Zavřít reklamu

Slavný raper Jay Z se dnes naostro pustil do boje s vlastní hudební streamovací službou. Její název zní Tidal a jedná se o službu, která byla původně spuštěna švédskou firmou. Jay Z za akvizici podle všeho zaplatil 56 milionů dolarů a s Tidalem má v plánu velké věci. Tomu napovídá i fakt, že služba byla spuštěna poměrně globálně a k dispozici je i v České republice.

Mohlo by se zdát, že se jedná jen o jednu z mnoha hudebních služeb, kterých už je na trhu relativně dost. Jen v Čechách lze vybírat například mezi Spotify, Deezer, Rdio či třeba Google Play Music. Tidal je však v jednom zásadním ohledu jiný. Jak řekla Alicia Keys, Tidal je úplně první globální platformou pro hudbu a zábavu, která je vlastněna samotnými umělci. A právě v tomto bodě je nutné zbystřit. Mezi osoby, které mají finanční podíl v této hudební službě, patří kromě Jay Z a jeho manželky Beyoncé již zmíněná Alicia Keys, Daft Punk, Kanye West, Usher, Deadmau5, Madonna, Rihanna, Jason Aldean, Nicki Minaj, Win Butler a Régine Chassagn z Arcade Fire, Chris Martin z Coldplay, J. Cole, Jack White a Calvin Harris.

[youtube id=“X-57i6EeKLM“ width=“620″ height=“350″]

Tento seznam finančně zainteresovaných umělců z těch nejvyšších kruhů hudebního světa může být atraktivním tahákem pro potenciální zákazníky, ale především může nadělat hezkých pár vrásek Applu. Tim Cook a jeho tým v čele s Eddym Cuem totiž pracuje na vlastní hudební službě založené na již existující službě Beats Music, kterou Apple získal v rámci loňské třímiliardové akvizice Beats. Apple chtěl na svou streamovací službu nalákat zákazníky především exkluzivním obsahem. Zde by však Jay Z a jeho Tidal mohl být překážkou.

Již u iTunes se Apple vždy snažil bojovat o zákazníky spíše exkluzivním obsahem a rezignoval na pokusy nasadit dravou cenovou politiku. Příkladem tohoto postupu mohlo být exkluzivní album Beyoncé, které na iTunes vyšlo v prosinci 2013. Tato zpěvačka je však nyní s mnoha dalšími hvězdami dnešní hudební scény finančně zainteresována právě v Tidalu a je otázka, jak se významní interpreti k nové situaci postaví.

V Applu mají celou řadu konkurenčních výhod, které by se měly v boji o hudební byznys projevit. Společnost má sama o sobě slušné postavení v hudebním průmyslu, k tomu má ve svých řadách Jimmyho Iovina a co víc, v Cupertinu je opravdu mnoho peněz. Teoreticky by tedy Apple neměl být raperem Jay Z a jeho novou službou ohrožen. Snadno se ale může stát, že interpreti zapojení do projektu Tidal zkrátka nepůjdou proti vlastnímu byznysu a pokusí se ho prosadit právě vlastním exkluzivním obsahem.

Zajímavostí na závěr je fakt, že se Jay Z pro svůj Tidal snažil získat i právě Jimmyho Iovina, který nyní působí v Applu. Raper z New Yorku to přiznal v rozhovoru pro Billboard. Iovina se prý snažil zlákat argumentem, že Tidal je službou pro umělce, což jsou lidé, za kterými Iovine stál celý život. Spoluzakladatel Beats však na nabídku nekývl.

Pokud si Tidal chcete zkusit, aplikace je v App Storu zdarma ke stažení v univerzální verzi pro iPhone a iPad. V nabídce jsou pak dva druhy předplatného. Ve standardní kvalitě můžete hudbu v České republice neomezeně poslouchat za 7,99 € měsíčně. Za hudbu v prémiové kvalitě si pak zaplatíte 15,99 €.

Zdroj: Cult Of Mac
Foto: NRK P3
Témata: ,
.