Zavřít reklamu

Společnost Google sice na soukromí svých uživatelů nelpí tak intenzivně jako Apple, ráda se ale nechává slyšet, že jí na tomto segmentu záleží. Nejnovější zprávy však ukazují, že věci se možná ve skutečnosti mají úplně jinak. V souvislosti s nedávno zveřejněnými soudními dokumenty se ukázalo, že Google s největší pravděpodobností ztěžoval přinejmenším majitelům smartphonů řady Pixel ve větší míře spravovat sdílení své polohy. Kromě tohoto tématu bude v našem článku řeč o Instagramu, který nově v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem mění svůj algoritmus.

Instagram mění svůj algoritmus

Vedení sociální sítě Instagram oznámilo, že bude měnit její algoritmus. K tomuto rozhodnutí bylo přistoupeno poté, co byl Instagram obviněn z cenzurování pro-palestinského obsahu. Instagram v reakci na toto obvinění uvedl, že nově bude původní i přesdílený obsah hodnotit stejně. Zmíněné stížnosti údajně přišly přímo z řad zaměstnanců Instagramu, kteří uvedli, že v průběhu konfliktu v pásmu Gazy nebyl pro-palestinský obsah tolik viditelný. Instagram až dosud upřednostňoval zobrazování originálního obsahu, přičemž přesdílený obsah přicházel obvykle na řadu až později. Nový algoritmus tak má zajistit rovnost u obou typů obsahu.

Zmínění zaměstnanci mimo jiné uvedli, že kvůli automatické moderaci Instagramu docházelo také k odstraňování určitého typu obsahu. Zmínění zaměstnanci nicméně věří, že se nejednalo o záměrné kroky. Totéž potvrdil v e-mailové zprávě mluvčí společnosti Facebook, pod kterou Instagram spadá. Instagram není jedinou sociální sítí, která v této souvislosti musela čelit kritice – do problémů se dostal například i Twitter, a to kvůli tomu, že omezil účet jednomu z palestinských autorů.

Google znemožňoval uživatelům chránit své soukromí

Společnost Google často prohlašuje, že jí na soukromí a bezpečnosti jejích uživatelů opravdu záleží, a na své letošní konferenci Google I/O také představila hned několik novinek, které s touto oblastí souvisí. Vše ale nemusí být tak, jak se na první pohled může zdát. Soudní dokumenty, které se nedávno dostaly dostaly na veřejnost, nasvědčují tomu, že Google možná příliš nestojí o to, aby jeho uživatelé věděli, jaké mají na poli ochrany svého vlastního soukromí možnosti. Tentokrát se jednalo o operační systém Android, ve kterém Google údajně záměrně ztížil uživatelům možnost nalézt některé prvky přizpůsobení a nastavení soukromí.

Zatímco ve verzích operačního systému Android, které Google interně testoval, byla tato nastavení snadno k nalezení poměrně snadno, u ostré verze tomu již u některých smartphonů tak nebylo. Zprávy konkrétně hovoří o telefonech Pixel, u kterých Google odstranil možnost sdílení polohy z menu rychlého nastavení. Server AndroidAuthority navíc uvádí, že na redakčním telefonu Pixel 4 s betaverzí operačního systému Android přepínač sdílení polohy chyběl úplně. Na adresu prakticky chybějící možnosti přizpůsobit sdílení polohy se podle některých zpráv vyjádřili negativně dokonce i někteří ze zaměstnanců samotného Googlu. Bývalý vedoucí pracovník Google Maps Jack Menzel zase nedávno poukázal na to, že jediným způsobem, jak zabránit tomu, aby se Google dozvěděl polohu domova a práce uživatelů, bylo tuto polohu jednoduše zfalšovat a nastavit jiné údaje.

.