Zavřít reklamu

V současné situaci, kdy je trendem práce z domova a setkávání ve větším počtu osob je téměř zapovězeno, si velké množství lidí zakoupila nová pracovní zařízení. To se podepsalo na prodejnosti počítačů a tabletů obecně, ze situace však poměrně výrazně dokázal vytěžit Apple – a není se čemu divit. Ať už zakoupíte iPad nebo MacBook, máte zaručenou dlouholetou softwarovou podporu, perfektní výdrž na jedno nabití, dostatečný výkon, a také propracované aplikace, které byste pro konkurenční Windows nebo Android jen těžko hledali. Produkty od kalifornské společnosti jsou obecně oblíbené mezi redaktory a spisovateli, jelikož v App Storu najdete mnoho specializovaných softwarů, které vám dokáží vytrhnout trn z paty. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří se rádi vyjadřují za pomoci psaní, směle pokračujte ve čtení článku.

Ulysses

Nemůžete se ve svých dokumentech, poznámkách či soukromých zápiscích zorientovat, jelikož používáte několik různých programů, mezi kterými je těžké si vybrat? Práci by vám mohl usnadnit propracovaný editor Ulysses. Hlavní devíza aplikace je podpora značkovacího jazyku Markdown, díky kterému můžete text formátovat, ale i vkládat obrázky či odkazy pouze pomocí psaní na klávesnici. Po otevření aplikace a překonání instrukcí na vás vykoukne knihovna, ve které si můžete vytvářet složky a do nich přidávat dokumenty. Na pohled editor vypadá jednoduše, právě díky značkovacímu jazyku toho ale umí mnohem více, než byste čekali. Mimo to zde najdete přehledné instrukce, které vás s Markdown naučí. Všechny vytvořené dokumenty můžete převést do formátů DOCX, HTML, PDF nebo EPUB, soubory těchto a mnohých jiných formátů navíc umí Ulysses otevírat. Mezi užitečné funkce také patří pokročilá kontrola chyb v textu, kdy Ulysses hlídá přebytečné mezery, tečky, čárky či malá písmena na začátku věty. Samozřejmostí je pak synchronizace mezi zařízeními, ta probíhá prostřednictvím iCloudu. Jediné, co by vás mohlo odradit, je cena předplatného – vývojáři si účtují 139 Kč měsíčně nebo 1170 Kč ročně, studenti dostanou aplikaci za 270 Kč na 6 měsíců. Na druhou stranu po předplacení za cenu 4 káv měsíčně dostanete plnohodnotný textový editor pro iPhone, iPad i Mac, který si u pokročilých pisálků rozhodně místo najde.

Aplikaci Ulysses pro iPhone a iPad nainstalujete zde

Aplikaci Ulysses pro Mac stáhnete zde

iA Writer

Pokud vám nesedne model předplatného za aplikaci, ale funkce programu Ulysses vás zaujaly, iA Writer by pro vás mohl být ideálním adeptem. Aktuálně jej pořídíte za 779 Kč pro iPhone, iPad i Mac, což sice není zrovna nízká částka, nicméně za své peníze dostanete opravdu hodně muziky. Opět se jedná o editor, který podporuje značkovací jazyk Markdown. Soubory dokáže převést do HTML, PDF, DOCX a WordPressu, podporuje navíc náhled psaného textu v HTML, je jej tedy možné přímo v aplikaci zkontrolovat. Abyste se lépe soustředili, nabízí dva režimy – Focus Mode a Syntax Highlight, kdy vám první režim zvýrazní psanou větu, druhý pak celý odstavec. Jako Ulysses, i iA Writer nabízí pokročilou kontrolu psaných textů, navíc dokáže zvýraznit často opakovaná podstatná jména, slovesa a spojky, oproti Ulysses však nepodporuje český jazyk. Synchronizaci zajišťuje opět iCloud, dokumenty tedy budete mít k dispozici na všech vašich zařízeních.

Aplikaci iA Writer pro iPhone a iPad zakoupíte zde

Aplikaci iA Writer pro Mac zakoupíte zde

Notability

Jestliže vlastníte iPad a zároveň je vaším neodlučitelným společníkem Apple Pencil, pak se Notability stane pravděpodobně nepostradatelnou aplikací ve vašem zařízení. Jedná se o software na tvorbu pokročilých poznámek, do kterých můžete vkládat různé kresby, obrázky, webové stránky, soubory nebo GIFy. Obrovským benefitem je pokročilé nahrávání zvuku, kdy si aplikace pamatuje, v jaké pasáži nahrávky jste zrovna zapisovali, a po těchto úsecích se dá jednoduše pohybovat. To se hodí při rozhovorech, ale i různých konferencích či schůzkách. Notability také umí převádět rukopis na tištěný text, skenovat dokumenty a převádět je do PDF a mnohé další. Pokud jsou vaše zápisky důvěryhodné a nebylo by úplně vhodné, aby se k nim kdokoli dostal, tak je můžete zamknout pomocí Face ID či Touch ID. Cena není nijak vysoká, konkrétně zaplatíte 229 Kč na doživotní licenci pro iPhone a iPad, 49 Kč pak za verzi pro macOS. Na jablečných počítačích však nepočítejte s tím, že s Notability budete moci vykonávat pokročilejší úkony, software je totiž uzpůsobený zejména pro uživatele iPadu a Apple Pencil.

Aplikaci Notability pro iPhone a iPad zakoupíte zde

Aplikaci i Notability pro Mac zakoupíte zde

GoodNotes 5

Další ze sady poznámkových aplikací, které se zaměřují na kreativce pracující s tužkou od Applu, je GoodNotes 5. Nabízí širokou podporu zvýrazňovačů, kreslicích nástrojů, použít můžete mimo jiné i inkoust. Samozřejmostí je pak možnost importu různých druhů souborů nebo vkládání hypertextových odkazů do poznámek. Vývojáři také mysleli na ty, kteří své poznámky chtějí prezentovat – pokud připojíte váš iPad či Mac prostřednictvím AirPlay či HDMI, je možné aktivovat prezentační režim, který zajistí, že se na obrazovce bude zobrazovat pouze poznámka, kterou právě ukazujete svému okolí. Program zakoupíte za 199 Kč jak pro iPhone a iPad, tak i počítače se systémem macOS.

Aplikaci GoodNotes 5 zakoupíte zde

Noted

Tento program by se dal označit za poznámkový blok a hlasový záznamník v jednom. Poznámky si můžete roztřídit do složek, aplikace umí základní formátování, vkládání obrázků a médií, dokonce podporuje psaní na iPadu pomocí Apple Pencil. Důvodem, proč dát přednost aplikaci Noted před těmi ostatními, je však pokročilé nahrávání. V nahrávce si totiž můžete v reálném čase označovat časové úseky a při učení se po nich pohybovat. Aplikace Noted je v základní verzi zdarma, po předplacení Noted+ za 39 Kč měsíčně nebo 349 Kč ročně však získáte mnoho pokročilých funkcí. Mezi ně patří redukce šumu v nahrávkách, nastavitelná kvalita zvuku, vyříznutí ticha, potlesku a dalších nežádoucích ruchů nebo třeba pokročilé sdílení, kdy celou poznámku můžete exportovat jako webovou stránku a mohou si ji tak jednoduše zobrazit i uživatelé, kteří Noted nevyužívají. Poznámky je sice možné překonvertovat do PDF, v takovém případě se ale uživatel, kterému jste soubor posílali, nebude moci pohybovat po časových úsecích tak, jak jste si poznámku napsali. Co se týče synchronizace, vše vytvořené se automaticky nahrává na iCloud.

Aplikaci Noted pro iPhone a iPad nainstalujete zde

Aplikaci Noted pro Mac nainstalujete zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.