Zavřít reklamu

Apple má za sebou velký krok. Po 21 letech definitivně ukončil linii produktů iPod. Posledním byl iPod touch 7. generace, který si ale pořád můžete koupit. Stejně tomu ostatně bylo i s iMacem Pro nebo HomePodem. 

Přišlo to jako rána z čistého nebe? Pravděpodobně ne. Nad iPodem touch se zatahovaly mračna už dlouhou dobu. Apple mohl přijít s nástupcem, nebo jej ukončit. Volil druhou cestu. Vydal tiskovku, která zmínila jeho přínos světu a sbohem a šáteček. Žádných větších poct netřeba. Pokud se ale podíváme na poslední ukončené produkty společnosti, tak jediný iPod nemá žádného nástupce, pokud tedy nepočítáme iPhony.

Systém ukončování produktů 

Když Apple ukončil iMac Pro, jednalo se jen o redukci portfolia, protože tento profesionální all-in-one počítač už nedával v jeho nabídce smysl, iMacy zde ale máme dál. Když byl zaříznut HomePod, pořád zde máme nástupce a alternativu v podobu HomePodu mini. iPod touch 7. generace je ale skutečně posledním zástupce produktové řady iPod, ke které se Apple už pravděpodobně nikdy nevrátí. Nahradily jej iPhony a aplikace iPod se přejmenovala na Hudba, kde navíc prim hraje především služba Apple Music.

Ať už se budeme bavit o jakémkoli posledním ukončeném produktu, Apple jej pořád nabízí. U celého tria sice oznámil jejich konec, ale tím definitivním je až vyprodání skladů, což je rozdíl od předchozích let, kdy konec znamenal opravdu konec teď hned. Toto oznámení tak vlastně jen říká, že už nejsou nevyráběny nové kusy, a ty staré se doprodávají. Jenže jako tomu bylo u iMacu Pro a HomePodu, může to trvat i několik měsíců. iPod touch 7. generace pak určitě nebyl žádným prodejním trhákem, takže je klidně možné, že i ten bude nabízen ještě dlouhou dobu. A po samotném Apple Online Store zde jsou samozřejmě ještě různé APR a další distribuce, kde jistě bude také chvíli k dostání, kdyby měl náhodou někdo zájem.

V případě Apple Online Storu se ale nejedná o žádnou redukci ceny, aby se sklady vyklidily rychleji. Pořád je tedy iPod touch 7. generace nabízen ve třech velikostech úložiště, v šesti barvách, s možností bezplatného gravírování v cenách od 5 990 Kč. Chcete-li mít doma kus historie, není problém si tedy poslední iPod ještě objednat. Jestli ale v budoucnu poroste na ceně, je těžké soudit. Přece jen jich bylo vyrobeno skutečně hodně, a koneckonců až na to, že je to skutečně poslední model, ničím unikátní není. 

.