Zavřít reklamu

Samsung v některých svých zařízeních zkopíroval patenty Applu a musí mu za to zaplatit 119,6 milionu dolarů (2,4 miliardy korun). Tak zní po měsíci výslechů a předkládání důkazů verdikt poroty ve velkém patentovém sporu mezi Applem a Samsungem. Také výrobce iPhonů nicméně porušil jeden patent svého konkurenta, zaplatit za to musí 158 400 dolarů (3,1 milionu korun)…

Osmičlenná porota kalifornského federálního soudu rozhodla, že několik produktů Samsungu porušilo dva z pěti patentů, o které se Apple soudil, a také na třetím z nich spočítalo určitou újmu. Všechny obviněné produkty jihokorejské společnosti porušily patent s označením ’647 týkající se rychlých odkazů, patenty s univerzálním vyhledáváním a synchronizací na pozadí však dle poroty porušeny nebyly. U patentu ’721, který v sobě skrývá způsob odemykání zařízení „slide-to-unlock“, našel soud porušení jen u některých produktů.

Poslední patent s předpovídáním textu při psaní na klávesnici měl Samsung zkopírovat záměrně, proto i za něj bude muset Applu zaplatit odškodné. Naopak jako nezáměrné použití jednoho ze dvou patentů Samsungu se měl dopustit ve svých zařízeních Apple, proto je pokuta pro něj výrazně nižší.

Ani Samsung však ve výsledku nemusí platit příliš velkou částku. Apple se s ním totiž soudil o více než dvě miliardy dolarů, ze kterých nakonec získá pouhý zlomek. Zdá se, že Samsung u soudu uspěl se svou argumentací o praktické bezcennosti předložených patentů. Jihokorejci tvrdili, že dluží Applu za patenty maximálně 38 milionů dolarů, a za dva své patenty dokonce po konkurentovi požadovali pouze zhruba šest milionů.

Očekává se, že se celková částka, kterou bude muset Samsung zaplatit, ještě mírně změní, protože bylo zjištěno, že porota do svého rozsudku nezapočítala porušení jednoho patentu produktem Galaxy S II, a soudkyně Kohová nařídila, aby bylo vše uvedeno do pořádku. Výsledná částka by se ale neměla oproti současným téměř 120 milionům dolarů příliš změnit. Většina této sumy – zhruba 99 milionů dolarů – je totiž odvozena od jiných patentů než toho, který nebyl započítán.

Byť Apple vychází po několika týdnech ze soudní síně jako vítěz, v Cupertinu jistě věřili, že získají na odškodném víc. Jak na Twitteru poznamenal jeden z přihlížejících, Apple od Samsungu získá tolik peněz, co si v posledním čtvrtletí vydělal za šest hodin. O finanční stránku věci však v patentové bitvě v první řadě nešlo. Apple si chtěl především uchránit své duševní vlastnictví a zajistit, aby již Samsung nemohl dále kopírovat jeho vynálezy. Snažit se jistě bude také o zákaz prodeje produktů s logem Samsungu, nicméně jen stěží ho od soudkyně Kohové získá. Už dvakrát byla taková žádost zamítnuta.

Ačkoliv tedy mohou být pocity Applu poměrně smíšené, ve svém vyjádření pro Re/code kalifornská společnost rozhodnutí soudu zatleskala: „Jsme porotě a soudu vděční za jejich služby. Dnešní rozhodnutí podtrhuje, co už soudy po celém světě zjistily: že Samsung záměrně ukradl naše nápady a okopíroval naše produkty. Bojujeme za ochranu naší tvrdé práce, kterou vkládáme do milovaných produktů jako iPhone, kterým naši zaměstnanci zasvětili své životy.“

Zástupci Samsungu ani Googlu, který byl nepřímo do celé kauzy – zejména kvůli operačnímu systému Android – zapleten, se zatím k verdiktu nevyjádřili. V Samsungu však patrně budou s výší odškodného spokojeni. Jen stěží je 119,6 milionu dolarů odradí od dalších kroků podobných těm, které prováděli dosud. Navíc je tato částka výrazně nižší, než jakou musel Samsung platit po prvním patentovém sporu, tehdy se odškodné vyšplhalo téměř na jednu miliardu dolarů.

Zdroj: Re/code, Ars Technica
.