Zavřít reklamu

Neuběhne snad jediný den, aniž by se v technologickém světě stala nějaká ta kuriozita, která přepisuje doposud známé fakty, anebo nám nabízí pohled na danou problematiku z úplně jiné perspektivy. Nejinak je tomu i u Netflixu, který se rozhodl, že se zaměří pouze na audio, a startupu Astra, který si předsevzal konkurovat NASA a společnosti SpaceX. A jak to vypadá, jeho cesta zatím zdaleka nekončí, ba právě naopak. Ani Facebook nezaspal dobu a po dlouhé odmlce kvůli americkým prezidentským volbám opět pomalu a opatrně zpřístupňuje politické reklamy, které mohou potenciálně ovlivnit rozhodnutí a mínění voličů. Inu, neotálejme a vrhněme se do víru dění.

Facebook a politické reklamy opět útočí. Společnost chce využít povolebního sucha

Americké prezidentské volby proběhly zdánlivě úspěšně, a byť boje o politický „trůn“ neustále zuří a ještě měsíce zuřit budou, neznamená to, že se pozornost veřejnosti neobrátí jinam. A jak se ukázalo, Facebook chce této příležitosti skvěle využít. V mezivolebním období totiž společnost vypnula politické reklamy, které by mohly exponenciálně zrychlit šíření dezinformací, a stejně tak přihrávat té, či oné straně. Díky tomu se technologický gigant vyhnul veřejnému lynčování ze strany občanů i politiků a nyní přišla chvíle, kdy může mediální společnost opět zaútočit. V Georgii totiž startuje druhé kolo voleb, takzvaná „runoff election“, kdy ještě nebyl vybrán finální kandidát a právě druhé kolo má dominanci jednoho z oponentů definitivně potvrdit.

Ačkoliv totiž většina společnosti rozhodnutí Facebooku pozastavit politické reklamy během tak klíčového období kvitovala, reklamní agentury a partneři zase tak nadšení nebyli. Vedení v čele s Markem Zuckerbergem se tedy rozhodlo pro pěkně šalamounské řešení – bude tendenční příspěvky zveřejňovat, avšak pomalu a opatrně. První vlaštovkou tak má být právě Georgia, která byla v první kole voleb jakousi poslední nerozhodnutou baštou. Stát tak poslouží jako dokonalá testovací půda pro podobné experimenty a pokud se vše zadaří a nezvedne se velká vlna nevole, bude Facebook postupně zavádět systém zpět do hry i v další státech a regionech.

SpaceX a NASA mají nového konkurenta. Za startupem Astra stojí bývalí zaměstnanci

Když přijde na vesmírné závody, jistá konkurence neprobíhá pouze na mezistátním poli, kdy se navzájem předhánějí různé velmoci, ale také zejména mezi jednotlivými americkými společnostmi. Prozatím byli dvěma velkými hráči právě NASA, kterou není třeba příliš představovat, a vesmírná společnost SpaceX pod taktovkou vizionáře Elona Muska. Jak to ale tak v lukrativních odvětvích bývá, svůj kus koláče si chtějí utrhnout i další společnosti. A jednou z nich je i Astra, nadějný startup, o němž se dosud příliš nevědělo a jednalo se spíše o tajnůstkářskou záležitost. Mediální pozornost nicméně firma získala po úspěšném odpálení dvou raket, které měly jasně dokázat, že se nejedná o žádné nováčky.

Zatímco první let skončil poměrně fiaskem, kdy raketa, jednoduše pojmenovaná Rocket 3.1, v půlce výškového letu selhala a explodovala nedaleko odpalovací rampy, tak druhý navazující let předčil všechna očekávaní. Nejedná se nicméně ani zdaleka o poslední slovo tohoto nadějného startupu. Brzy má totiž do třetice všeho dobrého vyslat na oběžnou dráhu třetí zařízení, a to o poznání levnější než jeho konkurence. Konec konců, zakladatel a generální ředitel Chris Kemp odsloužil pěknou řádku let jako vrchní technický ředitel pro NASA a ani jeho zaměstnanci nejsou žádnými ořezávátky. Mnoho z nich k Astře přešlo právě od NASA a také SpaceX, tudíž to vypadá, že se máme rozhodně na co těšit.

Netflix bez videa? I tato funkce bude podle všeho brzy dostupná

Pokud používáte aktivně streamovací platformu Netflix, pak jste si jistě všimli, že můžete na svém smartphone například prohlížet web a zároveň v okně sledovat svou oblíbenou televizní show. Konec konců, podobnou funkci nabízí celá řada dalších společností a nejedná se o nic speciálního ani nového. Co kdybyte si ale mohli pouštět pouze audio bez videa, a užít si tak něco po vzoru podcastu? Podobnou funkcionalitu nabízí například Spotify a jak se ukázalo, uživatelé jsou za ni docela vděční. Ne pokaždé totiž člověk může věnovat svou pozornost výhradně tomu, co se děje na obrazovce a řada lidí si zkrátka jen pouští seriál do pozadí.

I z tohoto důvodu Netflix přispěchal s obdobnou funkcí, která vám umožní zapnout si jakýkoliv pořad, aniž byste nutně museli tolerovat přehrávání v okně. V praxi se jedná o poměrně jednoduchou, ale nanejvýš účinnou vychytávku, kdy stačí odkliknout vypnutí videa a jednoduše nechat Netflix běžet v pozadí, zatímco se můžete věnovat jiným činnostem, nebo se například pohybovat venku. Ne všechny seriály totiž staví výhradně na vizuální stránce a právě neinvazivní audio mód by mohl zpopularizovat tuto možnost i mezi lidmi, kteří spíše preferují pouštění seriálu jako pozadí. V každém případě se funkce začíná pomalu šířit mezi předplatitele a dá se čekat, že během následujících týdnů zamíří i k nám.

.