Zavřít reklamu

Touch ID přestalo fungovat je termín, který vyhledává především mnoho opravářů jablečných telefonů, popřípadě uživatelům, kterým se podařilo svůj iPhone shodit na zem či jinak poškodit. Situací, ve kterých vám může na iPhonu přestat Touch ID fungovat, existuje mnoho. Dobrou zprávou je, že rozhodně v takovém případě není všem dnům konec. Ba naopak existuje mnoho různých věcí, které můžete udělat před tím, než usoudíte, že je Touch ID definitivně ztraceno a budete muset využít autorizovaného servisu. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů, které vám mohou s vyřešením nefunkčního Touch ID pomoci.

Prosté „speciální“ restartování

V případě, že vám přestalo fungovat Touch ID, tak jste zcela jistě jako první provedli prostý restart. A ještě aby ne, jelikož se jedná o naprosto běžný postup, který byste měli provést pokaždé, když vám něco přestane fungovat. Jenže když přestane fungovat touch ID, tak ve většině případech klasická forma restartu nepomůže. Provést ale můžete „speciální“ restart, který dokáže v některých případech pomoci – především tehdy, kdy tlačítko nereaguje na návrat domů, ale na otisk ano. Speciální restart provedete tak, že přejdete do Nastavení → Obecné → Vypnout, a poté přejeďte prstem po posuvníku. Následně existuje velká pravděpodobnost toho, že se Touch ID opět rozjede.

S vlhkostí pomůže fén nebo „horkovzduška“

Jestliže jste provedli „speciální“ restart, který jsem popsal na předchozí stránce, a i přesto Touch ID nefunguje, tak byste mohli využít tento tip – tedy v případě, že nereaguje na přesun na domovskou obrazovku, ale otisk funguje správně. Zkuste se zamyslet nad tím, zdali jste náhodou v poslední době nepracovali s iPhonem ve vlhkém prostředí, popřípadě zdali jste ho nevyužívali na dešti apod. Voda je největším nepřítelem elektroniky a může způsobit mnoho problémů, včetně nefunkčního Touch ID. Pokud jste ve vlhkém okolí či na dešti s iPhonem pracovali, tak je dosti možné, že se vlhkost dostala i do útrob. V takovém případě vám může pomoc fén a teplý vzduch, popřípadě horkovzdušná pistole. S pomocí fénu nebo „horkovzdušky“ zkuste spodní část vypnutého iPhonu nahřát, a poté zkuste telefon znova zapnout.

Horkovzdušné pistole koupíte zde

Zkuste tlačítko odtáhnout

Patříte mezi jedince, kteří opravují jablečné telefony, a měnili jste například displej, popřípadě jakoukoliv jinou součástku, a Touch ID přestalo fungovat? Pokud ano, tak zkuste kovový plíšek, který z druhé strany displeje Touch ID chrání, lehce odtáhnout. Odtáhnout můžete zkusit všechny šroubky plíšku, primárně ale odtáhněte ten šroubek (červeně), který uprostřed drží Touch ID (u iPhonu 7 a novějšího). Všeobecně byste při opravování telefonů neměli využívat plnou sílu k utahování šroubků. Vzhledem k velikosti šroubků totiž existuje velká pravděpodobnost stržení závitu, popřípadě zničení hlavičky šroubku. Takže rozhodně pracujte s citem.

touch id šroubky

Zkontrolujte připojení a konektor

Měnili jste na iPhonu s Touch ID displej? Pokud ano, tak jste pro zachování funkčnosti museli Touch ID přesunout ze starého displeje do toho nového. To obnáší odšroubování ochranného plíšku, odlepení samotného modulu a nakonec odpojení od konektoru. Následně musíte Touch ID vzít a opatrně ho se vším všudy přenést na nový displej. Samotný konektor je u většiny iPhonů chráněn speciálním těsněním proti vniknutí prachu a vody. Z toho důvodu je složitější tento konektor zapojit. Často se stává, že opraváři zapojí jen půlku tohoto konektoru, popřípadě že jej prostě a jednoduše nedocvaknou. Nefunguje-li vám Touch ID a předchozí rady nepomohly, tak zkuste konektor zkontrolovat.

Vadné horní ústrojí či jiná součástka

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy i přes správné zapojení a využití všech předešlých tipů Touch ID jednoduše nadále nefunguje. Stále však existuje špetka naděje, že budete schopni Touch ID opětovně rozchodit. Na vině totiž může být nějaká další součástka – v mnohých případech se jedná o horní ústrojí displeje, ve kterém se nachází přední kamera, sluchátko, světelný senzor apod. Na našem sesterském magazínu jsem se rozpovídal o tom, jaké všechny problémy mi horní ústrojí způsobilo – viz odkaz na článek níže. V některých případech tedy horní ústrojů může způsobovat také nefunkčnost Touch ID. Před výměnou tohle ústrojí jednoduše odpojte (nebo jej vůbec nezapojujte) a zkuste, zdali to nepomůže. Pokud ano, tak můžete objednat nové ústrojí a vyměnit ho, jelikož je na vině. V opačném případě už moc jiných možností nezbývá a Touch ID je tak s velkou pravděpodobností jednoduše zničené.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.