Zavřít reklamu

Na trhu se  službami na streamování hudby je v posledních týdnech poměrně živo. Je to pár dní, co společnost Spotify ohlásila zásadní změny pro neplatící uživatele a krátce předtím se pochlubila překročením mety 75 milionů platících zákazníků. Apple Music roste také a sám Tim Cook před dvěma dny prohlásil, že službu využívá přes 50 milionů uživatelů. Nyní se objevily nějaké novinky i u dalších konkurentů, jako je Tidal a nebo Google, jež se chystá ke spuštění (staro)nové platformy, která by mohla s trhem také trochu zamíchat.

Služba Tidal se zaměřuje na náročné posluchače a to především z důvodu možnosti streamování v podstatně vyšší kvalitě, než nabízí konkurenční platformy. V posledních měsících se však množí informace o tom, že společnosti dochází peníze a služba jako taková to má na kahánku. Nyní se na webu objevily zprávy o tom, že společnost již několik měsíců neplatí poplatky umělcům a že uměle navyšuje čísla svých zákazníků, aby to s ní nevypadalo tak špatně.

tidal

Společnost prý dluží honoráře za posledních několik měsíců třem velkým vydavatelstvím, a to Sony, Warner Music a Universal. Někteří distributoři patřící pod tyto velká vydavatelství tvrdí, že nedostali zaplaceno již od konce loňského roku a logicky se tak chystají na odchod. Další novináři přišli s důkazy o tom, že Tidal fixluje s čísly celkového počtu přehrávání u některých exkluzivních alb, která mají do služby nalákat nové zákazníky. Důkazy o tomto jednání jsou poměrně přesvědčivé a vychází z více než ročního vyšetřování. Společně se zprávami o tom, že společnosti pomalu dochází peníze to vypadá, že se opravdu blíží dlouho spekulovaný konec. Síla konkurence je na tomto trhu neúprosná.

S o poznáním pozitivnější zprávou přichází Google, který se chystá ke znovuspuštění své vlastní služby pro streamování hudebního (a video) obsahu. Bude se jmenovat YouTube Music a má být přímým konkurentem pro už zavedené služby. YouTube Music bude mít vlastní mobilní i desktopovou aplikaci s více než tisícovkou různých playlistů a obrovskou knihovnou hudby. Budou se zde nacházet také oficiální videoklipy, speciální a na míru dělané radiostanice a mnoho dalšího. Spuštění se chystá na 22. května.

Služba bude dostupná buď v režimu zdarma, kdy bude poslech doprovázet přítomnost reklam (podobně jako Spotify Free). Stejně tak bude dostupná také placená verze (10 USD/€ měsíčně), ve které žádné reklamy nebudou, naopak zde bude možnost offline poslechu a další vychytávky. Pro platící uživatele Google Play Music se jejich předplatné převede i do YouTube Music.

youtube music

Další změna se týká služby YouTube Red, která se přejmenovává na YouTube Premium a nabídne také nějaké novinky. Ať už jde o zakázaní reklam, možnost offline sledování či sledování videí na pozadí, přístup k „YouTube Originals“ sériím a súpolečným předplatným pro YouTube Music. Cena předplatného je 12 USD/€ měsíčně a jedná se tak o poměrně výhodnou nabídku vzhledem ke kombinaci YouTube Premium s YouTube Music. Služba YouTube Music se postupně zpřístupní ve většině zemí, v první vlně však ČR/SR není. To by se však mělo v následujících týdnech postupně měnit.

Zdroj: Appleinsider, iPhonehacks

.