Zavřít reklamu

Telefony iPhone nikdy neměly slot na paměťové karty. Také proto je už při jejich koupi vhodné ideálně volit velikost jejich interního úložiště. Pokud sáhnete po tom základním, dá se s jistotou říci, že jej dříve či později zaplníte. Budete-li jej pak chtít uvolnit, rozmyslete si, jestli mazat nativní aplikace. Moc to totiž nemá smysl. 

Mnoho těch, kteří se rozhodují o koupi nového iPhonu, nakonec stejně sáhne po základní paměťové variantě. Je to logické, a to z důvodu nižší ceny. Tuto volbu si pak mnozí obhajujeme s tím, že i tak je těch 128 GB, které aktuálně nabízí nejen iPhone 13 ale i 13 Pro, přece jen dostatečných. Nyní možná ano, ale s postupem času tomu už tak nebude. A to se může týkat i těch z vás, kteří jste už dříve volili jen 64 nebo dokonce ještě 32 GB.

Jak postupuje doba a možnosti zařízení, vývojáři pro mobilní telefony vytvářejí pořád náročnější a náročnější aplikace a hry. K tomu si přičtěte fotografie a kvalitnější videa a zákonitě vám vyjde (nebo už vychází), že v úložišti vašeho iPhonu, ale třeba i iPadu, už toho volného prostoru tolik nezbývá.

Jak zjistit aplikace náročné na úložiště 

Můžete si projít plochy vašeho zařízení a zjistit, kolik aplikací nepoužíváte a postupně je odmazat. Pokud pak narazíte na ty Applu, a rozhodnete se je odstranit, moc si ale nepolepšíte. Nativní aplikace společnosti jsou totiž skutečně malé, prostor zabírají spíše jejich data. Stačí, když půjdete do Nastavení -> Obecné -> Uložiště: iPhone.

Úplně nahoře je ukazatel úložiště, který vás jasně informuje o jeho zaplnění. Níže pak vidíte, jaké aplikace a hry zabírají nejvíce místa. Jako první jsou samozřejmě ty nejnáročnější. Pokud si je rozkliknete, najdete zde, jak je velká aplikace, a kolik obsahuje dat. Např. takový Diktafon má 3,2 MB, Kompas jen 2,4 MB, FaceTime 2 MB. Největší je Počasí, které zabírá 86,3 MB plus dokumenty a data podle toho, kolik v něm máte nastaveno poloh. Mapy mají 52 MB, Safari 32,7 MB.

Potřebujete-li uvolnit místo, pokud nechcete přistoupit na využívání iCloudu, na který byste přesunuli své fotky, rozklikněte si aplikaci Zprávy. Zde totiž můžete procházet Top konverzace, fotky, videa, GIFy atd. a smazat ty největší, čímž se vám rázem uvolní množství úložiště. Koukněte i do aplikace Hudba, jestli nemáte zbytečně staženou takovou, kterou už neposloucháte a ona tak zbytečně zabírá kýžený prostor. Jak ale můžete vidět, mazání samostatných aplikací vám příliš toho prostoru neušetří. 

.