Zavřít reklamu

Nikdo není dokonalý – a platí to také o velkých technologických společnostech. Koncem minulého týdne například vyšlo najevo, že Google navzdory svému předchozímu slibu poskytoval hongkongské vládě některá uživatelská data. Chyby se minulý týden dopustila také společnost Facebook, která pro změnu neposkytla taková data, která měla poskytnout. Tým expertů totiž pro účely výzkumu o dezinformacích na sociálních sítích poskytla – údajně omylem – pouhou polovinu přislíbených údajů.

Google poskytoval uživatelská data hongkongské vládě

Společnost Google podle nejnovějších zpráv poskytovala data některých svých uživatelů hongkongské vládě. Mělo se tak dít v průběhu loňského roku, a to i navzdory tomu, že Google slíbil, že s daty tohoto typu nebude v žádném případě žádným způsobem nakládat na žádost vládních a jiných podobných organizací. Agentura Hong Kong Free Press minulý týden uvedla, že Google odpověděl na tří z celkem třiačtyřiceti žádostí ze strany vlády právě poskytnutím dat. Dvě ze zmíněných žádostí údajně souvisely s obchodováním s lidmi a jejich součástí bylo příslušné povolení, v případě třetí žádosti se jednalo o nouzovou žádost, související s ohrožením života. Společnost Google loni v srpnu uvedla, že již nebude odpovídat na žádosti o data ze strany hongkongské vlády, pokud tyto žádosti nevzejdou ze spolupráce s americkým ministerstvem spravedlnosti. Zmíněný krok byl odpovědí na nový zákon o národní bezpečnosti, v jehož rámci mohou být lidé odsouzeni k doživotnímu vězení. Google zatím otázku poskytnutí uživatelských dat hongkongské vládě nijak nekomentoval.

Google

Facebook poskytoval mylné údaje o dezinformacích

Společnost Facebook se omluvila odborníkům, kteří mají na starost výzkum dezinformací. Poskytla jim totiž pro účely výzkumu chybná a nekompletní data, týkající se toho, jakým způsobem uživatelé interagují s příspěvky a odkazy na příslušné sociální platformě. Server The New York Times minulý týden uvedl, že v rozporu s tím, co Facebook původně expertům sdělil, jim nakonec poskytl údaje zhruba jen o polovině uživatelů ze Spojených států, a nikoliv o všech. Členové týmů Open Research a Transparency, které spadají pod Facebook, absolvovali minulý pátek rozhovor s experty, v jehož rámci se odborníkům omluvili za zmíněné chyby.

Někteří ze zúčastněných odborníků se zajímali o to, zda chyba náhodou nebyla úmyslná, a zda k ní nedošlo záměrně s cílem sabotovat výzkum. Chyby v poskytnutých datech se jako první všiml jeden z odborníků, působící při univerzitě v italském Urbinu. Zprávu, kterou společnost Facebook zveřejnila v srpnu, porovnal s daty, které firma poskytla přímo zmíněným expertům, a následně zjistil, že příslušné údaje vůbec nesouhlasí. Podle vyjádření mluvčího společnosti Facebook byla zmíněná chyba způsobená technickou závadou. Facebook na ni okamžitě po jejím odhalení údajně sám od sebe upozornil odborníky, provádějící příslušný výzkum, a momentálně pracuje na tom, aby byl omyl co nejdříve napraven.

.