Zavřít reklamu

V dubnu se Apple zúčastnil slyšení u soudu ohledně své politiky v App Store a údajného monopolního postavení v rámci platformy iOS. Zástupci společností Spotify, Match (mateřská společnost Tinder) a Tile totiž vznesly námitky k jeho protisoutěžním krokům. Ředitel společnosti Apple pro dodržování předpisů, Kyle Andeer, ve formálním dopise přímo odpověděl na stížnosti společností. 

apple music spotify

Samo obvinění charakterizoval jako „více zaměřené na obchodní spory s Applem než na obavy o hospodářskou soutěž s App Store“. Se stále rostoucí pozorností kolem možné regulace, která se točí kolem App Storu a jeho nákupům v aplikacích pro tituly třetích stran, se Apple nadále chlubí, jak App Store pouze v USA podporuje 2,1 milionu pracovních míst a přispívá 138 miliardami dolarů do tamní ekonomiky. Dále dodává, že App Store poskytuje vývojářům globální platformu pro oslovení zákazníků a umožňuje jim využívat inovace Applu prostřednictvím jeho API.

Nekonečné hádky kolem provize 

Ve svém svědectví se Spotify zaměřilo na požadované snížení 30% provize Applu. Podle pravidel App Storu je v současné době je služba povinna odvádět výnosy z veškerých předplatných provedených v rámci její iOS aplikace, které byly provedeny systémem mikrotransakcí. Provize Applu jsou účtovány ve výši 30 % za první rok a 15 % za všechny následující roky, po který každý uživatel zůstává přihlášený k odběru předplatného. Z toho důvodu Spotify už v roce 2018 přestalo používat své nákupy v aplikaci (podobně jako Netflix).

Spotify tvrdí, že by měl Apple poskytnout své konkurenci alternativní digitální platební systémy a umožnit tak nabídce i poptávce určit, jaký je ten správný poplatek. Ve svém dopise Apple ale uvádí, že provize App Store splňuje provizi určenou ostatními tržními silami. Toto tvrzení je založeno na srovnání toho, co si účtují ostatní digitální obchody, které existovaly již před App Storem, který byl spuštěn v roce 2008. Apple se hájí i tím, že 30% provizi nikdy nezvyšoval, ale naopak snižoval. Dokonce obviňuje Spotify z toho, že když umožnil v druhém roce předplatného snížení provize u na 15 %, Spotify na to nereagovalo a předplatné svým uživatelům nijak nesnížilo.

Jen za digitální obsah 

Jednou z dalších stížností Spotify bylo, že Apple účtuje provizi pouze za digitální zboží, nikoli za to fyzické. Tvrdil, že Apple se tak zaměřil na podniky, které s ním soutěží s vlastní nabídkou služeb. Apple to vyvrací tím, že říká, že digitální a fyzické existuje už od začátku App Storu a Apple spustil služby jako Apple Music nebo Apple TV+ až o mnoho let později.

Dodává, že rozdíl mezi fyzickým a digitálním prodejem je v souladu s ostatními obchody s aplikacemi a dává zde smysl (jedná se např. o jídlo, nápoje, oděv, ale i nábytek či vstupenky). Tvrzení Applu o snaze bojovat spíše proti jeho službě Apple Music než proti provizi, svědčí i fakt, že většina předplatitelů Spotify realizovala platbu mimo aplikaci Spotify pro iOS. V ní prý bylo učiněno pouhé jedno procento všech předplatných služby. 

.