Zavřít reklamu

Máme tu předposlední den pracovního týdne a s ním i celou řadu žhavých novinek, které si rozhodně nemůžete nechat ujít. Zatímco v předchozích dnech jsme se zaměřovali především na technologické aspekty vesmírných letů a nechybel ani evergreen v podobě utahského monolitu, tentokrát tu máme spíše další kuriozity, které vás donutí klást si otázku, zda může být letošní rok ještě šílenější. V každém případě se podíváme na Uber a jeho divizi létajících aut, která enormně roste, ale v důsledku šetření musela společnost přistoupit k jejímu prodeji. Stejně tak nesmíme opomenout ani nějaký ten výlet do hlubokého vesmíru a zmínku o NASA, které se podařilo objasnit záhadu miniaturního měsíce.

Uber se zbavuje své potenciálně lukrativní divize. Nemá peníze na další údržbu a vývoj

Technologická společnost Uber je známá především svým revolučním přístupem k přepravě pasažérů, který spočívá v tom, že si místo taxíku můžete jednoduše pomocí aplikace přivolat řidiče. Brzy si však na tohoto giganta došlápli regulátoři, kvůli nimž musela být služba klasifikována právě jako taxi, a nikoliv jako sdružení nezávislých řidičů. Právě potíže ve Spojených státech a s nimi spojená pandemie donutila společnost utáhnout si opasek a přijít s řešením, jak se zbavit málo vydělávajících projektů, jejichž potenciál je sice nezměrný, ale částka za údržbu a vývoj se zkrátka pohybuje příliš vysoko. Jednou z obětí tak byl i projekt Uber Elevate, který si dal za cíl zpřístupnit létající přepravu pasažérů.

Pokud jste však zrovna prodali auta a s otevřenou náručí vítáte budoucnost, kde se budeme přepravovat zásadně vzduchem, nemusíte se bát. Uber totiž projekt nezařízl tak docela úplně a místo toho ho zkrátka prodal. Konkrétně pak celá divize putovala do rukou společnost Joby Aviation, záhadnému startupu, který se zaměřuje na vývoj VTOL, tedy létajících aut. Menším problémem nicméně je, že nikdo tak nějak pořádně neví, co vlastní společnost přesně dělá. V mnoha ohledech je tajnůstkářská a je těžké určit, zda jen nechce přílišnou pozornost, nebo v laboratořích kutí něco revolučního. Uvidíme, kam nás zářná budoucnost nakonec zavede.

NASA objasnila původ záhadného miniaturního měsíce. Jedná se prý o vesmírný odpad

Astronomové jednou za čas narazí na nějakou kuriozitu, která se okamžitě stane nezměrnou záhadou a často i hitem internetu. Nejinak je tomu i u takzvaného „miniaturního měsíce“, tedy podivuhodného tělesa, které se dostalo na oběžnou dráhu Země a nikdo z vědců nedokázal přesně určit, o jaký objekt se jedná. Tvarem totiž připomínal malé oválné těleso a ihned se začalo spekulovat o tom, že se na naši planetu přišel z hlubokého vesmíru podívat nějaký objekt, který se zkrátka zachytil na orbitu a obíhal kolem Země podobně jako náš Měsíc. Naštěstí však byla agentura NASA schopná po dlouhých měsících propočtů objasnit, o co se vlastně jedná a jak podobné nedorozumění vzniklo.

Psalo se totiž rok 1966, kdy NASA odpálila raketu Surveyor 2 Centaur s cílem dostat sondu na Měsíc a pokračovat ve výzkumu vesmíru. Tehdy ale vědci ještě tak nějak netušili, že se části této rakety dočkáme po několika desetiletích. Právě zážehový motor Surveyoru se totiž vrátil zpět na naší oběžnou dráhu jako vesmírný odpad a jak se ukázalo, celá desetiletí jen tak poletoval vakuem a mířil si to od Měsíce zpět k Zemi. V každém případě se jedná o poměrně fascinující objev, který sice nepřepíše dějiny, ale zato slouží jako upomínka toho, jak daleko se lidstvo za tak krátkou dobou dostalo. Uvidíme, co nás překvapí za dalších několik desítek let.

Měsíční vozítko Chang’e 5 vytřelo světu zrak lunárními snímky. Mise je podle astronomoů zatím úspěšná

Není to tak dlouho, co jsme naposledy informovali o dalším pokroku v rámci vesmírných závodů mezi světovými mocnostmi. Tentokrát se však nejednalo o SpaceX ani Virgin Galactic, nýbrž o čínskou vesmírnou agenturu, která směr Měsíc vyslala raketu Chang’e 5 s lunárním modulem. Ten má za cíl několik jednoduchých věcí – pořizovat snímky, sbírat měsíční prach a především informovat Zemi o případných kuriozitách, na které při své pouti narazí. A jak se ukázalo, zatím je mise maximálně úspěšná. Vozítko totiž domů poslalo celou sadů pohlednic a snímků Měsíce, které celému světu vytřely zrak a jasně ukázaly, že si Čína mezinárodní uznání zaslouží.

Konkrétně pak fotka zachycuje několik měsíčních dun, část samotného vozítka a panorama, které obsáhlo zakřivený povrch Měsíce. Parta šikovných vědců navíc stihla z celého procesu udělat krátké zrychlené video, které slouží jako skvělý záznam toho, jak úspěšná mise vlastně byla. Fotky tak začaly ihned kolonovat po čínských sociálních sítích a netrvalo dlouho, než si našly cestu i do zbytku světa. Tak či onak, fotografickou prohlídku má Chang’e 5 již za sebou. Teď je jediným cílem po několik dalších týdnů sbírat měsíční prach, geologické vzorky pro další zkoumání a především absorbovat co nejvíce informací. Zpět domů se totiž lunární modul vrací již na konci, kdy se vzorky dostanou do rukou vědců.

.