Zavřít reklamu

Apple již delší dobu klade zvýšený důraz na ekologii a životní prostředí. O tom ostatně pojednávají některé kroky této kalifornské firmy a její prohlášení. Například podle dřívějšího prohlášení je cílem společnosti mít nulovou uhlíkovou stopu do roku 2030, což se ale vztahuje i na veškeré další firmy z dodavatelského řetězce. Není tedy divu, že se v tomto odvětví gigant neustále posouvá vpřed. A přesně tohle se děje i nyní.

Dnes totiž Apple vydal nové prohlášení, ve kterém se navíc chlubí novou technologií pro demontáž starších zařízení s cílem recyklace a znovupoužitelnosti některých materiálů. Konkrétně firma vůbec poprvé oznámila certifikované recyklované zlato a zdvojnásobení v sektoru recyklace vzácných prvků a kobaltu. Své o tom vypovídají i čísla za loňský rok. Ve všech Apple produktech za rok 2021 totiž téměř 20 % z použitých materiálů činily materiály recyklované. A jak to tak navíc vypadá, situace bude jen a pouze lepší. Firmě  tom může pomoct nová technologie Taz. Jedná se o stroj pro recyklaci elektroniky, který by měl být schopen z ní získat více znovupoužitelných materiálů.

Cupertinský gigant se již nyní může pochlubit svým postupem v případě hliníku. Opět nechme mluvit samotná čísla. Za rok 2021 totiž 59 % použitého hliníku pocházelo z recyklovaných zdrojů, přičemž spousta zařízení se dokonce pyšnily sty procenty. Samozřejmě důraz se klade i na plasty. Ty jsou v posledních letech obrovským problémem a přímo se podílejí na znečišťování naší planety Země. Ostatně právě proto se firma snaží eliminovat plasty z balení svých produktů, čehož má docílit do roku 2025. Za rok 2021 nesly plasty 4% podíl na balení. I tak se jedná o obrovský posun vpřed, jelikož od roku 2015 došlo k jejich snížení o 75 %. Co se pak týče dalších materiálů, Apple produkty v roce 2021 použily 45 % certifikovaných recyklovaných vzácných zemských prvků, 30 % certifikovaného recyklovaného cínu a 13 % certifikovaného recyklovaného kobaltu.

Znovupoužitelnost je ve světě elektroniky nesmírně důležitá. Recyklací vzácných zemských prvků a dalších se výrazně šetří životní prostředí a snižuje potřebná těžba. Krásně to lze vysvětlit na příkladu. Zatímco z 1 tuny iPhonů dokážou recyklační technologie a roboti od Applu získat tolik potřebného zlata a mědi, které by jiné společnosti získaly až při dvou tunách vytěžených hornin. S použitím těchto recyklovaných materiálů lze pak prodloužit životnost samotných Apple zařízení. K tomu ostatně napomáhá jejich repasování. Za rok 2021 Apple prodal 12,2 milionů repasovaných zařízení a příslušenství novým majitelům, což je poměrně vysoké číslo. Oficiální prodej těchto kusů u nás ale bohužel není.

Daisy
Robot Daisy, který rozebírá iPhony

Vraťme se ale ještě k novému stroji Taz. Ten je díky nové technologii schopen oddělit magnety z audio modulů a získat tak vzácné zemské prvky pro další použití. Po jeho boku ještě existuje robot zvaný Daisy, který se zaměřuje na rozebírání iPhonů. Apple nyní navíc nabízí společnostem licencování potřebných patentů, aby technologie mohly použít pro vlastní řešení, a to zcela zdarma. Následně je cupertinský gigant ještě vybaven robotem s jménem Dave. Ten pro změnu rozebírá Taptic Engine.

.