Zavřít reklamu
iWant

První statistiky ukazují, že o HomePod není takový zájem, jaký možná Apple očekával

iWant

Poprvé od vydání inteligentního reproduktoru HomePod se na webu objevily statistiky o tom, jak si novinka od Applu vede. Zveřejnila je analytická společnost Strategy Analysts, která se zabývá průzkumy trhu. Dle jejich dat se prodalo jen něco přes půl milionu kusů, z čehož v Applu pravděpodobně neskáčou radostí ke stropu.

Informace o prodejních číslech reproduktoru HomePod byly součástí tradičního průzkumu trhu s inteligentními reproduktory. V něm je stále jasnou jedničkou Amazon se svou rozličnou řadou reproduktorů využívajících asistentku Alexu. Za první kvartál společnost prodala zhruba čtyři miliony kusů a drží tak 43,6% trhu. S velkým odstupem se na druhé příčce nachází Google s 2,4 miliony prodaných kusů a 26,5% tržním podílem. Následuje čínská Alibaba, jejíž produkty jsou populární především na svém domácím trhu a až na čtvrtém místě najdeme Apple.

Společnost Apple dle zveřejněných informací dokázala za uplynulý kvartál prodat zhruba 600 tisíc reproduktorů a to jí přisuzuje 6% tržního podílu. Pokud se podíváme na celková prodejní čísla, za uplynulé tři měsíce se po světě prodalo 9,2 milionu inteligentních reproduktorů. Pozice Applu je tak vzhledem ke konkurenci poměrně slabá.

Hodnoty prodejů a tržního podílu by se mohly změnit v následujících měsících, kdy se HomePod dostane (oficiální cestou) na další trhy. Mluví se o Německu, Francii, Španělsku a Japonsku, byť poslední jmenovanou zemi je třeba brát s jistou rezervou. Momentálně je reproduktor oficiálně nabízen jen v USA, Velké Británii a Austrálii. Právě tyto trhy by však měly být těmi nejlukrativnějšími. Proto je poměrně překvapivé, že jsou prodejní čísla takto nízká.

V kuloárech se již delší dobu spekuluje o tom, že Apple chystá druhý, o poznání levnější model. Může to být totiž právě cena, která mnoho potenciálních zákazníků odrazuje. Největší konkurenti v tomto segmentu nabízí větší množství produktů, čímž se jim daří zaplnit několik různých cenových kategorií. Apple se svým HomePodem a cenovkou 350 dolarů míří jen na velmi specifickou část zákazníků. Levnější model by tak prodejům jistojistě prospěl.

Zdroj: Cultofmac, 9to5mac