Zavřít reklamu

Pro mnohé z nás je letošní představení zbrusu nových MacBooků Pro jednou z největších věcí, která se tento rok ve světě Applu udála. Samozřejmě, jablečné počítače jednoduše nejsou určené pro všechny, a už vůbec ne ty se slovíčkem Pro v názvu. Abyste tento produkt pochopili a byli za něj ochotní utratit vyšší desítky tisíc, tak prostě a jednoduše musíte být tzv. cílovka. Nové MacBooky Pro jsou totiž určeny pouze pro velice úzkou skupinu uživatelů, kteří jej dokáží využít na maximum. Pro obyčejné uživatele jsou tady z portfolia Applu jiné počítače, které dávají větší smysl, a to i cenově.

Osobně se řadím mezi uživatele MacBooku Pro již pěknou řádku let. Nikdy jsem nevlastnil jiný Mac než MacBook Pro, a proto se pro mě jedná o srdeční záležitost. Když jsem před několika lety rozbalil své první „Pročko“, věděl jsem, že se jedná o dokonalý stroj, díky kterému budu schopen pracovat lépe než kdykoliv předtím. Od té doby jsem od Applu ani na chvíli nezahnul někam jinam, a byť konkurence nabízí perfektní stroje, tak Apple je pro mě pořád Apple. Když se začalo před nějakou dobou šuškat o zbrusu novém a přepracovaném MacBooku Pro, pomalu jsem začal skákat radostí – úplně jsem ale nevěřil některým únikům, protože jsem si myslel, že Apple proste nepůjde po své cestě směrem nazpátek. Jenže jsem se zmýlil a MacBook Pro, po kterém my, jakožto cílová skupina, již dlouhou dobu voláme, aktuálně leží přede mnou a píšu o něm první dojmy.

14" macbook pro m1 pro

Unboxing jsme na našem magazínu přeskočili, protože se svým způsobem jedná pořád o to samé. Jen v rychlosti je ale MacBook zabalen do klasické bílé krabice – nekoná se tedy černá krabice, kterou najdeme u iPhonů Pro. Uvnitř krabice se nachází, kromě samotného stroje, manuál, nabíjecí MagSafe – USB-C kabel a nabíjecí adaptér – prostě klasika, tedy vyjma kabelu. Ten je nově oplétaný, což zajistí jeho větší výdrž a odolnost proti protržení či třeba přejetí židlí, hlavně je to ale ten MagSafe, který tak moc milujeme. Opravdovým nadšencům pak můžu sdělit, že i nový MacBook Pro voní po rozbalení stejně jako jeho předchůdci. Po vytažení stačí MacBook vytáhnout z folie, poté otevřít a sejmout ochrannou fólii displeje.

14" macbook pro m1 pro

Upřímně, když jsem nový MacBook Pro viděl na vlastní oči poprvé, tak jsem usoudil, že se mi jednoduše nelíbí. Mohl za to především jiný, hranatější tvar, společně s o něco větší tloušťkou. Rychle jsem si ale uvědomil, že tohle je přece přesně to, po čem jsme dlouho volali. Chtěli jsme obětovat tloušťku za lepší chlazení a vyšší výkon, chtěli jsme profesionálnější stroj, který navíc svým designem zapadne ještě lépe do portfolia jablečných produktů. Když jsem si tohle uvědomil, tak se mi nový MacBook Pro prostě začal líbit. Co si ale budeme nalhávat, hlavní roli má v tomhle případě spíše zvyk. Když nějaký stroj s určitým designem používáte několik let v kuse, a poté dojde ke změně, tak trvá, než si zvyknete. Naprosto přesně to bylo v tomto případě a abych to mohl dovršit, tak řeknu, že původní 13″ MacBook Pro už se mi tolik nelíbí.

Mnoho uživatelů již při představení nových MacBooků nejvíce kritizovalo horní výřez, ve kterém se nenachází Face ID, ale klasická přední kamera, která tedy letos povýšila na 1080p. O tomto výřezu už jsem se rozpovídal zvlášť v jednom z minulých článků, který najdete níže. Jen pro rychlé připomenutí jsem s něm zmínil fakt, že využití výřezu rozhodně není nelogické. Primárně si myslím, že Apple v budoucích letech s Face ID doopravdy přijde, a to v rámci tohoto nového designu a displeje, který tak nebude muset měnit. Zároveň je výřez prostě a jednoduše ikonický. Poprvé jsme se ho dočkali na jablečných telefonech a již z dálky jsme schopni zepředu určit, že se prostě jedná o iPhone. A stejně je to nyní i u MacBooků. U minulých generací jsme mohli MacBook rozpoznat třeba podle názvu modelu v rámci spodního rámečku, tento text ale zmizel. Zepředu tak jste nový MacBook Pro schopni poznat především díky výřezu, který se mi osobně velmi líbí a nemám s ním sebemenší problém. A kdo má, tak tomu dejte čas, jelikož si jednak (opět) zvyknete, stejně jako u iPhonu, a jednak je více než jasné, že výřezem Apple určil jakýsi styl, který bude využívat také konkurence.

Po prvním spuštění Macu jsem si postupně všiml dvou vlastností, které mě neskutečně nadchly. V první řadě se jednalo o reproduktory, které jsou opět naprosto famózní, bezkonkurenční a oproti minulé generaci o kus dál. Krásně to jde poznat už u samotného startovacího zvuku – když ho poprvé s novým MacBookem Pro uslyšíte, tak si ihned uděláte jasno v tom, že se jedná o něco neskutečného. Tento pocit se potvrdí a umocní při spuštění první skladby. Druhou věcí je pak displej, který vás kromě svých parádních barev ohromí svou jemností a svítivostí. Vzhledem k tomu, že je u tohoto displeje využitá technologie mini-LED, tak lze u bílých prvků na černém pozadí sledovat tzv. blooming, tedy jakési „rozmazání“ okolo, rozhodně se ale nejedná o nic hrozného. A co se týče černé, tak je podání srovnatelné s technologií OLED, což je opět mílový krok kupředu.

Po stránce výkonu prozatím rozhodně nemám co vytknout – pravdou ale je, že pro začátek jsem netestoval nějaké bůhvíjak náročné programy. Pouze jsem si v Photoshopu otevřel několik projektů, při kterých jsem zároveň využíval prohlížeč Safari a několik dalších nativních aplikací. A rozhodně jsem neměl žádný problém, byť jsem tedy mohl sledovat, jak se plní operační paměť, která má v základu 16 GB. Pokud vás o novém 14″ MacBooku zajímá více informací, jelikož například zvažujete jeho koupi, tak si rozhodně počkejte na víkend, kdy uveřejníme obsáhlou recenzi tohoto stroje. Již nyní vám mohu prozradit, že se rozhodně máte na co těšit. První dojmy jsou totiž naprosto skvělé a recenze tak zákonitě bude ještě lepší.

14″ MacBook Pro koupíte zde

.