Zavřít reklamu

Nejnovější generace „iPhone bez telefonu“, neboli iPod touch, se konečně dočkala aktualizace, která zařízení dostává opět na špici – lepší displej, rychlejší procesor i slušný fotoaparát. Obhájí Apple cenu přes 8000 Kč za nejnižší model příznivými specifikacemi a barevnými variacemi. Tyto otázky zodpovíme v naší velké recenzi.

Obsah balení

Nejnovější iPod touch je zabalen v klasické krabičce z průhledného plastu, ve které se skrývá hned několik novinek. V prvé řadě je to samo sebou nový větší přehrávač, i přibalené příslušenství je však od předešlých generací odlišné. Asi nejvíce potěší přítomnost sluchátek EarPods, která nahrazují původní Apple Earphones. Nová sluchátka hrají o poznání lépe a nám jedincům s abnormálníma ušima dokonce ani při poslechu tolik nevypadávají. Kdo má rád čistý poslech, jistě sáhne po nějakém kvalitnějším řešení, i tak jde ale o velký krok dopředu.

Dále je součástí krabičky kabel Lightning, který nahradil starý dokovací konektor, a také zvláštní poutko Loop. To je určené k přichycení k přehrávači, abychom jej mohli pohodlně nosit u ruky. Zbytek balení tvoří obligátní návody, bezpečnostní upozornění a dvě nálepky s logem Apple.

Zpracování

Při vybalování přehrávače si okamžitě všimnete, jak je nový iPod touch neuvěřitelně tenký. Když se podíváme na tabulku specifikací, zjistíme, že rozdíl v tloušťce oproti předchozí generaci činí přesně jeden milimetr. Možná se to nezdá, ale jeden milimetr je opravdu hodně. Zvláště pokud víte, jak tenký byl touch ve zmiňované čtvrté generaci. U nového přístroje pak máme pocit, že se Apple dostal až na samotné hranice možného, což je nakonec na pár místech i znát. K tomu ale až za chvíli.

Tělo iPodu touch je podřízeno dotykové obrazovce, která byla pro nejnovější generaci zvětšena o půl palce stejně jako u iPhonu 5. Proto je přístroj o cca 1,5 cm vyšší. I přes tuto změnu je na první dotyk jasné, že v ruce držíme zařízení od Applu. Pod dominantou v podobě multi-touch displeje samozřejmě nemůže chybět tlačítko Home Button. Detailisté si mohou všimnout, že symbol na tlačítku je nově vyveden v lesklé stříbrné barvě namísto dřívější šedi. Jsou to i takovéto drobnosti, které dělají z nového touche tak pěkné zařízení.

Nad displejem zůstává velká prázdná plocha s malou FaceTime kamerou v jejím středu. Po levé straně najdeme tlačítka pro ovládání hlasitosti, tvarem výrazně odlišná od těch na iPhonu 5. Vzhledem k tenkosti přístroje Apple použil podlouhlá tlačítka podobná těm u iPadu mini. Tlačítko Power Button zůstalo na horní straně a stejně tak si svoje umístění zachoval i sluchátkový jack. Ten můžeme nalézt v levém dolním rohu přehrávače. Vedle něj je umístěn konektor Lightning a ještě dále pak reproduktor.

Zajímavé proměny doznala zadní strana iPodu touch, která vystřídala lesklé chromové (a lehce poškrábatelné) zpracování za matný hliník. Tento povrch dobře známe z počítačů MacBook, v případě touche je však ještě materiál upraven do několika zajímavých odstínů. Úplně poprvé si proto můžeme vybrat hned z šesti barev. Jsou to černá, stříbrná, růžová, žlutá, modrá a červená Product Red. Černá varianta má přední stranu v černé barvě, všechny ostatní pak v bílé.

Ať už si vybereme barvu jakoukoliv, na zadní straně vždy najdeme velký nápis iPod a logo Applu. Novinkou pak je větší kamera v levém horním rohu, kterou konečně doprovází vedle mikrofonu i LED blesk. Právě u zadní kamery zjistíme, že se Apple se s tenkostí přístroje dostal až na samotné hranice. Kamera totiž vyčnívá z jinak hladkého hliníku a může se tak jevit jako rušivý element. Podobně neesteticky pak může působit i kus černého plastu v pravém horním rohu, za kterým se skrývají antény pro bezdrátová připojení.

Konečně na spodní straně u reproduktoru najdeme zvláštní knoflík pro uchycení poutka Loop. Kulatý kus kovu se po stlačení vysune o přesně takovou vzdálenost, abychom kolem něj mohli uchytit poutko a nosit přehrávač u ruky. Tlačítko se na náš vkus poněkud špatně vysouvá (nejlepší je jej zatlačit dovnitř nehtem), jinak je ale Loop sympatický nápad, který poodkrývá, co Apple s novým iPodem touch zamýšlí.

Displej

V této kategorii se nejvyšší řada iPodů dočkala velkého zlepšení. U dřívějších modelů byl displej vždy slabším odvarem standardu, který nastavil starší bratříček iPhone. Předposlední generace sice měla stejné rozlišení jako iPhone 4 (960×640 při 326 dpi), ale nebyl u ní použit IPS panel. Ve výsledku byla proto obrazovka temnější a neměla tak výrazné barvy. Nejnovější touch však tuto nechvalnou tradici přerušil a dostalo se mu na chlup stejného displeje, jakým se pyšní iPhone 5. Máme tu tedy čtyřpalcový LCD displej s IPS panelem o rozlišení 1136×640 pixelů, čímž se dostáváme na tradiční hustotu 326 pixelů na palec.

Pokud jste někdy drželi v ruce iPhone 5, už víte, jak úžasný tento displej je. Jas i kontrast jsou na prvotřídní úrovni, podání barev je jednoduše eyecandy. Asi jedinou nevýhodou je nepřítomnost senzoru okolního osvětlení, který zajišťuje automatické nastavení jasu. Když tedy budete chtít před spaním řekněme dočíst knížku z iBooks, displej si budete muset ztlumit sami v nastavení.

Usazení displeje do zadní strany přístroje je mimochodem druhé místo, na kterém zjistíme, že Apple už opravdu neměl místa nazbyt. Přední panel totiž mírně vyčnívá nad hliník, což však ve výsledku nepůsobí nijak rušivě a spíš máme radost, že jsme si této maličkosti všimli.

Výkon a hardware

Apple ve specifikacích obvykle neuvádí, jaký hardware se v jeho produktech skrývá. Jedinou součástku, kterou přímo výrobce uvádí, je procesor A5. Ten byl poprvé představen spolu s iPadem 2 a známe jej také z iPhonu 4S. Běží na 800 MHz a používá dvoujádrovou grafiku PowerVR. V praxi je nový touch dostatečně rychlý a svižný, i když pochopitelně nedosahuje bleskových reakcí iPhonu 5. Pro všechny běžné i náročnější operace přehrávač s přehledem stačí, i když se může oproti nejnovějšímu telefonu objevit o něco delší prodleva. Oproti předchozímu touchi jde však stále o velký skok dopředu.

Příjemné aktualizace se dostaly také bezdrátové sítě. iPod touch podporuje v současné době nejrychlejší Wi-Fi typu 802.11n, a to nově i v 5GHz pásmu. Díky technologii Bluetooth 4 by pak připojení k bezdrátovým sluchátkům, reproduktorům nebo klávesnicím mělo spotřebovávat podstatně méně energie. V tuto chvíli zatím neexistuje mnoho přístrojů, které by tuto novinku využívaly, a tak až čas ukáže, jak bude čtvrtá revize Bluetoothu doopravdy praktická.

Funkce, která iPodu touch znatelně chybí, je podpora GPS. Nevíme, zda je tato absence způsobena nedostatkem místa nebo třeba finanční stránkou, GPS modul by však z touche mohla udělat mnohem verzatilnější zařízení. Snadno si lze představit, jak by se velká čtyřpalcová obrazovka vyjímala v autě coby navigační systém.

Kamera

Co u zadní strany upoutá na první pohled největší pozornost je nová kamera. Oproti předchozím generacím má výrazně větší průměr, a tak se dá očekávat i lepší obrazová kvalita. Podle papírových údajů se může zdát, že je kamera iPodu touch se svými pěti megapixely na úrovni dva roky starého iPhonu 4, počet bodů na senzoru však ještě v podstatě nic neznamená. Oproti zmíněnému telefonu má totiž touch o mnoho lepší objektiv, procesor i software, a tak se dá kvalita fotografií srovnávat spíše s osmimegapixelovým iPhonem 4S.

Barvy vypadají věrně a s ostrostí taktéž nebývají problémy, tedy za dobrých světelných podmínek. V přítmí mohou barvy vypadat mírně vybledle, za šera nepomůže ani objektiv o světelnosti f/2,4 a rychle nastoupí vysoké množství šumu. Vedle fotoaparátu a mikrofonu byl po vzoru iPhonu zakomponován LED blesk, který sice snímkům nepřidá na plastičnosti a věrnosti, v nouzových situacích však přijde vhod. Software pak dále přehrávači umožňuje pořizovat panoramatické nebo HDR snímky.

Zadní kamera také celkem slušně nahrává video, a to hned v HD kvalitě o 1080 řádcích. Co trochu pokulhává je stabilizace obrazu, a to zejména ve srovnání s iPhonem 5, který dokáže úspěšně vyrovnat i více roztřesená videa nahrávaná za chůze. Také chybí možnost pořizovat během filmování fotografie. Novinkou je naopak možnost uchytit poutko Loop, díky kterému můžeme mít touch neustále při ruce.

Kamera na přední straně přístroje pochopitelně není na úrovni té zadní, je určena primárně pro videohovory FaceTime, Skype a jako náhrada příručního zrcátka. Jejích 1,2 megapixelů těmto účelům bohatě stačí, k fotografování ji pak není důvod používat. A to ani u autoportrétů, i duckface profilové fotky na Facebook se dnes koneckonců pořizují před zrcadlem, a tedy zadní kamerou.

Ale zpátky k věci. Apple ve svém marketingu prezentuje iPod touch jako náhradu kompaktních fotoaparátů. Lze jej tedy takto skutečně použít? V prvé řadě záleží na tom, co od svého foťáku očekáváte. Pokud hledáte lehké zařízení pro zachycení rodinných událostí nebo vzpomínek z dovolené, v dřívějšku byste pravděpodobně sáhli po levném zařízení typu point-and-shoot. Tyto přístroje v dnešní době nemohou nabídnout v podstatě nic nad rámec schopností iPodu touch, a tak se přehrávač od Applu stává jeho ideální náhradou. Obrazová kvalita je na uvedená využití zcela dostačující, dalšími argumenty pro jsou natáčení HD videa a poutko Loop. Serióznějším fotografům samozřejmě doporučujeme vybrat spíše něco z „mirrorless“ fotoaparátů, řady jako Fujifilm X, Sony NEX nebo Olympus PEN jsou však cenově trochu někde jinde.

Software

Na všech nových iPodech touch je předinstalován operační systém iOS verze 6, která přinesla mimo jiné integraci s Facebookem, nové mapy nebo různá vylepšení pro aplikace Safari a Mail. A nekoná se zde žádné překvapení, stačí se podívat na iPhone 5, odmyslet si mobilní připojení a máme tu iPod touch. To platí dokonce i pro hlasovou asistentku Siri, kterou u přehrávačů od Applu vidíme úplně poprvé. V praxi ji ale zřejmě kvůli absenci mobilního internetu použijeme jen zřídka. Stejně tak je s tímto nedostatkem a chybějícím GPS modulem spojena i omezená funkčnost kalendáře, iMessage, FaceTime nebo aplikace Passbook. Právě tento rozdíl může pomoci při rozhodování mezi iPodem touch a citelně dražším iPhonem.

Shrnutí

Asi nemůže být pochyby, že nejnovější iPod touch hravě překoná všechny svoje předchůdce. Lepší kamera, vyšší výkon, oslnivý displej, nejnovější software. Všechna tato vylepšení se ovšem nezanedbatelně podepsala na cenovce. Za 32GB verzi zaplatíme v českých obchodech 8 190 Kč, za dvojnásobnou kapacitu pak 10 990 Kč. Někteří by možná raději sáhli po nižší a levnější 16GB variantě, ta však existuje pouze u starší čtvrté generace.

Stále věříme, že pro Apple v dnešní době přehrávače iPod i přes svou slavnou historii představují pouhý vstupní bod pro nové zákazníky. Těmi mohou být majitelé klasických „hloupých“ telefonů, dosavadní uživatelé Androidu nebo kdokoliv, kdo si chce pořídit dobrý multimediální přehrávač. Je otázkou, jak budou tito potenciální zákazníci reagovat na vysoko nastavenou cenu. Až prodejní čísla ukáží, jestli se nový touch stane hitem, a nebo zda naopak jeho pátá generace nebude ta úplně poslední.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Oslnivý displej
  • Hmotnost a rozměry
  • Lepší kamera

[/checklist][/one_half]

[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Cena
  • Absence GPS

[/badlist][/one_half]

.