Zavřít reklamu

Na trh vstoupil nedávno představený 13″ MacBook Pro, který se dočkal nového čipu M2 z rodiny Apple Silicon. Apple jej odhalil po boku zcela přepracovaného MacBooku Air, jež si jednoznačně přebral veškerou pozornost jablíčkářů a doslova tak zastínil zmiňované „Pročko“. Vlastně se ani není čemu divit. Nový 13″ MacBook Pro se totiž na první pohled od své předchozí generace v ničem neliší a ve srovnání s Airem tedy není tolik zajímavý.

Jelikož je tato novinka již v prodeji, posvítili si na ni i experti z iFixit, kteří se věnují opravám zařízení a rozborům novinek. A právě stejně tak se zaměřili i na tento nový laptop, který rozebrali až do posledního šroubku. Výsledkem ale bylo, že pomalu nenašli byť jen jediný rozdíl, když pomineme novější čip. Bližší informace o změnách a softwarových zámcích, které tento rozbor odhalil, najdete ve výše přiloženém článku. Jak už jsme ale zmínili, v zásadě se nic moc nezměnilo a Apple jen využil starší zařízení, které osadil novějším a výkonnějšími komponenty. Otázkou ale je, mohli jsme vůbec očekávat něco jiného?

Změny pro 13″ MacBook Pro

Hned ze začátku je nutné zmínit, že 13″ MacBook Pro pomalu začíná upadat a o rovna dvakrát zajímavý produkt se už nějaký ten pátek nejedná. Celé to začalo s příchodem Apple Silicon. Jelikož stejný čipset zavítal do modelu Air i Pro, pozornost lidí se jednoznačně upřela právě na Air, který byl v základu k dostání o devět tisíc levněji. Navíc nabízel akorát Touch Bar a aktivní chlazení v podobě ventilátoru. Následně se začalo hovořit o brzkém přepracování MacBooku Air. Podle původních spekulací měl nabídnout design Pročka, výřez z přepracovaného MacBooku Pro (2021), a stejně tak měl přijít v nových barvách. Relativně všechno z toho se vyplnilo. Z tohoto důvodu se již tehdy začaly objevovat spekulace o tom, zdali Apple na 13″ MacBook Pro kompletně nezanevře. Jako vstupní zařízení totiž skvěle poslouží právě Air, zatímco pro profesionály, kteří potřebují kompaktní laptop, tu pak je 14″ MacBook Pro (2021).

Jak už jsme uvedli výše, 13″ MacBook Pro pomalu ztrácí své kouzlo a je tak kompletně zastíněn ostatními modely z jablečné nabídky. Přesně proto ani nešlo počítat s tím, že by se Apple rozhodl pro jakkoliv zásadnější přepracování tohoto zařízení. Zkrátka a jednoduše, již dopředu šlo počítat s tím, že gigant jen vezme starší, a hlavně funkční šasi a obohatí jej akorát novějšími komponenty. Jelikož se na tento design Apple spoléhá již od roku 2016, lze zároveň očekávat, že má dost možná hromadu doposud nevyužitých šasi, které je samozřejmě lepší použít a prodat.

13" MacBook Pro M2 (2022)

Budoucnost 13″ MacBooku Pro

Zajímavé také bude sledovat budoucnost 13″ MacBooku Pro. Mezi jablíčkáři se totiž také hovoří o příchodu většího základního laptopu, podobně jak nás má čekat v případě iPhonů, kde na základě úniků a spekulací má namísto iPhonu 14 mini přijít model iPhone 14 Max. Dle všeho by tak mohl přijít MacBook Air Max. Otázkou však zůstává, zdali tímto laptopem Apple nenahradí zmiňované „Pročko“.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.