Zavřít reklamu

Díky mému pracovnímu nastavení je jablečný tablet pro mé účely z 90 % vhodnější nebo podobně vhodný jako počítač. V ostatních 10 % pracovní úkony na iPadu zvládám, byť trochu jinak, než bych si představoval a občas ne tolik komfortně. Jaký je ale můj běžný pracovní den s iPadem, jakým způsobem jej používám a kdy již potřebuji připojit příslušenství v podobě klávesnice?

V této době, kdy jsou téměř všechny vzdělávací instituce zavřené, se připojuji na online hodiny a konference. Školní záležitosti řešíme přes Google Meet, cizí mi ale není ani Microsoft Teams nebo Zoom. Samozřejmě musím vyplňovat zadané úkoly, na ně používám jak kancelářský balík od Applu, tak i od Googlu a Microsoftu. Samozřejmostí jsou nativní aplikace na agendu, webový prohlížeč, různé poznámkové bloky nebo komunikační programy, jako je iMessage, Signal či Messenger.

Takto vypadá iPad inspirovaný iPhonem X:

Jak jistě tušíte, školní práce je na výkon procesoru v drtivé většině případů nenáročná. To samé v bledě modrém se dá říci i o psaní textů, na které mi nejvíce vyhovuje téměř všemocný nástroj Ulysses. Kromě těchto činností však na iPadu pracuji s audio soubory, komponováním hudby či nahráváním zvuku – a tato práce tabletu již celkem výrazně zatopí. Při kterých úkonech ale potřebuji klávesnici, a kdy se bez ní bez větších problémů obejdu?

Jelikož poměrně hojně zapisuji texty, bez klávesnice k tabletu si upřímně práci představit neumím, na druhou stranu ji nepoužívám tak často, jak by si mnozí mohli myslet. Je sice pravda, že za pomoci klávesových zkratek je možné být s odečítačem obrazovky v určitých úkonech rychlejší než na dotykovém displeji, osobně jsem si však pro mnoho úkonů na iPadu přizpůsobil gesta. Pokud navíc používám určitou aplikaci často, pamatuji si, kde na obrazovce se nachází jednotlivé objekty, díky čemuž tablet mohu pohodlně ovládat. Klávesnici si tedy beru při zapisování delších článků a obsáhlejších prací či při tvoření projektů. Ať už se však připojuji na videokonference, vyřizuji korespondenci, zapisuji jednoduché údaje do tabulek nebo třeba stříhám soubory, tak klávesnice leží odložená na stole.

Ať už jste vidící nebo nevidomý uživatel a chcete mít jablečný tablet ke složitější kancelářské práci, nikoli jen ke konzumaci obsahu, bez klávesnice se pravděpodobně neobejdete. Jsem však zastánce toho, že tablet si kupujete právě z toho důvodu, že se vám mimo jiné pohodlně pracuje pouze na dotykovém displeji, a také díky jeho lehkosti, přenositelnosti a možnosti kdykoli jej vzít do ruky bez klávesnice. Je mi jasné, že pro nevidomého může být zpočátku obsluha dotykového zařízení poněkud nezvyk, gesta VoiceOveru si však jste schopni přizpůsobit, díky čemuž můžete v mnoha situacích pracovat stejně efektivně jako pomocí klávesových zkratek.

„/]

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více