Zavřít reklamu

Nacházíme se na začátku 35. týdne roku 2020. Zatímco v minulých týdnech se řešil především potenciální zákaz TikToku ve Spojených státech amerických, tak momentálně je hlavním tématem kauza Apple vs. Epic Games. I v dnešním IT souhrnu se společně podíváme na to, jak celá tato kauza během víkendu a dneška postoupila. Dále si řekneme více o tom, jak aplikace WordPressu porušila pravidla App Storu a nakonec si řekneme více o tom, jak se vyvíjí potenciální zákaz populární sociální platformy WeChat v USA, potažmo na všech iPhonech. Vrhněme se přímo na věc.

Kauza Apple vs. Epic Games pokračuje

Před několika dny jsme vás informovali o tom, jak herní studio Epic Games, které vyvíjí populární hru Fortnite, porušilo pravidla jablečného App Storu. Do Fortnite pro iOS totiž studio přidalo vlastní způsob platby, ze kterého Apple nezískává 30% podíl tak jako ze všech ostatních nákupů v App Storu. Apple samozřejmě neváhal a Fortnite ze svého obchodu z aplikacemi urychleně odstranil. Poté se studio Epic Games rozhodlo jablečnou společnost zažalovat, a to kvůli zneužívání monopolního postavení. Postupně se celý tento spor neustále vyvíjí – jeden den je situace taková a druhý den zase jiná. Nedávno Apple prohlásil, že má k 28. srpnu v plánu studiu Epic Games v rámci App Storu zrušit vývojářský účet. To by jednak znamenalo konec Fortnitu na iOS, jednak ale také konec Unreal Enginu, na kterém stojí hry tisíců různých vývojářů. Podle posledních informací to vypadá, že se CEO Epic Games, Tim Sweeney, pokusil již v minulosti s vedením jablečné společnosti domluvit na podmínkách, díky kterým by mohlo studio Epic Games a také ostatní vývojáři získat lepší podmínky v App Storu. Apple tohle samozřejmě odmítl a argumentoval tím, že je to to samé jako kdyby si zákazník koupil v Apple Storu iPhone a nezaplatil.

Svět se kvůli této kauze rozdělil na dvě skupiny – první podporuje Apple a druhý zase Epic Games. Zkusme teď ale na chvíli odbočit od Fortnitu jako takového a zamysleme se nad tím, zdali Apple zrušením celého vývojářského účtu od Epic Games lehce nepřehání – zmíněné herní studio totiž stojí za herním enginem Unreal Engine, který využívá nespočet her a nevinných vývojářů, kteří s touto situací nemohou nic moc dělat. Právě tohle je to, co se nelíbí dalším velkým společnostem, mezi které se dnes přidal i Microsoft. Unreal Engine totiž využívá i mobilní Forza Street, která je k dispozici pro iPhone a iPad – pokud by došlo k ukončení vývojářského profilu Epic Games, tak tohle by byla jedna z mnohých her, jejíž vývoj by předčasně skončil. Apple však opět uvádí, že si za všechno může studio Epic Games samo. Vědomě a cíleně totiž porušilo pravidla App Storu. Na druhou stranu to však vypadá, že vše stojí právě na rozhodnutí Epic Games a nikoliv na Applu. Jablečná společnost by totiž údajně dokonce byla ráda, kdyby mohla Fortnite opět umístit do App Storu. Vše, co kalifornský gigant požaduje je, aby Epic Games začalo tohle provinění řešit, tedy aby ze hry odstranilo neoprávněnou platební metodu, a potažmo aby se omluvilo. Více informací se dozvíme již zítra, kdy probíhá další soudní řízení, během kterého by se možná mohla celá tato situace vyřešit.

WordPress porušil pravidla App Storu

Studio Epic Games není jediné, které porušilo pravidla určená App Store. Druhým provinilcem, na kterého si jablečná společnost došlápla, je WordPress pro iOS. Pokud o WordPressu slyšíte poprvé, tak se jedná o redakční systém, na kterém v současnosti funguje čím dál tím více webových stránek. Kromě svého redakčního systému nabízí WordPress také speciální placené plány. Nutno však podotknout, že WordPress se rozhodně neprovinil tolik jako právě Epic Games. Zatímco ve Fortnite se přímo objevila nepovolená platební metoda, tak aplikace WordPress odkazovala na web, na kterém se taková platební metoda nacházela. Jakmile si tohoto Apple všiml, tak ihned, stejně jako v případě Fortnite, zakázal aktualizace této aplikace, dokud nedojde k nápravě chyby. Vývojáři z WordPress měli tedy dvě možnosti – buď do aplikace přidají přímo jablečnou platební metodu, ze které bude mít Apple 30% podíl, anebo kompletně odstraní z aplikace odkaz, který směřuje na vlastní platební metodu. Vypadá to, že 30% jablečný podíl je WordPressu proti srsti, a tak se rozhodl, že odkaz odstraní kompletně. Většina hráčů by byla určitě ráda, kdyby se naprosto stejně zachovalo i studio Epic Games, k čemuž tedy bohužel nedošlo.

wordpress iap
Zdroj: macrumors.com

Uživatelé platformy WeChat podali stížnost na Trumpa

Je to několik dnů nazpět, co Donald Trump, současný prezident Spojených států amerických, podepsal speciální dokument, ve kterém došlo k zákazu jakýchkoliv transakcí mezi USA a čínskými společnostmi ByteDance a Tencent, které stojí za aplikací TikTok, respektive WeChat. Prozatím není stále jasné, zdali kvůli tomu dojde k zákazu aplikace WeChat pouze ve Spojených státech, anebo se zákaz aplikace WeChat dotkne iPhonů na celém světě. Pokud dojde k druhé verzi, tak by podle analytika Ming-Chi Kua měly klesnout světové prodeje iPhonů o 25-30 %. Potenciální zákaz aplikace se samozřejmě nelíbí uživatelům této platformy, kteří se rozhodli, že celou situaci nenechají jen tak. Skupina uživatelů z WeChat Users Alliance podala na Trumpa a jeho personál žalobu, a to kvůli protiústavnímu jednání a porušení svobody projevu. Zákaz navíc k tomu údajně cílí především na čínské obyvatele žijící v Americe, kteří hojně využívají WeChat pro komunikaci s ostatními čínskými občany. Uvidíme, jakým způsobem se tato situace vyvrbí, a zdali dojde k přehodnocení zákazu.

wechat logo
Zdroj: WeChat
.