Zavřít reklamu

Na konci minulého týdne Apple odhalil nový systém proti zneužívání dětí, který bude prakticky všem skenovat jejich fotky na iCloudu. Ačkoliv myšlenka zní na první pohled dobře, jelikož děti skutečně potřebují být před tímto konáním chráněny, tak i přesto se na cupertinského giganta snesla lavina kritiky – a to nejen ze strany uživatelů a bezpečnostních expertů, ale i z řad samotných zaměstnanců.

Podle nejnovějších informací z respektované agentury Reuters řada zaměstnanců vyjádřila své obavy o tomto systému v rámci interní komunikace na Slacku. Údajně by se měli obávat případného zneužití ze strany autorit a vlád, které by tyto možnosti mohly zneužít například pro cenzurování lidí či vybraných skupin. Odhalení systému vzbudilo silnou debatu, která již v rámci zmiňovaného Slacku má přes 800 jednotlivých zpráv. Zaměstnanci zkrátka mají obavy. I bezpečnostní experti totiž dříve upozornili na fakt, že ve špatných rukách by šlo o skutečně nebezpečnou zbraň sloužící pro potlačení aktivistů, jejich zmiňovanou cenzuru a podobně.

Apple CSAM
Jak to celé funguje

Dobrou zprávou (zatím) je, že novinka začne pouze ve Spojených státech. V současné chvíli tedy není ani jasné, zdali se systém začne používat i v rámci států Evropské unie. Apple si však navzdory veškeré kritice stojí za svým a systém obhajuje. Argumentuje především tím, že veškerá kontrola probíhá v rámci zařízení a jakmile dojde ke shodě, tak teprve v takovém okamžiku případ znovu kontroluje pracovník Applu. Až dle jeho uvážení dojde k předání příslušným autoritám.

.