Zavřít reklamu

Jednou z nejvýznamnějších tuzemských událostí uplynulého konce týdne bylo sčítání lidu, domů a bytů. O půlnoci z pátku na sobotu byla spuštěna jeho online verze, v sobotu ráno ale došlo k totálnímu selhání systému. Tento výpadek se nakonec táhl po většinu soboty. Od neděle již naštěstí sčítání funguje bez problémů a právě kvůli výpadku – respektive proto, aby se dalším výpadkům předešlo – bude prodlouženo do 11. května. V další části našeho souhrnu dne pak bude řeč o společnosti Facebook, která postupně začíná opět otevírat některé své kanceláře.

Facebook v květnu otevře své kanceláře

Loni na jaře se vinou celosvětové koronavirové pandemie uzavřela řada továren, provozoven, prodejen i kanceláří po celém světě. Výjimku v tomto směru netvořila ani společnost Facebook, která uzavřela řadu svých poboček včetně sídla v Bay Area. Spolu s tím, jak se situace začíná na řadě míst konečně alespoň trochu zlepšovat, plánuje Facebook také postupné otevírání svých kanceláří. Sídlo v Bay Area by se v případě pokračujícího poklesu nových případů onemocnění COVID-19 mohlo již v průběhu první poloviny května otevřít na deset procent své kapacity. Ke znovuotevření kanceláří – byť zatím také pouze v omezené míře – dojde také v sídle v kalifornském Menlo Parku. Společnost Facebook tyto plány prozradila minulý pátek a dodala, že 17. května by se měla otevřít pobočka v Sunnyvale v Kalifornii, počátkem června by se pak měly otevřít kanceláře v San Franciscu.

Clubhouse
Zdroj: 9to5mac.com

Všichni zaměstnanci Facebooku mohou pracovat z domova až do druhého července, dále společnost Facebook uvádí, že ke znovuotevření největších provozoven by mohlo dojít v první polovině září. Mluvčí Facebooku, Chloe Meyere, v této souvislosti uvedla, že zdraví a bezpečnost zaměstnanců i členů komunity je pro Facebook prioritou, a proto chce firma před otevřením svých poboček zajistit co nejlepší podmínky a provést potřebná opatření, jako je například zajištění rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu. Ve znovuotevírání svých poboček pokračují i další firmy – společnost Microsoft například oznámila, že plánuje zahájit návrat zaměstnanců do sídla v Redmontu ve Washingtonu od 29. března.

Problémové online sčítání lidu

V sobotu, 27. března 2021, bylo zahájeno online sčítání lidu, domů a bytů. Lidé měli možnost vyplnit sčítací formulář na webu, ale například také v prostředí speciální aplikace pro iOS nebo Android. Nedlouho po spuštění sčítání se však na webu začaly objevovat problémy a systém měl po většinu sobotního dne výpadky, což mělo patřičnou odezvu také na sociálních sítích. Vinu na několikahodinovém výpadku sčítacího systému měla údajně chyba v našeptávači adres – Český statistický úřad v sobotu ráno celý systém pozastavil a spustil jej až odpoledne. V průběhu neděle již web sčítání fungoval víceméně bez problémů, pouze se v jeho horní části začalo objevovat upozornění pro případy, kdy by se sčítání najednou věnovalo více než 150 tisíc lidí. Server iDnes v neděli odpoledne citoval předsedu Českého statistického úřadu, Marka Rojíčka, podle kterého se do online sčítání zapojilo do nedělního odpoledne zhruba milion lidí. Kvůli problémům na webu byl termín pro odevzdání online sčítacího formuláře prodloužen až do 11. května. Prodloužením termínu chtějí organizátoři docílit lepšího rozložení náporu zájemců o online sčítání. Marek Rojíček v souvislosti s výpadkem uvedl, že se jedná o chybu dodavatele. O některé součásti systému se měla postarat společnost OKsystem.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více