Zavřít reklamu

Na světě jsou vizionáři, kteří mají revoluční myšlenku, kterou dokážou s ohledem na design přetavit ve skutečnost. Ti ostatní, kterým patřičná vize chybí, se pak snaží tyto nápady přetavit ve své řešení. Kopírování se samozřejmě nevyhnou, protože vždy vlastně vycházejí z původního konceptu. 

Zásadní roli v tom hrál samozřejmě první iPhone, který byl jasnou revolucí ve světě mobilních telefonů. Následoval ale i iPad, který dal vzniknout novému segmentu, kdy i mnozí majitelé Android tabletů nazývali své stroje iPad, protože v začátcích bylo právě toto označení synonymem tabletu. Nyní jsme sice o dekádu dále, ale neznamená to, že by se různí výrobci ke kopírování designu už neuchylovali.

Kopírovat a vložit 

Jedná se přitom o ty menší a progresivní značky, které potřebují zaujmout. Největší konkurent Applu Samsung to už vzdal. Nebo spíše pochopil, že se potřebuje odlišit, než aby byl pořád tím přinášejícím podobná řešení jako Apple (pravděpodobně tedy s výjimkou Smart Monitoru M8). Také proto je jeho řada telefonů Galaxy S22 (a ostatně i předchozí Galaxy S21) už hodně jiná, a jihokorejský výrobce zde vsadil i na jiný design, který se skutečně povedl. I když i zde je pořád, a to minimálně v rámečku zařízení, vidět jistá inspirace dřívějšími iPhony. Podobné je to i s tablety. Tedy alespoň s vrcholem jeho portfolia v podobě Galaxy Tab S8 Ultra, který kupříkladu jako první tablet přinesl výřez v displeji pro čelní kamery. I jejich zadní strany jsou ale hodně jiné.

Vezměte si jednu situaci z hodinářského průmyslu. Společnost Omega patří společnosti Swatch, kdy první řečená značka má ve svém portfoliu nejikoničtější model hodinek, který byl jako první na Měsíci. Mateřská společnost se z toho nyní rozhodla profitovat tím, že udělala odlehčený model těchto hodinek v široké paletě barev, a také s razantně nižší cenou. Na ciferníku hodinek je ale pořád logo Omega, a lidi za to pořád berou kamenné butiky značky útokem, protože trh se pořád nenasytil, i když už se na ně nestojí kilometrové fronty jako v den zahájení prodeje. Co na tom, že „MoonSwatch” nejsou ocelové a mají obyčejný bateriový strojek.

Apple iPad × Vivo Pad 

Je to sice trošku jiná situace vzhledem ke kopírování a znovupoužívání designu, ale teď se podívejte na aktuální novinku společnosti Vivo. Její tablet nejen že dostal nápadně podobný název, jaký nese iPad jen bez pro Apple charakteristického „i“, ale ten stroj vypadá i naprosto podobně nejen co se jeho vzhledu ale i systému týče.

Je pravda, že vymyslet tablet, který je ze své čelní straně prostě jen plackou s velkým displejem, je těžké, ale Vivo Pad je hodně podobný i z jeho zadní strany, včetně značného fotomodulu. Je to ale pořád jen vzhled, nicméně okopírovat i podobu systému je hodně odvážné (nebo hloupé?). Vivo svou nadstavbu jmenuje jako Origin OS HD, kde výraz „origin“ znamená původ. Je tedy tento systém opravdu „původní“? O tom by se dalo polemizovat, jistotou je, že Vivo jde cestou hodně velké kontroverze.

A co na to svět? Co na to uživatelé? Co na to výrobci? Dříve jsme zde měli soudní tahanice kvůli každému tlačítku nebo podobné ikoně, dneska už o ničem podobném neslyšíme. Vypadá to, že i Apple rezignoval na snahu hájit si svůj design produktů a hraje spíše na to, že on je přece tím, kdo s něčím takovým přišel a přece on je jen ten jeden originál. Jenže zákazníci mohou o to snáze skočit ke konkurenci, která nabízí po stránce vzhledu vlastně to samé, jen tomu chybí ono nakousnuté jablko. A to není pro Apple nic dobrému. 

.