Zavřít reklamu

Na poli hudebních streamovacích služeb probíhá v posledních měsících poměrně zásadní boj. Hraje se o to, kolik budou streamovací služby vyplácet umělcům, které je využívají pro šíření svých hudebních děl. Na jedné straně stojí Spotify, Google a Amazon, na druhé Apple. Nad nimi se tyčí americký regulační úřad, který výše licenčních poplatků určuje.

Spotify, Google a Amazon bojují za zmražení současného stavu. Naopak americký Copyright Royalty Board chce honoráře umělcům zvýšit až o 44 procent během následujících pěti let. Na druhé straně barikády oproti ostatním stojí Apple, který se k takovémuto zvýšení nijak negativně nestaví. A právě tento pro-umělecký postoj společnosti pomáhá.

Na sociálních sítích a v uměleckých kruzích se tato aféra poměrně aktivně řeší, a to ze zcela pochopitelných důvodů. Ukázalo se, že Apple si za svými prohlášeními o podpoře umělců stojí (ať už z prakticky jakýchkoliv důvodů). Mnoho (zatím menších) umělců tak začíná platformu Spotify blokovat a otevřeně se hlásí k podpoře Apple Music vzhledem k tomu, že ta jim výhledově nabízí finančně atraktivnější podmínky pro spolupráci.

Apple v tomto sporu zvítězí ať už dopadne jakkoliv. Pokud změna výše poplatků projde, Applu zůstane dobré PR pro podporu tohoto návrhu. Pokud nakonec zůstanou poplatky umělcům zafixovány, pro Apple to bude ve finále znamenat snížení provozních nákladů spojených s Apple Music. Tak jako tak se o této kauze bude ještě dlouho mluvit a Apple v souvislosti s tím bude vždy vyzdvihován jako ten, kdo se „postavil“ na stranu umělcům. To společnosti může jen pomoci.

Apple Music new FB

Zdroj: 9to5mac

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.