Zavřít reklamu

Apple koncem loňského roku dokončil akvizici aplikace Shazam, která slouží zejména k rozpoznávání skladeb. Již tehdy bylo poměrně jasné, že nákup ovlivní příjmy Shazamu, na jakékoliv detailnější analýzy bylo ale příliš brzy. Tento týden přišel web Billboard s informací, že díky Applu narostla Shazamu výrazně jeho uživatelská základna a Shazam jako takový zůstal i v průběhu loňského roku ziskovým.

Finanční výsledky Shazamu, které byly zveřejněné tento týden, odhalují, že počet uživatelů této služby vzrostl v loňském roce z původních 400 milionů na 478 milionů. Se ziskem je to trochu problematičtější – po akvizici Applem se totiž Shazam stal zcela bezplatnou aplikací, ve které navíc nenajdete ani jednu reklamu, takže jeho příjmy poklesly z původních 44,8 milionu dolarů (údaje z roku 2017) na 34,5 milionu dolarů. Snížil se také počet zaměstnanců, a to z 225 na 216.

V současné chvíli je Shazam plně propojený se systémem Applu. Firma s implementacemi v tomto směru začala ještě před samotnou akvizicí Shazamu, v srpnu se v Apple Music například objevil zcela nový žebříček s názvem „Shazam Discovery Top 50“. Shazam je také napojený na platformu Apple Music for Artists a spolupracují s ním iOS zařízení či chytrý reproduktor HomePod. Apple se již v době akvizice nijak netajil tím, že má se Shazamem velkolepé plány.

„Apple a Shazam k sobě přirozeně pasují, mají společnou vášeň pro objevování hudby a poskytují našim uživatelům skvělé hudební zážitky,“ uvedl Apple v prohlášení k akvizici Shazamu, a dodal, že má v záloze opravdu skvělé plány a těší se na integraci Shazamu do svého systému.

Shazam Apple

Zdroj: 9to5Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.