Zavřít reklamu

V roce 2016 jsme se dočkali zásadního přepracování MacBooků Pro. Ty najednou ztratily prakticky všechny své konektory, které byly nahrazeny univerzálními USB-C/Thunderbolt porty, díky čemuž se mohlo celé zařízení ještě o něco ztenčit. To však nebylo jedinou změnou. Vyšší řady se tehdy dočkaly novinky v podobě takzvaného Touch Baru (později i základní modely). Jednalo se o dotykovou plochu nahrazující pás funkčních kláves na klávesnici, jejíž možnosti se měnily v závislosti na spuštěné aplikaci. Standardně šlo Touch Bar použít pro změnu jasu či hlasitosti, v případě programů pak pro snazší práci (například ve Photoshopu pro nastavení rozsahu efektu, u Final Cutu Pro pro pohyb na časové ose apod).

Ačkoliv se Touch Bar na první pohled jeví jako parádní zajímavost a skvělá obměna, tak zase tak velkou popularitu nesklidil. Ba naopak. Ze strany jablíčkářů častokrát čelil nemalé kritice a zrovna dvakrát používaný nebyl. Apple se proto rozhodl pro výrazný krok vpřed. Při představení dalšího přepracovaného MacBooku Pro, který přišel v roce 2021 ve verzi s 14″ a 16″ obrazovkou, tak gigant všechny mile překvapil jeho odstraněním a návratem k tradičním funkčním klávesám. Proto se nabízí poměrně zajímavá otázka. Chybí jablíčkářům Touch Bar, nebo Apple udělal skutečně správně jeho odstraněním?

Některým chybí, většině ne

Stejnou otázku si položili i uživatelé na sociální síti Reddit, konkrétně tedy v komunitě uživatelů MacBooků Pro (r/macbookpro), a dočkali se 343 odpovědí. Ačkoliv se nejedná o obzvlášť velký vzorek, obzvláště když vezmeme v potaz, že komunita Mac uživatelů čítá 100 milionů aktivních uživatelů, tak i přesto nám dává zajímavý náhled na celou tuto situaci. Konkrétně totiž 86 respondentů uvedlo, že jim Touch Bar schází, zatímco zbylým 257 lidem nikoliv. Prakticky třem čtvrtinám respondentů tedy Touch Bar nijak nechybí, zatímco jen jedna čtvrtina by jej uvítala zpět.

Touch Bar
Touch Bar při FaceTime hovoru

Zároveň je nutné brát v potaz, že lidé, kteří hlasovali pro proti prospěchu Touch Baru, nemusí být nutně jeho odpůrci. Někteří jen mohou být větší fanoušci fyzických kláves, jiní pro tuto dotykovou plochu nemusí mít praktické využití a jiní se pro změnu mohli nad míru potýkat se známými problémy, za které byl Touch Bar zodpovědný. Jeho odebrání tak nelze jednoznačně označit za řekněme „katastrofální změnu“, nýbrž jako dobrý krok vpřed, uznání vlastní chyby a poučení se z ní. Jak na Touch Bar nahlížíte vy? Je podle vás tento doplněk na místě, nebo se ze strany Applu jednalo o naprostou zbytečnost?

Macy za super ceny lze zakoupit na eshopu Macbookarna.cz

.