Zavřít reklamu

WhatsApp používali v roce 2020 už dvě miliardy lidí po celém světě. Každá novinka, která tedy do titulu přijde, ovlivní skutečně obrovský počet uživatelů.To, co se ale chystá, vypadá skutečně dobře. Můžeme se těšit třeba na end-to-end šifrování, ale také třeba podporu pro iPad.

Šifrování 

Téměř měsíc od chvíle, kdy generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg oznámil, že WhatsApp bude dostávat šifrované zálohy typu end-to-end, se zdá, že je tato funkce k dispozici pro některé beta testery titulu. I když to pro běžného uživatele nemá vliv na používání aplikace, respektive se nejedná o na první pohled viditelnou funkci, je o to důležitější. Kvůli zabezpečení konverzací je totiž titul často kritizován. A je pravdou, že pokud ho používá takové množství lidí, zaslouží si trochu toho soukromí.

Jak skrýt profilovou fotografii:

End-to-end šifrování, označované také jako E2EE, je šifrování, při kterém je přenos dat zajištěn proti odposlechu správcem komunikačního kanálu i správcem serveru, přes který uživatelé komunikují. Když jej tedy společnost integruje, nikdo, ani Apple, ani Google ani on sám se k vašim chatům nebo hovorům nijak nedostane. 

Šifrované zálohy na cloudu 

End-to-end šifrování není jediný bezpečnostní prvek, který WhatsApp chystá. V tomto případě se jedná o zálohu vašich konverzací na iCloudu, které si budete moci zabezpečit heslem. Samotnou zálohu jste mohli podstoupit i dříve, ale protože šifrovací klíče vlastnil Apple, může zde hrozit neoprávněný přístup. Pokud si ale zálohu opatříte heslem, nedostane se k ní nikdo – Apple, WhatsApp ani FBI či jiné orgány. Jestli se o to pak neúspěšně pokusí, WhatsApp k záloze přístup definitivně znemožní. 

Přehrávač hlasových zpráv 

Po možnosti upravit si rychlost přehrávané hlasové zprávy nyní tvůrci titulu pracují na kompletně novém audio přehrávači. Tento přehrávač vám tak umožní poslouchat zprávy, i když opustíte danou konverzaci. Přehrávač bude integrovaný do celé aplikace a bude tak neustále uživatelům na očích, aby ti mohli předčítané zprávy třeba pozastavit. Výhoda je i ta, že můžete zprávu poslouchat, a přitom komunikovat s někým jiným v rámci aplikace.

Online stav 

V aplikaci máte možnost nastavit si, zda chcete zobrazovat informace o tom, kdy jste v ní byli naposledy připojeni. Pokud tyto informace sdílet nechcete, neuvidíte je ani u ostatních. Aktuálně je však v beta testování možnost, kdy si vyberete jen určitou skupinu uživatelů, kterým zobrazování informací povolíte a kterým naopak ne. Snadno tak rozlišíte rodinu od ostatních kontaktů. Té informace totiž klidně sdílet budete, ale ostatní budou mít smůlu.

zprávy

Mizející zprávy a nový design „bublin“ 

Beta testeři už mají k dispozici nové barvy chatovacích bublin, přičemž ty se jim zobrazují s více zakulacenými rohy. Ohledně zpráv se ale točí i ta novinka, že WhatsApp v budoucnu umožní určit různou dobu jejich trvání, respektive zobrazení. Vybrat budete moci 24 hodin, 7 dní nebo 90 dní. Výhodu to má nejen s ohledem na soukromí, ale i na úložiště. Pokud necháte přílohy mizet, nebudou vám tak zabírat kapacitu paměti.

chat

Více přihlášených zařízení 

To, co umí např. Telegram, čili podporu více zařízení, se možná konečně naučí i WhatsApp. On to tedy už umí, ale jen v případě počítače. WhatsApp by prý měl konečně vyvíjet aplikaci i pro iPad, takže byste jeden účet mohli propojit s více mobilními zařízeními. To i v případě např. dvou iPhonů. Váže se s tím i stažení všech zpráv ze serveru, aby byly na všech zařízeních aktuální.

cloud

Novinek je tedy poměrně hodně, avšak neexistují žádné oficiální informace o tom, kdy budou jaké vydány. Obsažené informace vycházejí ze spolehlivého zdroje WABetaInfo.

.