Zavřít reklamu

Když se jablíčkáře zeptáte na to, jaké je jeho nejoblíbenější roční období, tak vám s chladnou hlavou odpoví, že podzim. Právě na podzim totiž Apple tradičně připravuje hned několik konferencí, na kterých se dočkáme představení nových produktů a příslušenství. Letošní první podzimní konference je již za dveřmi a je prakticky jisté, že se na ni dočkáme představení iPhonu 13 (Pro), Apple Watch Series 7 a dost možná AirPods třetí generace. Přesně proto jsme si pro naše čtenáře připravili minisérii článku, ve kterých se podíváme na věci, které od novinek očekáváme – začneme samotnou třešničkou na dortu v podobě iPhonu 13 Pro (Max).

Menší horní výřez

Vůbec prvním jablečným telefonem, který disponoval tzv. „výřezem“, se stal iPhone X. Ten byl představen již v roce 2017 a určil to, jak budou vypadat telefony od Applu v následujících několika letech. V tomto výřezu se konkrétně ukrývá přední kamera a kompletní technologie Face ID, která je naprosto jedinečná a prozatím se ji nepodařilo nikomu dalšímu vytvořit. Na současnou dobu je však samotný výřez relativně velký a už u iPhonů 12 se očekávalo zmenšení – bohužel marně. Podle dostupných informací už bychom se však měli definitivního zmenšení výřezu dočkat u letošních „třináctek“. Tak snad. Představení iPhone 13 živě v češtině sledujte od 19:00 přímo zde

iPhone 13 koncept Face ID

ProMotion displej se 120 Hz

To, o čem se již delší dobu ve spojení s iPhony 13 Pro mluví, je ProMotion displej s obnovovací frekvencí 120 Hz. I v tomto případě jsme očekávali, že se tohoto displeje dočkáme s příchodem loňských iPhonů 12 Pro. Očekávání byla velká, avšak nedočkali jsme se a skvělý ProMotion displej tak zůstal dominantou iPadu Pro. Pokud však vezmeme v potaz dostupné uniklé informace o chytaných iPhonech 13 Pro, tak to vypadá, že se letos konečně dočkáme, a že Apple ProMotion displej s obnovovací frekvencí 120 Hz konečně přijde, čímž dojde k uspokojení mnohých jedinců.

Koncept iPhone 13 Pro:

Podpora Always-On

Jestliže vlastníte Apple Watch Series 5 a novější, tak zajisté využíváte funkci Always-On. Tato funkce se týká displeje a konkrétně je díky ní možné ponechat displej neustále zapnutý, a to bez výrazného snížení výdrže baterie. Obnovovací frekvence displeje se totiž přepne na pouhý 1 Hz, což znamená, že se displej aktualizuje pouze jednou za sekundu – a právě díky tomu není Always-On náročný na baterii. Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že se Always-On objeví i na iPhonech 13 – rozhodně to ale není možné říct s takovou jistotou jako v případě ProMotion. Nezbývá nám nic jiného než doufat.

iPhone 13 always on

Vylepšení fotoaparátu

V posledních letech se světoví výrobci chytrých telefonů předhání v tom, kdo přijde s lepším fotoaparátem, potažmo fotosoustavou. Například Samsung se neustále vychloubá fotoaparáty, které nabídnou rozlišení několik stovek megapixelů, pravdou ale je, že megapixely už dávno nejsou údajem, který by nás měl při výběru fotoaparátu zajímat. Apple se již několik let u svých objektivů drží „pouhých“ 12 megapixelech, a pokud výsledné snímky srovnáte s konkurencí, tak zjistíte, že jsou na tom často o mnoho lépe. Letošní vylepšení fotoaparátů je více než jasné, jelikož se děje každý rok. S přesností ale nelze říct, čeho se přesně dočkáme. Šušká se například o portrétním režimu pro video, zároveň je ve hře také vylepšení nočního režimu a dalších.

Ještě výkonnější a ještě úspornější čip

Co si budeme nalhávat – pokud se podíváme na čipy od společnosti Apple, tak zjistíme, že se jedná o naprostou špičku. Kalifornský gigant nám to mimo jiné zhruba před rokem potvrdil vlastními čipy Apple Silicon, konkrétně první generací s označením M1. Tyto čipy tepou v útrobách jablečných počítačů a kromě toho, že jsou opravdu výkonné, tak jsou i nesmírně úsporné. Podobné čipy jsou součástí také iPhonů, akorát mají označení A-series. Objevily se spekulace o tom, že by se v letošních „třináctkách“ měly po vzoru iPadu Pro objevit zmíněné čipy M1, je to ale velmi nepravděpodobné. Apple tak téměř jistě nasadí čip A15 Bionic, který by měl být o zhruba 20 % výkonnější. Zajisté bude čip A15 Bionic také úspornější, je ale nutné zmínit, že ProMotion displej bude náročnější na baterii, tudíž nelze tak úplně počítat se zvýšenou výdrží.

iPhone 13 koncept

Větší baterie (rychlejší nabíjení)

Pokud se jablečných příznivců zeptáte na jedinou věc, kterou by přivítali u nových iPhonů, tak v mnohých případech bude znít odpověď stejně – větší baterii. Podíváte-li se však na velikost baterie u iPhone 11 Pro a srovnáte ji s velikostí baterie u iPhone 12 Pro, tak zjistíte, že nedošlo ke zvýšení kapacity, ale ke snížení. Letos tedy nelze tak úplně počítat s tím, že se větší baterie dočkáme. Apple se však tento nedostatek snaží vyhladit rychlejším nabíjením. V současné době je možné iPhony 12 nabíjet výkonem až 20 wattů, rozhodně by však nebylo od věci, kdyby jablečná společnost u „třináctek“ přišla s podporou ještě rychlejšího nabíjení.

Koncept iPhone 13:

Reverzní bezdrátové nabíjení

Klasické bezdrátové nabíjení umí jablečné telefony již od roku 2017, kdy došlo k představení iPhonu X, potažmo iPhonu 8 (Plus). Již zhruba dva roky se však mluví o příchodu reverzního bezdrátového nabíjení. Díky této funkci byste mohli pomocí iPhonu nabít například své AirPody – stačilo by je přiložit na zadní stranu jablečného telefonu. Jakási forma reverzního nabíjení je k dispozici u MagSafe baterie a iPhonů 12, což může něco málo naznačovat. Navíc se objevily také spekulace o tom, že „třináctky“ mají nabídnout větší nabíjecí cívku, což může být také menší nápověda. Nelze to však potvrdit, tudíž si budeme muset počkat.

1 TB úložiště pro ty nejnáročnější

Pokud se rozhodnete pro zakoupení iPhonu 12 Pro, tak v základní konfiguraci získáte úložiště o kapacitě 128 GB. V současné době už se jedná svým způsobem o minimum. Náročnější uživatelé pak mohou sáhnout po 256 GB či 512 GB variantě. Proslýchá se však, že u iPhonů 13 Pro by Apple mohl nabídnout vrcholnou variantu s úložištěm o kapacitě 1 TB. Rozhodně bychom se však nezlobili, kdyby Apple kompletně „poposkočil“. Základní varianta by tak mohla disponovat úložištěm o velikosti 256 GB, kromě této varianty bychom pak uvítali střední variantu s 512 GB úložištěm a vrcholnou variantu se smíněnou kapacitou 1 TB. Ani v tomto případě ale nejsou tyto informace podložené.

iPhone-13-Pro-Max-koncept-FB
.