Zavřít reklamu

Apple tento týden vydal iOS 17.4, které zásadním způsobem mění možnost distribuce digitálního obsahu dostupného na iPhony. Aplikace a hry už nebudeme muset instalovat výhradně skrze App Store, ale i skrze alternativní obchody třetích stran. Ty ale pořád nepřicházejí. 

Že Apple bude muset od svých podmínek uvolit, jsme věděli už dlouho dopředu. Nyní se tak skutečně stalo a vývojáři mají možnost alternativní distribuce svého obsahu. Jenže pořád se do toho příliš nehrnou. Jasné očekávání bylo, že s touto možností vyrukují hned po vydání iOS 17.4 proto, aby byli mezi prvními a svezli se na pro mnohé populárním kroku Applu (a mnohými kritizovaným). 

Setapp nejspíš ano, Epic pravděpodobně ne 

Jenže pořád čekáme a jak to tak vypadá, ještě nějakou chvíli čekat budeme. Jedním z prvních alternativních obchodů by měl být Setapp, jenže ten by měl být k dispozici až během dubna. Aktuálně běží jen jeho betaverze na pořadník. Na počítačích Mac je Setapp oblíbená služba založená na předplatném, která svým uživatelům poskytuje přístup k vybrané sbírce desítek oblíbených aplikací za 9,99 dolarů měsíčně. Jsou to tituly, jako Ulysses, iStat Menus, Spark Mail, Unite, Yoink a další. Na iOS by mělo být k dispozici několik kategorií pro produktivitu, kreativitu, životní styl, utility a specializované profesionální nástroje. 

Pak je zde Epic Games. Tato společnost už v půlce února oznámila, že hodlá na iOS alternativní obchod poskytnout. Jenže zmíněný časový horizont je dost na nic. „Má“ tak totiž udělat během roku 2024. Jejím hlavním cílem je samozřejmě dostat na iPhony svůj Fortnite. Jednoduché to ale nebude, protože Apple je na společnost pořád dost vysazený. 

Epic potřebuje vývojářský účet, jenže ten mu Apple nyní zaříznul. Samozřejmě za to může vleklý spor právě s vykopnutím Fortnite z App Storu. Podle soudů má navíc Apple právo kdykoli na základě svého vlastního uvážení ukončit „kterékoli nebo všechny zcela vlastněné dceřiné společnosti, přidružené společnosti a/nebo jiné subjekty pod kontrolou společnosti Epic Games.“ Dá se tak tušit, že Epic na iOS dohrál. Doslova. 

V dopise zaslaném Epicu právníci Applu uvedli, že společnost se ukázala jako „prokazatelně nedůvěryhodná“ a Apple zde uvedl, že nemůže zaručit, že Epic bude v budoucnu dodržovat podmínky programu Apple Developer Program. Epic samozřejmě reagoval: „Ukončení vývojářského účtu je vážným porušením zákona o digitálních trzích a ukazuje, že Apple nemá v úmyslu umožnit skutečnou konkurenci na iOS zařízeních.“ Teď už to řeší EU. Je to komedie, a ještě dlouho bude. 

To i z toho důvodu, že pokud vycestujete z EU, Apple vám alternativní obchody zase zakáže. Ne tedy při krátkodobém cestování třeba na dovolenou, při tom dlouhodobém ale ztratíte přístup k obchodům, naštěstí ne aplikacím, které jste si skrze ně nainstalovali. Zatím je ticho po pěšině i s ohledem na aplikace poskytující stream her. Uvídíme, jak se to bude postupně měnit, zatím to ale nevypadá, že si budeme v brzké době vybírat z desítek nových obchodů. Jestli je to dobře či nikoli, je na posouzení každého uživatele. 

.