Zavřít reklamu

Na operačních systémech od Applu nalezneme nativní prohlížeč Safari, který se vyznačuje svou jednoduchostí, rychlostí a důrazem a soukromí. Ačkoliv je mezi jablíčkáři nejoblíbenější, tak navzdory tomu jej někteří přehlížejí a raději volí software od konkurence. Pravdou totiž je, že některé funkce v Safari zkrátka chybí. To ale samozřejmě platí i naopak. Jablečný prohlížeč je totiž skvěle provázán s iCloudem a pyšní se třeba funkcí Private Relay, provázaností s Klíčenkou na iCloudu a řadou dalších vychytávek.

Rozdíly zkrátka najdeme snad na každém kroku. Přesto ale v Safari až dodnes chybí jedna poměrně šikovná funkce, která dokáže být velice nápomocná při oddělení osobního života od toho pracovního. Naopak pro Chrome či Edge je něco podobného již roky samozřejmostí. Jakou funkci bychom tedy rádi viděli v Safari?

Rozdělení pomocí profilů

Jak už jsme zmínili výše, v prohlížečích Chrome, Edge a podobných najdeme poměrně zajímavou vychytávku v podobě uživatelských profilů. Ty nám dokážou posloužit pro rozdělení například našeho osobního, pracovního či školního života a lehce tak dokonce podpořit i naši produktivitu. Skvěle to lze vidět například na záložkách. Když jako hlavní prohlížeč používáme Safari, tak v drtivé většině případů máme v záložkách uložené doslova všechno – od webů pro zábavu, přes zpravodajství až po práci či školu. Samozřejmě se jako řešení nabízí možnost si oblíbené weby roztřídit do složek a mít je tak okamžitě rozlišené, jenže to nemusí každému fungovat.

Použití uživatelských profilů je ale o něco šikovnější. V takovém případě se totiž prohlížeč chová úplně odlišně a v praxi to vypadá tak, že kolik máme profilů, tak prakticky tolik máme i prohlížečů. Doslova všechna data jsou tak od sebe oddělená, a to nejen zmiňované záložky, ale také historie procházení, různá nastavení a další. Jedině tak lze naplno oddělit osobní/pracovní život, což bohužel Safari s možností třídění do složek jednoduše nenabízí.

macos 12 monterey horní lišta celá obrazovka

Potřebujeme profily do Safari?

Pravděpodobně většina uživatelů Safari se bez této funkce obejde. Pro některou skupinu se ale může jednat o rozhodující faktor, kvůli němuž si například nedokážou na jablečný prohlížeč zvyknout a jsou tak nuceni se vracet ke konkurenčnímu softwaru. To ostatně potvrzují jablíčkáři i na diskuzních fórech. Jak už bylo zmíněno výše, bezesporu se jedná o poměrně šikovnou vychytávku se slušným potenciálem a nebylo by tedy na škodu, kdyby zavítala i do Safari. Uvítali byste takovou funkci, nebo vám na ni nezáleží?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Kdybyste to nenapsali, tak ani nevím, že mi to nechybí.

    Za mne nepouzivam profily ani v Chrome, ktery mam kvuli synchronizaci nekolika zarizeni vcetne Win a prekladaci stranek ktery kvuli cinskym strankam pouzivam casto jako primarni. Ale je pravda ze po letech jsem z oddelovani presel a i ze dvou SIM (prac a soukroma) presel na jednu. Jak se cloveku pracovni a soukromy zivot provaze i rodinou, prateli apod, uz je to stejne jedno :- )

celý text

Čtěte více.