Zavřít reklamu

V aplikačních obchodech se najde poměrně dost aplikací, které umí velice přesně popsat zrakově znevýhodněmým uživatelům, co se nachází na fotografii. Ze všech, co jsem testoval, to ale nejlépe dokázalo právě TapTapSee, které i přes pomalješí odezvu dokáže z fotky vyčíst mnoho informací. Právě na ni se dnes zaměříme.

Po stažení a odsouhlasení licenčních podmínek se objeví opravdu jednoduché rozhraní aplikace, kde máte na výběr z možností Zopakovat, Galerie, Sdílet, O aplikaci a Vyfotit. První tlačítko slouží k tomu, aby odečítací program zopakoval poslední rozpoznaný snímek, ostatní podle popisku asi nemusím vysvětlovat. Většinou aplikaci používám tehdy, pokud chci rozpoznat nějaký produkt. Například balení od jogurtů jsou si po hmatu často podobná a ve chvíli, kdy si chcete poslepu vybrat, je na to zapotřebí aplikace. Když přejdeme k samotnému rozpoznávání, tak je opravdu velice přesné. V údajích o konkrétní věci je zahrnuta i barva objektu nebo jeho blízké okolí, například na čem je položený. Při čtení popisků ale poznáte, že se jedná o strojový překlad do českého jazyka. Většinou je z popisku pochopitelné, o jaký předmět se jedná, například se mi ale občas stalo, že jsem vyfotil člověka s brýlemi a TapTapSee mi oznámilo, že má osoba na očích sklenice.

Nevýhody tohoto programu na rozpoznávání jsou v zásadě dvě: nutnost internetového připojení a hodně pomalá odezva. Na rozpoznání totiž musíte čekat i několik vteřin, což je samozřejmě na jednu stranu pochopitelné, že by ale tento fakt ušetřil čas se v žádném případě říci nedá. Rozhodně je škoda, že TapTapSee neumí rozpoznat text. Existují pro to i jiné aplikace, nemyslím si ale, že by bylo tak těžké implementovat tuto funkci i sem. Obrovskou výhodou naopak je, že se jedná o aplikaci, která je úplně zdarma, což se u softwarů pro zdravotně znevýhodněné často nevidí. Za mě je TapTapSee jeden z nejlepších rozpoznávačů tohoto druhu. Nevýhody zde sice jsou, především nutnost internetového připojení a pomalá odezva, jinak se ale jedná o vcelku povedenou aplikaci, kterou bych mohl nevidomým uživatelům jen doporučit, a jelikož je zdarma, i vy ostatní si ji můžete jednoduše vyzkoušet.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více