Zavřít reklamu

Hry byly na Macu vždy ožehavým tématem, respektive absence titulů proti konkurenčním Windows. S příchodem iPhonu a iPadu se staly tyto zařízení novou herní platformou a v mnohých ohledech překonaly konkurenční handheldy. Jak to ale vypadá na OS X a jaký potenciál skrývá Apple TV?

iOS dnes

iOS je platforma, která je v současné době na výslunní. App Store nabízí tisíce her, některé kvalitnější, některé méně. Najdeme mezi nimi předělávky či porty starších her, sequely k hrám novým i originální hry vytvořené přímo pro iOS. Síla App Store je především velký zájem vývojářských týmů, jak velkých, tak malých. I velké vydavatelské domy si jsou vědomy kupní síly iOS a mnozí z nich ji mají za hlavní mobilní platformu, na kterou své hry vydávají. Není divu, podle Applu se zařízení s iOS prodalo více jak 160 milionů, což je číslo, o kterém si můžou Sony a Nintendo, největší hráči na poli handheldů, nechat jenom zdát.

Výmluvná jsou i slova ředitelky mobilní divize Capcomu:

“Příležitostní i hardcore hráči, kteří dříve hráli na přenosných konzolích, nyní k hraní využívají chytré telefony.”

Přitom její prohlášení přišlo v době, kdy Sony i Nintendo chystají ohlásit nové verze svých přenosných konzolí. Ovšem je těžké soupeřit s cenami ve výši několik dolarů, když hry na PSP a DS stojí i 1000 korun.

Nemůžeme se divit, že proto mnoho vývojářů přechází právě na platformu iOS. Není tomu dávno, co jsme se dočkali prvních her využívající Unreal engine od Epic, který pohání AA tituly jako Batman: Arkham Asylum, Unreal Tournament, Bioshock nebo Gears of War. Svou trochou do mlýna přispěl i id Soft se svým spíše hratelným technologickým demem Rage založeným na stejnojmenném enginu. Jak vidno, nový iPhone, iPod touch i iPad mají dostatek výkonu, aby poháněly takto graficky excelentní kousky.

Specifickým je potom iPad samotný, který díky velké dotykové ploše nabízí úplně nové herní možnosti. Nadějné jsou veškeré strategické hry, kde může dotyk nahradit práci s myší a zefektivnit tak ovládání. Stejně tak se mohou uplatit portované deskové hry, ostatně Scrabble či Monopoly můžeme hrát na iPadu už dnes.

Budoucnost iOS

Je zřejmé, jak se bude dále ubírat trh her pro iOS. Doteď se ve většině případů objevovaly spíše kratší hry pro příležitostné hraní a jednoduché herní hříčky dominovaly (viz článek 5 nejnávykovějších her v historii iPhone), nicméně postupem času se v App Store objevují stále propracovanější hry, které jsou zpracováním i délkou ekvivalentní k plnohodnotným hrám pro “dospělé” operační systémy. Jasným příkladem je třeba společnost Square Enix proslulá především herní sérií Final Fantasy. Po portaci prvních dvou dílů této legendární série přišla s naprosto novým titulem Chaos Rings, který vyšel exkluzivně pro iPhone a iPad a dodnes je to jedním z nejlepších RPG na iOS vůbec. Dalším skvělým příkladem je hra Lara Croft: Guardian of Light, která je totožná s verzí pro konzole a PC. Tento trend je ale vidět u jiných vývojářů, například i Gameloft dokázal vytvořit poměrně rozsáhlé RPG Dungeon Hunter 2.

Kromě evoluce v herním čase a hratelnosti je evidentní i evoluce v grafickém zpracování. Právě zdarma uvolněný Unreal engine může poskytnout vývojářům skvělou příležitost vytvořit graficky skvostné hry, které časem můžou konkurovat i velkým konzolím. Skvělé využití tohoto enginu už ukázal samotný Epic ve svém technologickém demu Epic Citadel nebo ve hře Infinity Blade.

Kde iOS platforma trochu zaostává, je ergonomie ovládání. I přes to, že se mnoho vývojáři popralo se striktně dotykovým ovládáním slušně, přece jen fyzická odezva tlačítek nelze dotekem nahradit. Další věc je že na menší obrazovce iPhone oběma palci překryjete velkou část displeje a z plochy 3,5 palce napříč máte najednou dvě třetiny.

S tímto neduhem se snažilo poprat několik jedinců. Už před dvěma lety se objevil první prototyp jakéhosi obalu, který nápadně připomínal Sony PSP. Směrová tlačítka na levé straně a 4 ovládací tlačítka vpravo, stejně jako u japonského handheldu. Zařízení ovšem vyžadovalo jailbreak a dalo se využít jen u několika emulátorů starších herních systémů (NES, SNES, Gameboy). Toto zřízení se ovšem nikdy nedočkalo sériové výroby.

To alespoň platí pro původní koncept. Hotový ovladač nakonec spatřil světlo světa a měl by se začít prodávat v následujících týdnech. Nový model tentokrát nevyžaduje jailbreak, komunikuje s iPhonem pomocí bluetooth a využívá rozhraní klávesnice, ovládací prvky jsou tedy namapovány ke směrovým šipkám a několika klávesám. Problém je, že ovládání klávesnicí musí podporovat i samotná hra, záleží tedy hlavně na vývojářích, zda se tento ovladač uchytí.

Jisté naděje do tohoto konceptu vnesl i samotný Apple, a to konkrétně patentem ne nepodobným našemu prototypu. Je tedy možné, že Apple takovýto obal pro iPhone a iPod ve svém portfoliu jednoho dne nabídne. Druhou věcí je následná podpora vývojářů, kteří by museli ovládací příkazy tohoto příslušenství do svých her integrovat.

V tu chvíli by ovšem vznikl rozpor mezi ovládáním dotykem a tlačítky. Díky limitaci, kterou dotyková plocha poskytuje, jsou vývojáři nuceni vymýšlet co nejpohodlnější ovládání, které je pro náročnější kusy typu akční adventura nebo FPS základem. Jakmile by do hry vstoupilo i ovládání fyzickými tlačítky, museli by vývojáři své tituly přizpůsobovat oběma způsobům a hrozilo by, že by ovládání dotykem zaznamenalo újmu, protože by v tu chvíli bylo považováno pouze za alternativu.

Za zmínku stojí ještě jeden patent Apple týkající se displeje. Společnost z Cupertina si totiž nechala patentovat užití speciální vrstvy povrchu displeje, který de facto umožňuje vytváření vystouplého povrchu přímo na displeji. Uživatel by tak mohl mít menší fyzickou odezvu, kterou normální dotykový displej neumožňuje. Spekuluje se, že by touto technologií mohl disponovat právě iPhone 5.

Apple TV

Televizní zařízení od Applu je takovým velkým otazníkem. Přestože Apple TV nabízí výkon ekvivalentní herním konzolím (s přehledem například překoná nejprodávanější konzoli současnosti Nintendo Wii) a jejím základem je iOS, nachází zatím spíše multimediální využití.

To se ale s příchodem nové verze operačního systému může zásadně změnit. Představte si například takové AirPlay využité pro hraní her. iPad by přenášel obraz na velkou plochu televize a sám by přitom sloužil jako ovládání. Stejná situace může být i pro iPhone. V tu chvíli by vám vaše prsty přestaly překážet ve výhledu a naopak byste mohli využít celé dotykové plochy.

Apple TV ovšem může přijít i s hrami ušitými na míru televizního zařízení. V ten moment by se z ní stala plnohodnotná konzole s obrovskými možnostmi a potenciálem. Pokud by například vývojáři přeportovali své hry pro iPad, rázem by měla “konzole” od Apple obrovský trh s hrami a bezkonkurenčními cenami.

Jako ovladač by pak mohla využívat některé z iOS zařízení nebo samotný Apple Remote. Díky akcelerometru a gyroskopu, kterými iPhone disponuje by se mohly hry ovládat podobně jako na Nintendo Wii. Otáčení iPhonem jako volantem u závodních her na obrazovce vaší televize se už pak zdá přirozeným a logickým krokem. Navíc díky stejnému operačnímu systému by mohla Apple TV využívat třeba dostupného Unreal Enginu a tudíž je tu velká šance na tituly s grafikou, kterou můžeme vidět třeba u třeba Gears of War na Xboxu 360. Nezbývá, než čekat, zda Apple oznámí SDK pro Apple TV a zároveň otevře třeba Apple TV App Store.

Pokračování příště…

.