nejspíš není o čem přemýšlet. Pro „radost“ se však vrcholné konfigurace nekupují. Pokud vám jej váš zaměstnavatel dopřeje (či si jí koupíte sami),  máte se na co těšit.

Zdroj: 9to5mac