Zavřít reklamu

Asi vám již nemusím připomínat, že kalifornský gigant v úterý ve večerních hodinách představil nový iMac, iPad Pro, Apple TV a lokalizační přívěsek AirTag. Jak spekulace, tak i samotnou konferenci jsem bedlivě sledoval, celou dobu mě však právě AirTag nechal chladným. Uběhlo ale pár dní, odstartovaly předobjednávky a já, jako fanoušek Applu a nových technologií zároveň, jsem se na přívěsek trochu více zaměřil – a nakonec jej také předobjednal. Co mě k tomuto kroku vedlo, a jaký je z mého pohledu význam pro zrakově znevýhodněné?

U1 čip, aneb (konečně) perfektní pomůcka ke hledání věcí

V současné situaci vlastním lokalizátor Fixed Smile, ten lze vyhledávat za pomoci přehrání zvukového signálu. Ve většině situacích je to sice fajn, v rušném prostředí, nebo naopak ve chvíli, kdy potřebuji najít klíče, a spolubydlící spí, se zvuková indikace tak úplně nehodí. U1 čip je ale schopný ukázat vidícímu šipku, která jej směruje a hlavně podporuje odečítač obrazovky VoiceOver. V dokumentaci stojí, že by měl odečítač oznamovat, jakým směrem se má zrakově znevýhodněný uživatel otočit a navádět jej, zároveň by měly být k dispozici informace o tom, jak blízko k přívěsku se nacházíte. Jasně, člověk by si měl pamatovat, kam své klíče, peněženku či batoh odložil, asi každému se však občas stane, že některou z věcí prostě a jednoduše zapomene. Vidící si třeba hledaného objektu po delším zkoumání okolí všimne, to se ale tak úplně nedá říci o osobě se zrakovým znevýhodněním.

AirTag využiji také ve škole nebo ve veřejném prostředí, kde je mnoho lidí. Představte si situaci, kdy si všichni studenti na určitém místě odkládají batohy, následně se odeberou k určité aktivitě, a poté si je mají rozebrat zpět. Je sice moc pěkné, že si zapamatuji, kam jsem svůj batoh odložil, mezitím jej však na to samé místo přidalo dalších 30 lidí. Umístění mojí tašky se tak už dávno změnilo a nenachází se tam, kde byla předtím. Při návratu by mi zvukový signál moc nepomohl, U1 čip však ano.

Je to hloupost za 890 Kč, ale stejně si ji pořídím

AirTag nabízí samozřejmě spoustu skvělých vychytávek a opravdu vám peněženku či batoh může zachránit. Zejména díky tomu, že využije síť všech iPhonů a iPadů v okolí, na které v případě ztráty zašle kontaktní údaje majitele, se jedná o naprosto super věc. Co si však budeme nalhávat, narozdíl od iPhonu, iPadu či Macu je to spíš hračka, kterou nutně k životu nepotřebujete. Ptám se však, proč si občas neudělat radost? Na tom, jestli vás obšťastní dobrá káva, pár skleniček alkoholického nápoje, AirTag, či všechno dohromady, přece vůbec nezáleží.

Zdroj: youtube.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více