Zavřít reklamu

O příchodu přepracovaných MacBooků Pro se mezi jablíčkáři hovořilo již několik měsíců před jejich samotným představením. V případě nových 14″ a 16″ laptopů se leakeři a analytici trefili poměrně přesně. Dokázali totiž přesně odhalit obrovský nárůst výkonu, příchod Mini LED obrazovky s technologií ProMotion, lehkou evoluci designu a návrat některých portů. Apple konkrétně vsadil na staré dobré HDMI, čtečku SD karet a novou generaci MagSafe, MagSafe 3, která zajišťuje rychlé nabíjení. Jak je tomu navíc zvykem, po samotné prezentaci se začínají objevovat i menší detaily, na které při keynote nebyl prostor.

Rychlejší čtečka SD karet

Jak už jsme zmínili výše, poměrně dlouho se hovořilo o návratu některých portů, včetně tedy oné čtečky SD karet. V červenci se v jablečných kruzích každopádně začaly objevovat další informace. Podle YouTubera jménem Luke Miani z Apple Track by neměl Apple vsadit na jen tak ledajakou čtečku SD karet, nýbrž na vysokorychlostní čtečku typu UHS-II. Ta při použití kompatibilní SD karty podporuje rychlost zápisu i čtení až 312 MB/s, zatímco běžné typy si poradí jen se 100 MB/s. Posléze se také začaly objevovat spekulace dokonce o použití typu UHS-III.

Netrvalo to dlouho a cupertinský gigant potvrdil magazínu The Verge, že v případě nových 14″ a 16″ MacBooků Pro se skutečně jedná o čtečku SD karet typu UHS-II, která umožňuje přenos o rychlostech až 312 MB/s. Má to ale jeden háček. Ten jsme ostatně nastínili i výše, tedy že pro dosažení takovéto rychlosti je pochopitelně nutné disponovat SD kartou, která standard UHS-II podporuje. Takovéto SD karty si můžete zakoupit zde. Nedostatkem ale může být, že takovéto modely jsou k dostání pouze ve velikostech o kapacitě 64 GB, 128 GB a 256 GB. Jedná se však o perfektní vychytávku, která potěší především fotografy a tvůrce videí. Díky tomu se totiž znatelně zrychlí přenos souborů, v tomto případě fotografií a videí, a to prakticky až trojnásobně.

mpv-shot0178

Vylepšení konektivity

Nové MacBooky Pro se tak znatelně posunuly vpřed i v oblasti konektivity. Tento úspěch každopádně nestojí pouze na nové čtečce SD karet. Svůj podíl na tom má i návrat standardního portu HDMI, který je i v dnešní době hojně využíván na přenos videa a audia v případě monitorů a projektorů. Třešničkou na dortu je samozřejmě všemi milovaný MagSafe. Jeho praktičnost je totiž nezpochybnitelný, kdy se pouze stačí kabelem přiblížit ke konektoru a on se už automaticky, prostřednictvím magnetů, přicvakne a začíná nabíjet. V tomto směru si tak Apple výrazně polepšil. Tyto porty jsou nadále ještě doplněny trojicí Thunderbolt 4 (USB-C) portů a 3,5mm jackem s podporou Hi-Fi.

.