Zavřít reklamu

Do toho, co jsme nikdo nechápali a často na to nadávali, bylo konečně vneseno trochu světla. Vedoucí Instagramu Adam Mosseri totiž na blogu sítě uveřejnil, jak funguje jeho algoritmus. Vlastně zde Instagram prozradil, že si za všechno můžeme sami, jen s trochou jeho přispění. Vše se totiž odvíjí od toho, koho v síti sledujeme a jaký obsah v ní konzumujeme. 

Jak Instagram rozhodne, co se mi ukáže jako první? Jak se Instagram rozhodne, co mi nabídne v záložce Prozkoumat? Proč mají některé mé příspěvky více zobrazení než jiné? Právě to jsou nejčastější otázky, které uživatelům sítě vrtají hlavou. Mosseri uvádí, že hlavní mylná představa je v tom, že uvažujeme o jednom algoritmu, který určuje obsah v síti, jenže ona je jich celá řada, kdy každý má svůj specifický účel a kdy se stará o jiné náležitosti.

„Každá část aplikace – Domovská stránka, prozkoumat, Reels – používá svůj vlastní algoritmus přizpůsobený tomu, jak ji lidé používají. Ti mají tendenci hledat své nejbližší přátele v Příbězích, ale chtějí objevit něco úplně nového v Prozkoumat. Věci řadíme v různých částech aplikace různě podle toho, jak je lidé používají,“ uvádí Mosseri.

Jaký máte signál? 

Vše se točí kolem tzv. signálů. Ty vycházejí z informací o tom, kdo jaký příspěvek zveřejnil a o čem byl, což se kombinuje s preferencemi uživatelů. Tyto signály jsou pak řazeny podle následující důležitosti. 

  • Informace o příspěvku: Jedná se o signály o tom, jak populární je příspěvek, tedy kolik má označení To se mi líbí, ale kombinuje i informace o obsahu, času uveřejnění, přiřazené poloze, délce textu, či jde-li se o video nebo fotografii. 
  • Informace o osobě, která zveřejnila příspěvek: Toto pomáhá získat představu o tom, jak zajímavá by pro vás daná osoba mohla být. Zahrnuje signály v podobě kolikrát s touto osobou lidé za posledních několik týdnů interagovali. 
  • Vaše aktivita: Ta pomáhá pochopit, co by vás mohlo zajímat, a zahrnuje signály, kolik podobných příspěvků jste již označili jako To se mi líbí.  
  • Vaše historie interakce s někým: Dává představu o tom, jak vás obecně zajímá prohlížení příspěvků od konkrétní osoby. Příkladem je, zda si navzájem komentujete příspěvky atd. 

To ale není všechno 

Mosseri totiž ještě uvádí, že se obecně snaží Instagram vyhnout zobrazování příliš mnoha příspěvků od stejné osoby za sebou. Další zajímavostí jsou Příběhy, které byly někým přesdíleny. Až donedávna si jich totiž Instagram vážil poněkud méně, protože si myslel, že uživatelé mají větší zájem vidět spíše originální obsah. Jenže v globálních situacích, jako jsou sportovní akce nebo občanské nepokoje, uživatelé naopak očekávají, že jejich příběhy osloví více lidí, proto se i zde situace přehodnocuje.

Pokud pak chcete Instagram naučit lepšímu chování v případě předkládání obsahu, je doporučeno abyste si vybrali své blízké přátele, tlumili uživatele, kteří vás nezajímají, a to samé dělali i u doporučovaných příspěvků. Po čase tak budete mít v aplikaci obsah šitý vám přesně na míru.

Instagram v App Store

.