Zavřít reklamu

Největší propagace reverzního nabíjení přišla spolu s příchodem řady Samsung Galaxy S10 v roce 2019. Ačkoliv technologie přišla ještě o rok dříve od Huawei (v případě modelu Mate 20 Pro), tak mezi jablíčkáři se začala řešit až s impulzem od zmiňovaného Samsungu. Fanoušci Applu prakticky od té doby neustále spekulují nad tím, zdali i cupertinský gigant někdy přijde s podobnou vychytávkou a případně kdy. Pojďme si to tedy celé v rychlosti zrekapitulovat.

Jak reverzní nabíjení funguje

Než se vůbec zaměříme na situaci kolem Applu, bude vhodné si stručně vysvětlit, jak reverzní nabíjení vlastně funguje. Celé je to naštěstí nesmírně jednoduché. Jedná se totiž o schopnost (primárně) telefonu, který lze následně využít pro bezdrátové nabíjení ostatních produktů. V případě Samsungu tak například jeden telefon může nabíjet druhý, případně skrze telefon lze napájet hodinky či sluchátka. Kdybychom si stejnou funkci chtěli promítnout do jablečného ekosystému, umožňovala by nám kdykoliv náš iPhone využít pro dobití jak Apple Watch, tak i AirPods.

Reverzní nabíjení na Samsungu
Jeden telefon Samsung dokáže skrze reverzní nabíjení bezdrátově napájet druhý Zdroj: androidauthority.com

Reverzní nabíjení u Applu

Má to ale jeden háček. Jak se tak zdá, cupertinský gigant se do implementace reverzního nabíjení tak úplně nehrne, jelikož doposud jsme se nedočkali oficiálního představení této funkce. O to zajímavější jsou ale dřívější zprávy z nejrůznějších zdrojů. Podle nich se totiž Apple o tento segment přinejmenším zajímal. Nejintenzivnější případy probíhaly v roce 2019 v souvislosti s vývojem řady iPhone 11, kdy technologie měla sloužit pro nabíjení bezdrátových sluchátek AirPods. Na poslední chvíli ale z plánů sešlo a od té doby jsme se téměř o žádných možných novinkách nedozvěděli.

Pro Apple zkrátka podobná funkce není prioritou. Navzdory tomu se však už delší dobu šíří zprávy o tom, že po stránce hardwaru jablečné telefony ve skutečnosti reverzní nabíjení umí! Technologie je ale softwarově uzamčená a v současné chvíli tak neexistuje (skoro) žádný způsob, jak by ji šlo využít. Podle dostupných dokumentů z FCC Apple funkci zakomponoval do všech modelů iPhone 12. Ty jsou tak na teoretické úrovni schopné skrze svá záda reverzně nabíjen například AirPods.

Ačkoliv jsme zmínili, že Apple schopnost reverzního nabíjení oficiálně nepředstavil a nijak ji nepromuje, tak i přesto ji ve využitelné podobě na iPhonech najdeme. Klíčem k tomu je produkt zvaný MagSafe Battery Pack, který se díky magnetům v rámci MagSafe ihned přicvakne k zádům iPhonů 12 a 13 a dokáže tak prodloužit jejich výdrž baterie, kdy funguje jako dodatečná baterie pro jablečné telefony (s podporou MagSafe). Právě u tohoto kousku reverzní nabíjení funguje. Jakmile je totiž Battery Pack přicvaknutý k zádům telefonu, který je připojen kabel k elektrické síti, dochází i k jeho nabíjení. To je však jediná možnost, jakou Apple v rámci reverzního nabíjení nabízí.

Plnohodnotné reverzní nabíjení je v nedohlednu

Zdali se někdy dočkáme plnohodnotného reverzního nabíjení v případě jablečných produktů je prozatím nejasné. Zatím se zdá, že se Apple vydává trošku odlišným směrem a v podobnou funkci pravděpodobně nevěří. To ale nic nemění na tom, že se na vývoji pracuje. O tom ostatně vypovídá dřívější patent. Podle něj by roli bezdrátové nabíječky mohl zastávat i jablečný laptop, kdy by stačilo Apple Watch či iPhone položit na prostor vedle trackpadu. Nutno však uznat, že se podobné řešení jeví jako vysoce nepraktické a s vysokou pravděpodobností se jej ani nedočkáme.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více