Zavřít reklamu

Pravidelní čtenáři seriálu Technika bez očí si pravděpodobně pamatují článek, ve kterém jsem srovnával, jak se jeví macOS a Windows při používání zrakově znevýhodněnou osobou. Zmiňoval jsem zde, že v bližší budoucnosti neplánuji pořizovat Mac. Situace se ale změnila a jako pracovní nástroj již používám jak iPad, tak právě MacBook.

Co mě k tomu vlastně přivedlo?

Jelikož nemám fixně stanovené pracovní místo a za normálních okolností se pohybuji mezi domovem, školou a různými kavárnami, nejlepším řešením na práci byl pro mne iPad. S iPadem jako takovým jsem nikdy neměl výraznější problém a většinou jsem po něm sáhnul častěji než po počítači. V některých úkonech jsem byl ale rychlejší na desktopu. Nebylo jich mnoho, nicméně ve chvíli, kdy jsem byl doma a počítač mi ležel na stole, občas jsem zvolil práci na něm.

Představení MacBooku Air s M1:

Vždy jsem používal počítač s Windows z důvodu horší přístupnosti macOS v některých aspektech. Od chvíle, kdy však pro mě začal být hlavním pracovním nástrojem iPad, jsem si navyknul na používání některých nativních aplikací, ale především těch pokročilejších třetích stran, které jsou dostupné pouze pro Apple zařízení. Konkrétně se jedná o různé textové editory a poznámkové bloky, které nabízí určité speciální vychytávky. Samozřejmě, že je pro Windows možné najít alternativu, nicméně je opravdu poměrně těžké najít software, který funguje na podobném principu, zvládne synchronizovat data na univerzální cloudové úložiště, při této synchronizaci nijak neomezuje funkčnost, a dokáže otevírat soubory vytvořené jak na iPadu, tak na Windows.

ipad a macbook
Zdroj: 9to5Mac

Naopak pro macOS je poměrně velké množství aplikací naprosto shodných s těmi pro iPadOS, což mi nesmírně usnadňuje práci. Synchronizace prostřednictvím iCloudu funguje perfektně, zároveň se však nemusím bát používat i úložiště třetích stran. Je jasné, že pokud nejčastěji pracujete v Microsoft Office nebo kancelářských aplikacích od Googlu, nebudete mít problém se přepínat klidně mezi iPadem a počítačem s Windows, některé specializované aplikace však prostě a jednoduše fungují jen na jednom systému.

Jelikož potřebuji sporadicky pracovat i ve Windows, pořídil jsem MacBook Air s procesorem Intel. Výhrady k přístupnosti macOS pořád mám, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se něco mělo změnit, nicméně musím uznat, že mě v určitých ohledech překvapil. Celkově jsem rád, že jsem MacBook pořídil, samozřejmě však neříkám, že bych všem nevidomým doporučoval okamžitě přesedlat na macOS. Záleží čistě na preferencích každého uživatele.

.